Jak zadbać o delikatną skórę pod pachami?

Jak zadbać o delikatną skórę pod pachami

Zatroszcz się o swoją wrażliwą skórę pod pachami, by uniknąć podrażnień i nieprzyjemnego szczypania.

Zagrożenia dla skóry pod pachami

Skóra pod pachami jest z natury bardzo wrażliwa. W końcu jej umiejscowienie sprawia, że nie jest zbyt często narażana na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia. Z tego względu już samo pozbywanie się owłosienia, które jest w obecnych czasach jednym z podstawowych kroków do zachowania higieny, może powodować jej podrażnienia. Kolejnym czynnikiem niosącym ryzyko są kosmetyki w postaci dezodorantów lub antyperspirantów. Ogolone pachy sprawiają, że ich skóra przylega ściśle do skóry ramienia, jest przez nie pocierana, a nagromadzony pot sprzyja rozwojowi bakterii. Przyjrzyjmy się zatem, jak należy traktować skórę pod pachami, by była zdrowa?

Właściwa pielęgnacja skóry pod pachami

Mycie i suszenie

Najczęściej popełnianym błędem jest nieregularne mycie tej partii ciała lub niedosuszanie go. Z uwagi na zbierający się tu pot i wymarzone warunki do życia dla bakterii, zaleca się myć skórę pod pachami minimum 2 razy dziennie. W przypadku ciepłych dni oraz aktywności fizycznej nawet częściej. Zawsze jednak pamiętaj o tym, by wytrzeć skórę do sucha. O ile kilka kropli na plecach czy nogach spłynie i przeschnie, o tyle strefę pod pachami zamykasz, opuszczając rękę, a za zebraną wilgoć będą Ci wdzięczne tylko bakterie.

Unikanie substancji drażniących

Stosujesz antyperspirant, który blokuje pocenie się? To świetny wynalazek, prawda? Niestety pod warunkiem, że wybierzesz antyperspirant dla mężczyzn z dobrym składem. Podstawą jest unikanie kosmetyków z alkoholem. Wykazuje on działanie silnie drażniące, a przy tym wysusza skórę, co dodatkowo osłabia jej strukturę i sprzyja powstawaniu podrażnień. Jeśli Twoja skóra tego potrzebuje, sięgaj po antyperspiranty z dopiskiem „sensitive”. Na rynku rośnie także oferta antyperspirantów z naturalnym składem, olejkami eterycznymi, krzemionką, sodą.

Nawilżanie skóry pod pachami

Skóra na całym ciele wymaga wsparcia w zapewnieniu odpowiedniego nawilżenia. Nie zapominaj więc o strefie pod pachami. Niektóre antyperspiranty w kremie lub kremy po goleniu mają w składzie substancje nawilżające.

Depilacja bez podrażnień

Najpopularniejszym sposobem na usuwanie zbędnego owłosienia pod pachami jest golenie jednorazowymi maszynkami. Jeśli Twoja skóra to akceptuje, wszystko w porządku. Pamiętaj jednak, że jednorazowa maszynka nie może być stosowana tak długo, aż zardzewieje, w dodatku umieszczona na co dzień luzem w kabinie prysznicowej. Taką maszynkę można użyć kilkukrotnie, pod warunkiem, że jest przechowywana w suchym miejscu. Jeżeli zależy Ci na ogolonych pachach bez podrażnień, rozważ depilację kremem, woskiem lub depilację laserową.

Prawidłowe używanie antyperspirantu

Nawet antyperspirant z dobrym składem może podrażnić skórę, jeśli jest stosowany niezgodnie z zaleceniami. Popularnym błędem zarówno mężczyzn, jak i kobiet jest nakładanie produktu zbyt często lub w zbyt dużej ilości. Zawsze aplikuj wyłącznie cienką warstwę antyperspirantu na czystą oraz dokładnie osuszoną skórę. Więcej w tym wypadku nie znaczy skuteczniej.

 

Artykuł gościnny.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz