Rozmywają Ci się uliczne światła? Lepiej zbadaj wzrok

Rozmywają Ci się uliczne światła

Niektóre choroby oczu mogą mieć bardziej zauważalne skutki w nocy. Jest to dość powszechne zjawisko, zwłaszcza gdy się starzejemy. Jedziesz ulicą w nocy i nagle zauważasz, że chwytasz kierownicę trochę mocniej. Mrużysz oczy bardziej niż zwykle. Pochylasz się do przodu w fotelu, żeby mieć lepszy widok.

Latarnie uliczne rzucają aureolę światła. A jeśli się nad tym zastanowić, to reflektory jadące w Twoim kierunku wydają się większe i bardziej rozmyte niż kiedyś. Widzenie aureoli – jasnych okręgów lub pierścieni wokół źródła światła – może być niepokojące. Może też wpływać na Twoją zdolność do bezpiecznego prowadzenia samochodu w nocy.

Co powoduje powstawanie aureoli w Twoim wzroku?

Aby zrozumieć, skąd biorą się aureole w Twoim wzroku, zacznijmy od podstaw funkcjonowania Twoich oczu. Twoja rogówka to przednia warstwa oka. Zazwyczaj rogówka łagodnie opada i zaokrągla się w środku oka. Ma kształt soczewki kontaktowej lub piłki przeciętej na pół. W przypadku niektórych osób to nachylenie może być przesadne, trochę krzywo, bardziej przypominać kształt stożka lub inne kształt esomed.pl

Wiele aberracji świetlnych (brak zbieżności wszystkich promieni świetlnych w tym samym punkcie) może być związanych z kształtem i krzywizną Twojej rogówki. Innymi słowy, kształt rogówki i innych struktur w oku może zmienić sposób, w jaki światło dostaje się do oka, powodując zniekształcenie obrazu, np. aureolę.

Co może być przyczyną nieprawidłowego kształtu rogówki
Krótkowzroczność – Osoby z krótkowzrocznością mają problemy z widzeniem przedmiotów z daleka. Osoby z krótkowzrocznością zwykle noszą okulary lub kontakty, aby skorygować swój wzrok. Istnieje stan znany jako „krótkowzroczność nocna”, która może powodować niewyraźne widzenie tylko w nocy, kiedy twoje źrenice naturalnie otwierają się szerzej, aby widzieć w ciemności.

Astygmatyzm – To określenie oczu, które nie są idealnie okrągłe – oznacza to, że rogówka lub soczewka są bardziej zakrzywione niż powinny. Ten podłużny kształt może wpływać na sposób, w jaki promienie świetlne dostają się do oka i przechodzą przez nie, powodując aureolę i niewyraźne widzenie. Wiele osób z astygmatyzmem nosi okulary lub kontakty, ale niektóre nie. Astygmatyzm może się jednak z czasem pogłębiać. Dlatego nawet jeśli w przeszłości nie potrzebowałeś soczewek korekcyjnych, z wiekiem możesz ich potrzebować.

Przewlekła suchość oka – Suchość oczu może być prawdziwym utrapieniem, a u niektórych osób może powodować rozmycie obrazu i efektu rozmycia światła. W przypadku osób z dużą suchością oka powierzchnia oka nie jest dobrze nasmarowana, co może wpływać na sposób, w jaki promienie świetlne są przekazywane do oczu.

Noszenie soczewek wieloogniskowych

Z wiekiem często zdarza się, że nasze oczy potrzebują pomocy w widzeniu z daleka, z bliska, a nawet w kilku różnych punktach pośrodku. Zamiast jednak nosić kilka różnych par okularów do każdej z tych odległości, wiele osób stosuje okulary wieloogniskowe lub soczewki kontaktowe.

 

Wpis reklamowy.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *