Domowe sposoby na skręconą kostkę – czy warto leczyć się na własną rękę?

Domowe sposoby na skręconą kostkę

Nawet na prostej drodze w biały dzień możesz skręcić kostkę. Wystarczy jeden nieostrożny ruch w pantoflach na wysokim obcasie, a nawet obuwiu sportowym. Schodzisz ze schodów lub krawężnika czy potykasz się na nierównej powierzchni i… potworny ból przeszywa ci stopę, która w krótkim czasie puchnie jak bania. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, jakie są najlepsze domowe sposoby na skręconą kostkę i jakie mogą być skutki tej wydawałoby się prozaicznej kontuzji.

Skręcenie kostki przy schodzeniu ze schodów lub krawężnika czy poślizgnięciu się na nierównej i śliskiej powierzchni może zdarzyć się każdemu. Chwila nieuwagi i tracisz równowagę, powodując uraz wiązadeł. Jest ból, później obrzęk, sztywność stawu i zsinienie stopy. To jeden z najczęstszych urazów kończyny dolnej w obrębie stawu skokowego. Dramat wykluczający cię z aktywności fizycznej przez długi czas? Nie zawsze! 

Skręcenie kostki

Staw skokowy łączy stopę z podudziem. Nauka anatomii człowieka wyróżnia staw skokowy górny (łączy kość skokową z golenią), staw skokowy dolny, staw skokowy tylny i staw skokowy przedni. Połączenie końców stawowych kości możliwe jest dzięki torebce stawowej w stopie. Stabilizację zapewniają struktury więzadłowe, z których najważniejsze to więzadło strzałkowo-piętowe i więzadło strzałkowo-skokowe przednie.

Skręcona kostka to właściwie naderwanie lub przerwanie więzadeł oraz torebki stawowej. Stopień kontuzji może być różny: od uszkodzenia minimalnego przez nieznaczne uszkodzenie włókien więzadłowych aż po zerwanie więzadła. Czas leczenia skręcenia kostki i to jak długo  będzie się utrzymywać opuchlizna zależy od zaawansowania urazu.

Skręcona kostka objawy

W zależności od wielkości urazu skręcenie kostki klasyfikuje się jako: lekki uraz (pomogą zimne kompresy, usztywnienie kostki przy użyciu bandaża elastycznego oraz ograniczenie aktywności ruchowej), średni uraz (zimne kompresy, a także preparaty w żelu o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym, czasami konieczne jest noszenie stabilizatora z usztywnieniami bocznymi) oraz silny uraz (konieczne jest założenie gipsu lub stabilizatora oraz podawanie leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych). 

Objawy skręcenia kostki to: gwałtowny ból, który narasta podczas wykonywania ruchów czy próby obciążania (ból nad kostką po zewnętrznej stronie, ból stawu skokowego przy chodzeniu), miejscowe zaczerwienienie oraz możliwy krwiak. Najmniej nasilone dolegliwości związane ze skręceniem kostki dotyczą urazu I stopnia. Znacznie bardziej dokuczliwe jest naderwanie więzadeł (skręcenie II stopnia), a najsilniejsze przy zerwaniu więzadeł (III stopień). 

Tak więc skręcenie kostki ma różne objawy. Niekiedy nawet niezbędny jest zabieg operacyjny, kiedy rekonstruuje się uszkodzone struktury więzadeł. Po operacji umieszcza się nogę w gipsie na sześć tygodni. Skręcenia kostki niemal zawsze wymagają odpowiedniej diagnostyki. Na początku przeprowadza się wywiad, podczas którego ustalone zostają przyczyny oraz okoliczności kontuzji. Lekarz dokonuje wzrokowej oceny ustawienia i wyglądu stawu. Czasem przeprowadza się USG, RTG czy rezonans magnetyczny stawu skokowego.

Skręcona kostka opuchlizna

Jak wygląda skręcona kostka? Przy skręceniu kostki dochodzi także do obrzęku okolicy stawu, przy czym opuchlizna może się zwiększać. Dlatego powinniśmy pamiętać o elewacji stopy, czyli podtrzymywaniu jej w pozycji uniesionej (do tego celu można wykorzystać  poduszkę czy zwinięty koc). Niekiedy pojawia się zaczerwienienie, a okolica stawu może być „ucieplona”.

Skręcona kostka leczenie

Terapia skręconej kostki zależy od stopnia uszkodzenia. Najważniejszy jest okres bezpośrednio po urazie. Lekarze zalecają wdrożenie protokołu postępowania złożonego z czterech faz określanych jako RICE, gdzie R (rest) oznacza odpoczynek (należy unikać nadwyrężania kostki, zaleca się stosowanie odciążania, sprzętu ortopedycznego w postaci np. kul łokciowych), I (ice) konieczność chłodzenia stawu poprzez zastosowanie zimnych okładów z woreczków z lodem, polewań wodą czy kompresów kilka razy dziennie, a C (compresion) to obligatoryjne zastosowanie opatrunku uciskowo-usztywniającego, co ma doprowadzić do usztywnienia kostki, chroniąc przed progresją urazu oraz zredukować krwiaki i obrzęki. Faza E (elevation) oznacza unoszenie nogi, układanie jej powyżej poziomu ciała, dzięki czemu doprowadzamy do usprawniania krążenia oraz pomagamy wpłynąć na spuchniętą kostkę po urazie.

Rehabilitacja skręconej kostki polega przede wszystkim na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni, pracy nad poprawą czucia głębokiego oraz nauce prawidłowego obciążania stopy. Dobre rezultaty przynoszą metody usprawniania, takie jak suche igłowanie, kinesiotaping, terapia manualna, powięziowa oraz techniki relaksacji mięśni. Rehabilitacja może trwać nawet kilkanaście tygodni.

Co na skręcenie kostki domowe sposoby?

Leczenie może być uzupełnione domowymi sposobami na skręcenie kostki. Przede wszystkim stosuje się zimne okłady z lodu oraz okłady z liści kapusty, rumianku, skrzypu polnego, łopianu, żywokostu lub… pieprzu Cayenne (główny składnik przyprawy, kapsaicyna ma właściwości łagodzące ból). Trzeba unikać maści o właściwościach rozgrzewających, gorących kąpieli i dużego obciążenia stopy.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz