Jak poradzić sobie z bólem po treningu? Poznaj kilka sposobów na zakwasy!

Jeśli jesteś miłośnikiem sportu i nie wyobrażasz sobie dnia bez aktywności fizycznej, z pewnością doświadczyłeś bólu mięśni po intensywnym treningu. Zdarza się, że zakwasy są tak uciążliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a tym bardziej wykonywanie ćwiczeń. Czym są zakwasy i dlaczego odczuwasz ból po intensywnym treningu? Jakie są sposoby na pozbycie się zakwasów? Sprawdź!

Czym są zakwasy?

Zakwasy dotyczą zarówno profesjonalnych sportowców, jak i osób trenujących amatorsko. Nie da się ukryć, że każdy wolałby uniknąć bólu mięśni po treningu, ponieważ nie jest to przyjemne doświadczenie. Zakwasy pojawiają się dobę po wykonaniu treningu i mogą się utrzymywać nawet kilka dni. Warto dodać, że intensywny ból mogą odczuwać szczególnie osoby początkujące, ale także sportowcy, którzy podejmują nowy rodzaj aktywności.

Potoczna nazwa zakwasy – opisuje zespół opóźnionego bólu mięśniowego, czyli DOMS (delayed onset muscle soreness). Ból, który pojawia się po intensywnym treningu, jest spowodowany mikrourazami włókien mięśniowych. Może się zdarzyć, że ból po treningu będzie spowodowany kontuzją. Jeśli masz podejrzenie, że doszło do urazu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Jak zapobiegać zakwasom?

Chcesz wiedzieć, jak zapobiegać zakwasom? Możesz zadbać o kilka aspektów, które pomogą Ci zmniejszyć ból mięśni po intensywnym treningu. Kluczowa jest odpowiednia rozgrzewka przed treningiem. To najlepszy sposób na to, aby przygotować mięśnie do intensywnego treningu. Rozgrzane mięśnie będą znacznie lepiej reagowały na kolejne intensywne ćwiczenia na siłowni. W konsekwencji zmniejszysz ryzyko pojawienia się zakwasów po treningu.

Jeśli chcesz zapobiegać zakwasom, powinieneś trenować regularnie. Każdy Twój trening musi być dobrze zaplanowany. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy w tym zakresie, możesz skorzystać z pomocy trenera personalnego, który z pewnością będzie wiedział, jak ułożyć odpowiedni plan pod Twój cel. Klub fitness Calypso to miejsce, które spełni Twoje oczekiwania i potrzeby. Znajdziesz tam również profesjonalnych trenerów personalnych.

Ostatnim ważnym elementem, który może zmniejszyć ból mięśni po treningu, jest stretching. Rozciąganie mięśni po treningu lub masaż specjalnym wałkiem pomogą w rozluźnieniu spiętych mięśni. Jednak rozciąganie po treningu ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników – dlatego obserwując swoje ciało, samodzielnie podejmij decyzję, czy rozciąganie bezpośrednio po treningu będzie dla Ciebie odpowiednie. Możesz również wykonywać stretching jako osobną jednostkę treningową.

Sposoby na ból mięśni po treningu

Co zrobić, gdy pojawi się ból mięśni po treningu? W takim momencie przede wszystkim zadbaj o odpowiednią regenerację. Kolejny trening nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dobrze zbilansowana dieta, która odżywi Twój organizm, odpowiednia ilość snu, a także gorąca kąpiel lub masaż z pewnością pomogą Ci szybciej pozbyć się bólu.

Każda osoba, która uwielbia aktywność fizyczną, doświadczyła bólu mięśni po treningu, czyli tak zwanych zakwasów. Najlepszym sposobem na uniknięcie tej dolegliwości jest dobra rozgrzewka przed treningiem, a także odpowiednia regeneracja mięśni po treningu.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *