3 wielkich kulturystów, którzy zdobyli tytuł Mr. Olympia

Najbardziej znane gwiazdy ze świata kulturystyki. Wejdź i przeczytaj, które osoby ze świata kulturystyki odniosły ogromne sukcesy na Mr Olympia.

Zwycięzcy Mr. Olympia

Zawody kulturystyczne Mr. Olympia są znane jako jedne z najbardziej prestiżowych na całym świecie. Krajem, który zdominował tę branżę w ostatnim 20-leciu z pewnością są Stany Zjednoczone, natomiast zwycięzcami w ostatnich latach okazywali się ludzie pochodzący z zupełnie innego kontynenu.

Mr olympia odbywa się w Las Vegas, jest to miasto kasyn, w dniu dzisiejszym kasyna w las vegas wypiera kasyno internetowe

Na zawodach Mr. Olympia występuje wiele znanych osób, a dla Polaków najbardziej znany powinien być Arnold Schwarzenegger, którego można obserwować w wielu hitowych filmach, które dość często grane są w naszej telewizji. W tym artykule znajdzie się nagłówek dla postaci Arnolda, natomiast wcześniej, wyjaśnimy, czym tak naprawdę są zawody Mr. Olympia. Zaczynamy!

Co to jest Mr. Olympia?

Mr. Olympia to tytuł przyznawany zwycięzcy najlepszych mężczyzn w corocznych profesjonalnych zawodach kulturystycznych pod nazwą Joe Weider’s Olympia Weekend. Zwycięzca tego międzynarodowego konkursu, często określanego mianem najbardziej prestiżowego konkursu kulturystycznego na świecie, otrzymuje również trofeum Sandowa.

W historii tego międzynarodowego konkursu było tylko 12 zwycięzców, którzy zdobyli tytuł Mr. Olympia. Zwycięzcy konkursu muszą się zakwalifikować, aby w ogóle móc wziąć udział w konkursie, co mogą osiągnąć poprzez wygranie lub zajęcie miejsca w różnych innych zawodach kulturystycznych. Sędziowie Olympia Weekend zwracają uwagę na proporcjonalne, symetryczne i kształtne mięśnie. Przejdźmy do poznania 3 zawodników.

Mamdouh Elssbiay

Mamdouh Elssbiay, znany również jako Big Ramy, jest egipskim zawodowym kulturystą IFBB, który wygrał konkurs Mr. Olympia w 2020 i 2021 roku. Dzięki temu jest drugim arabskim uczestnikiem Mr. Olympia i pierwszym nieamerykańskim zwycięzcą Mr. Olympia od 1997 roku.

Po zwycięstwie Mamdouha w jego rodzinnym mieście Al-Sebea, Burullus, gubernatorstwo Kafr El-Sheikh, zapanowała wielka radość. Oprócz Mr. Olympia wygrał on kilka międzynarodowych konkursów, w tym New York Pro i Arnold Classic Europe. Dzięki temu Big Ramy zostanie zapamiętany jako jeden z wielkich kulturystów, obok takich legend jak Jay Cutler i Phil Heath. 

Arnold Schwarzenegger

Schwarzenegger swój pierwszy amatorski tytuł Mr. Universe zdobył w 1967 roku. W 1968 roku przeprowadził się do Kalifornii, gdzie nadal trenował i startował w największych zawodach w USA. Arnold zdobył tam trzy kolejne tytuły Mr. Universe, a następnie sześć lat z rzędu tytuł profesjonalnego Mr. Olympia, po czym przeszedł na emeryturę. 

Arnold zaskoczył świat kulturystyki, wracając jeszcze raz do zawodów, aby w 1980 roku zdobyć tytuł Mr. Olympia. Kulturystyka była tematem kilku jego książek, w tym autobiograficznej Arnold: The Education of a Bodybuilder (1977; napisanej z Douglasem Kentem Hallem) . ) i The New Encyclopedia of Modern Bodybuilding (1998; napisane z Billem Dobbinsem).

Brandon Curry

Trudno uwierzyć, że przed 2019 rokiem Brandon Curry był postrzegany jako kulturystyczny wędrownik. Mistrz NPC USA Overall z 2008 roku miał do tego czasu kilka zwycięstw na poziomie zawodowym, przede wszystkim w 2013 roku na Arnold Classic South America. Nigdy jednak nie był postrzegany jako członek elity tego sportu. 

Kilka lat później udało mu się zająć piąte miejsce na Olimpiadzie w 2018 r. i nawet wtedy niektórzy eksperci i ludzie związani z kulturystyką uważali, że było to miłe zwieńczenie jego bogatej kariery.

W 2019 roku historia wyglądała zupełnie inaczej. Brandon wygrał zarówno Arnold Classic, jak i Mr. Olympia, stając się trzecim człowiekiem, który wygrał obie nagrody w tym samym sezonie — inni to Ronnie Coleman (2001) i Dexter Jackson (2008).

W latach 2020 i 2021 zajął drugie miejsce za obecnym Mr Olympia Mamdouh Elssbiay, co czyni go dwukrotnym najlepszym kulturystą w ciągu ostatnich trzech lat. Oczywiście każdy zawodnik wolałby wygrać, ale nawet z dwoma wicemistrzostwami na koncie, jego miejsce w historii kulturystyki jest już pewne.

Podsumowanie

Zdobywcy tytułu Mr. Olympia często mają podobne cechy estetyczne. Zazwyczaj mają duże mięśnie, które wyraźnie prześwitują przez skórę. Mięśnie te mają zazwyczaj prawidłowy kształt i wielkość; wielkość może być zależna od proporcji ciała, a inną wspólną cechą zwycięzców jest symetria. Jeżeli interesujesz się tematyką kulturystyki i chciałbyś czerpać wzorce, to ten artykuł zaprezentował osoby, które potencjalnie są w tej branży najlepsze.

Ocena: 3.7/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *