Jak wybrać orbitrek do domu?

W obecnych czasach świadomość społeczna na temat korzystnego wpływu aktywności fizycznej na ludzki organizm jest znacznie większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Częste korzystanie z siłowni, zajęć fitness, czy też jogging i nordic walking, nie jest już niczym luksusowym, a codziennością wielu osób.

Mimo najszczerszych chęci nie zawsze są możliwości finansowe i czasowe na to, aby pozwolić sobie uprawiać sport poza domem. Rozwiązaniem na te problemy może być zakup sprzętu na własny użytek. Ogromną popularnością cieszą się orbitreki, dzięki którym można kompleksowo zadbać o swoją sprawność fizyczną i dobre samopoczucie. Czym są orbitreki? Jak wybrać sprzęt tego typu do domu?

Co to jest orbitrek?

Orbitrek nazywany jest także trenażerem eliptycznym lub maszyną eliptyczną. Jest to urządzenie, w którym połączone zostały cechy klasycznego steppera z rowerkiem treningowym i bieżnią. Ćwiczenia, które się na nim wykonuje, są zbliżone do wykonywanych na oddzielnych sprzętach.

Trening eliptyczny jest więc zbliżony do chodu, biegania, a nawet wspinaczki górskiej. Aktywność fizyczna przy pomocy tego urządzenia pozwala na zrzucenie wagi i pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, co w konsekwencji przekłada się na modelowanie sylwetki. Co ważne, nie są to jednak ćwiczenia zbyt obciążające, ponieważ opierają się one na płynnym wykonywaniu ruchów.

Trening na maszynie eliptycznej pozwala zaangażować wszystkie partie mięśniowe, ale jednocześnie oszczędza stawy, poprawia pracę układu oddechowego i krążenia. Jeśli chcemy więc zimę przepracować rzetelnie i zadbać o swoją formę na przyszły rok to warto zakupić sobie taki sprzęt. 

Na co zwrócić uwagę wybierając orbitrek do domu?

Kupno orbitreka może okazać się dla wielu osób nie lada wyzwaniem, ponieważ pierwszy raz spotykają się z nim. Na co więc zwrócić uwagę? Wymienić można kilka podstawowych czynników, które mają decydujący wpływ na dokonanie wyboru:

 • cena
 • materiał wykonania
 • konstrukcja
 • funkcje
 • właściwości orbitreka
 • parametry

Cena za sprzęt

Ceny orbitreków są bardzo zróżnicowane i zaczynają się już od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach. Czynnik ten uzależniony jest od stopnia zaawansowania sprzętu.

Orbitreki mogą różnić się wyposażeniem, poziomem wykonania, funkcjami i programami. Najprostsze i zarazem najtańsze urządzenia przewidziane są w szczególności na warunki domowe. Droższe modele to znowuż opcja dla profesjonalnych siłowni i klubów fitness.

Koło zamachowe w maszynie eliptycznej

Najważniejszym elementem w konstrukcji orbitreka jest koło zamachowe. Jego waga i rozmiar są niezwykle istotne, ponieważ wpływają na pracę całego sprzętu. Wielkie i ciężkie koła pozwalają na płynne wykonywanie ćwiczeń, a także na stawianie większego oporu.

Orbitreki można podzielić ze względu na możliwość reguluacji – ręczną lub elektroniczną. Kolejną właściwością tego urządzenia jest system hamowania. Ten z kolei może być magnetyczny, mechaniczny lub elektromagnetyczny. Najlepszym wyborem w tym przypadku jest opcja ostatnia, ponieważ pozwala skorzystać z większej gamy możliwości.

Kto będzie trenować na orbitreku?

Zakup odpowiedniej maszyny eliptycznej powinien również uwzględniać grupę docelową osób trenujących na niej. Bardzo ważnym czynnikiem w tym przypadku jest nośność orbitreka. Większość modeli ma ją na poziomie 100 kilogramów, ale droższe sprzętu potrafią osiągać wytrzymałość nawet dwa razy większą. Kolejnym aspektem, który musi być wzięty pod uwagę, to długość kroku. Część urządzeń posiada trzystopniową regulację, co jest bardzo istotne, jeśli korzysta z nich kilka osób o różnym wzroście.

Materiał wykonania oraz konstrukcja

Niezwykle ważny jest materiał wykonania maszyny oraz jego wykończenie. Przede wszystkim te czynniki powinny się charakteryzować wytrzymałością i odpornością na użytkowanie. Zakup orbitreka wiąże się także z zagospodarowaniem odpowiedniej przestrzeni. Większość modeli ma wymiary 145x66x177cm, a więc potrafią zająć sporą część miejsca w pokoju.

Dodatkowe funkcje i programy

Ostatnim elementem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru orbitreka to oczywiście dodatkowe opcje, programy, czy też funkcje. Praktycznie wszystkie urządzenia są obecnie wyposażone w wyświetlacz, który wskazuje czas treningu, dystans, prędkość i pomiar pulsu.

Nowsze i bardziej zaawansowane maszyny eliptyczne pozwalają na coś więcej, a mianowicie na ustawienie własnego programu treningowego, który będzie dostosowany do potrzeb użytkownika. Dodatkową funkcją może jeszcze być:

 • sensor dotykowy
 • HRC
 • test recovery
 • opcja scan
 • body fat
 • programy interwałowe
 • złącze PC

Innym dodatkowym udogodnieniem może być jeszcze możliwość podpięcia poprzez port USB zewnętrznego odtwarzacza muzyki. Ponadto wiele orbitreków posiada specjalne kieszonki na bidony, wieszaki na ręczniki oraz stojaki na gazety.

Niemniej, inwestycja w tego typu sprzęt z pewnością się opłaca i wychodzi na dobre jego użytkownikowi. Dzięki regularnym treningom można zadbać o sprawność fizyczną, także w okresie zimowym, kiedy pogoda za oknem nie zachęca do aktywności.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *