Ronnie Coleman – co się stało z legendą kulturystyki?

rc

Co się stało z Ronnie Colemanem? Plakaty z jego wizerunkiem wiszą w milionach domów na całym świecie. Amerykański policjant na zawsze pozostanie jedną z twarzy światowej kulturystyki nie dlatego, że ukończył z wyróżnieniem studia na kierunku rachunkowość na Grambling State University, ale był ośmiokrotnym zdobywcą tytułu Mr. Olympia, co jest rekordem świata. Niewiele osób pamięta, że w jego portfolio znajduje się również tytuł mistrza świata w kulturystyce amatorów zdobyty w 1991 na zawodach w… Katowicach.

Ronnie Coleman to wielka gwiazda sportów siłowych, tak jak Sylvester Stallone czy Arnold Schwarzenegger. Pochodzi ze stanu Luizjana (rocznik 1964) i od dzieciństwa zmagał się z problemami finansowymi. W 1984 roku ukończył Grambling State University z wyróżnieniem, uzyskując tytuł licencjata nauk ścisłych na kierunku rachunkowość. W tamtych czasach grał na pozycji środkowego obrońcy w drużynie futbolu amerykańskiego GSU Tigers. Trenował także koszykówkę.

Był jednym z największych kulturystów

Po ukończeniu studiów długo nie mógł znaleźć pracy zgodnie z wykształceniem. Pracował dorywczo w pizzerii, ale z dochodów trudno mu było związać koniec z końcem. Wszystko zmieniło się, gdy zaczął szukać pracy w branży niezwiązanej z jego kierunkiem studiów. Ze względu na atletyczną budowę ciała i regularne uprawianie sportu został przyjęty do pracy w policji w Arlington w stanie Teksas. Funkcjonariusz Coleman wyróżniał się sylwetką na tle innych mundurowych. Wzbudzał respekt wśród przestępców, co podobno doprowadziło do znacznego spadku przestępczości w jego rewirze. Przez ponad 13 lat w policji nie zastrzelił żadnego człowieka.

Jako początek kariery kulturystycznej Ronniego Colemana można przyjąć nawiązanie współpracy z Brianem Dobsonem, który przygotował go do zawodów dla kulturystów Mr. Texas 1990. Podczas konkursu Ronnie pokonał samego Dobsona, a następnie zdobył pierwsze miejsce w kategorii ogólnej i ciężkiej. W tym samym roku zajął trzecie miejsce w mistrzostwach NPC. W kolejnym roku wziął udział w odbywającym się w Katowicach konkursie World Amateur Championships w kategorii wagi ciężkiej, który wygrał.

Sukces w katowickich zawodach zakończył okres amatorstwa i otworzył drogę do profesjonalnego sportu. Dwa lata później Ronnie wystąpił po raz pierwszy w zawodach Mr. Olimpia, najbardziej prestiżowym turnieju kulturystycznym na świecie organizowanym przez International Federation of Body Builders. Przegrał, ale w kolejnych latach wspinał się w rankingu coraz wyżej aż w 1998 wygrał swój pierwszy konkurs Mr. Olimpia. Od tamtej pory co roku był pierwszy, zwyciężając osiem razy z rzędu. Po raz ostatni wystąpił w Mr. Olimpia w roku 2007, kiedy zajął czwarte miejsce, a następnie zakończył karierę sportową.

Co się stało z Ronnie Colemanem?

Ronnie w błyskawicznym tempie nabierał siły oraz masy mięśniowej, co w połączeniu z silnym charakterem przełożyło się na świetne wyniki sportowe. Coleman zawsze używał dużych ciężarów, przez co jest obecnie uważany za jednego z najsilniejszych kulturystów wszech czasów. W czasie swojej kariery przeszedł kilka operacji, w tym kręgosłupa oraz wymianę obu bioder. Jedna z jego operacji kręgosłupa trwała jedenaście godzin! Liczne kontuzje, operacje oraz dojrzały wiek nie przeszkodziły mu w dalszych ciężkich treningach.

Były mistrz do dziś boryka się z komplikacjami po licznych zabiegach i codziennie przyjmuje duże dawki leków przeciwbólowych. Mimo że zakończył karierę, jednak zdaniem lekarzy będzie cierpiał do końca swoich dni. Coleman oskarża chirurgów o źle przeprowadzone operacje, ale według opinii innych, przyczyna jego problemów zdrowotnych polega na tym, że być może za szybko rozpoczynał treningi po zabiegach. Nadmiernie obciążał ciało, co skutkowało wolniejszą regeneracją.

Kulturysta na emeryturze

Oprócz ośmiu tytułów Mr. Olimpia, Ronnie Coleman legitymuje się 26 zwycięstwami w IFBB Professional, co do dziś jest rekordem w kulturystyce zawodowej. To powód, dla którego uważa się go za jednego z największych kulturystów wszech czasów. Przy wzroście 180 cm miał podczas zawodów 136 kg wagi, a poza zawodami 143 kg. Wymiary Ronniego – klatka piersiowa: 147 cm, talia: 105 cm, ramiona: 58,5 cm, przedramiona: 46 cm, uda: 88 cm.

Coleman przeszedł na emeryturę w 2007 i chociaż ma już prawie 50 lat, nadal jest aktywny jako kulturysta. Cykl treningowy Ronnie Colemana polegał na sześciu dniach treningu oraz jednego poświęconego regeneracji. Trening bicepsów składał się z takich elementów, jak:

  1. Uginanie ramion ze sztangą, cztery serie -12 powtórzeń 
  2. Naprzemienne uginanie ramion siedząc, ze sztangielkami, cztery serie -12 powtórzeń
  3. Uginanie ramion na modlitewniku, cztery serie -12 powtórzeń
  4. Uginanie ramion na wyciągu, cztery serie -12 powtórzeń

Legendarnemu kulturyście poświęcony jest film “Ronnie Coleman: Król” (2018) na Netflixie, w którym opowiada o trudach drogi na szczyt. To pierwszy autoryzowany film dokumentalny o wyjątkowym siłaczu nakręcony prawie 20 lat po zakończeniu kariery sportowej. Produkcja pokazuje jego dzieciństwo, karierę kulturystyczną i życie po przejściu na emeryturę.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *