Czy każdy może uprawiać strzelectwo sportowe? Jakie umiejętności i predyspozycje są potrzebne?

strzelectwo sportowe

Strzelectwo sportowe to wymagająca pod względem technicznym dyscyplina sportowa, która wymaga odpowiedniego przygotowania i umiejętności, a także sprzętu, ale trenowana, dostarcza niesamowitych doświadczeń. Czy jednak każdy z nas może bez problemu rozpocząć treningi strzelecki? O czym należy pomyśleć przed podjęciem decyzji o spróbowaniu tego sportu?

Strzelectwo sportowe – podstawowe informacje o szlachetnej dyscyplinie sportowej

Strzelectwo sportowe to dyscyplina sportowa, która jest regulowana przez Międzynarodową Federację Sportu Strzeleckiego (ISSF), która czuwa nad wszelkimi przepisami związanymi z organizacją zawodów, przestrzeganiem reguł oraz ustanawianiem nowych regulacji związanych z ekwipunkiem, specyfiką wykorzystywanej broni oraz innych elementów.

Strzelectwo to dyscyplina inna niż te powszechnie znane i śledzone przez szeroką opinię publiczną. Powodów może szukać w podstawowym akcesorium, jakie jest w strzelectwie wykorzystywane – mowa oczywiście o broni palnej. W strzelectwie sportowym zawodnicy oddają strzały, a ich celność determinuje wynik, jaki zaliczają w danych zawodach. Strzelectwo sportowe można podzielić na kilka podstawowych dyscyplin:

  • strzelectwo dynamiczne;
  • strzelectwo długodystansowe;
  • strzelectwo czarnoprochowe;
  • strzelectwo westernowe;
  • strzelectwo kurkowe;
  • strzelectwo historyczne.

To, jaka poddyscyplina nas zainteresuje, w dużej mierze będzie determinować broń, z jakiej będziemy korzystać podczas treningów i zawodów.

strzelectwo-sportowe-podstawowe-informacje-o-szlachetnej-dyscyplinie-sportowej.jpg

Predyspozycje ułatwiające odniesienie sukcesu w strzelectwie sportowym

Dyscyplina, jaką jest strzelectwo sportowe, wymaga od nas pewnych konkretnych umiejętności i predyspozycji, które z pewnością ułatwią pierwsze kroki z tym sportem i zapewnią nam dobrą bazę do jeszcze bardziej zaawansowanych form treningu.

Osoba planująca pierwsze kroki w strzelectwie sportowym powinna odznaczać się przede wszystkim cierpliwością, dobrym okiem oraz umiejętnością szybkiego opanowania technicznych szczegółów związanych z obsługą konkretnej broni. Najlepsi strzelcy to osoby, które znają się na swojej broni i potrafią dostrzec jej zalety i wady. Jeśli więc interesujemy się takimi zagadnieniami, z pewnością możemy potraktować to jako dodatkowy atut. Sklep wojskowy dysponuje wszelkim sprzętem, który pozwoli nam oswoić się z bronią strzelecką i rozpocząć pełnoprawne treningi.

Sprzęt niezbędny do rozpoczęcia treningów

Jaki sprzęt będzie nam potrzebny do rozpoczęcia przygody ze strzelectwem sportowym? Jak łatwo się domyślić, warto zacząć od konkretnej broni. Ta powinna być wybrana pod konkretną dyscyplinę, która nas zainteresowała. Strzelectwo długodystansowe to coś, co kręci nas najbardziej? A zatem wiatrówki długie to dobry pomysł na sam początek. W innych dyscyplinach wykorzystywać możemy pistolety, karabiny lub strzelby. Na samym początku jednak wiatrówka będzie doskonałym rozwiązaniem, zarówno ze względu na relatywnie niską cenę, jak i łatwość obsługi sprzętu.

Co jeszcze przyda nam się na początek? Z pewnością pomocnych będzie kilka akcesoriów, takich jak profesjonalne słuchawki strzeleckie, okulary, kamizelki oraz kabury na broń. Nie wszystko jednak musi być skompletowane natychmiast. Warto zaznajomić się z samą dyscypliną i techniką strzelania, regularnie wybierać się na strzelnice – a nuż ta mało popularna jeszcze w Polsce dyscyplina nagle stanie się naszą prawdziwą pasją?

 

Artykuł gościnny.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz