Łupież choć jest objawem, występującym często i dotyka prawie połowy społeczeństwa powinien być leczony. Nieestetyczne łuszczenie się skóry głowy i pojawiające się na niej niewielkie, najczęściej białe płatki to objaw zakażenia grzybiczego skóry głowy. Nieleczony będzie dokuczał i postępował.
Czym właściwie jest łupież?
Łupież czyli widoczne na skórze głowy i włosach zmiany łuszczące się, przybierające postać niewielkich, najczęściej białych plamek, lekkich płatków są widoczne podczas czesania włosów oraz na ubraniu. Objaw występuje na skutek rozwoju bakterii drożdżopochodnych z grupy Malassezia w styczności z nadmierną produkcja sebum na skórze głowy. Wytwarzający się stan zapalny skraca naturalnie występujący proces wymiany naskórka, odbywający się prawidłowo i niezauważalnie co około 28 dni. W przypadku zmian łupieżowych i związanym z nimi łuszczeniu się skóry głowy wymiana przyspieszona zostaje do 7-21 dni. Wtedy zmiany są dostrzegalne, skóra głowy swędząca i podrażniona, a nieestetyczne płatki łupieżu zauważalne.
Jakie są przyczyny łupieżu?
Występujący najczęściej w grupie nastolatków i młodych mężczyzn (po dwudziestym roku życia) łupież powstaje na skutek nieprawidłowości w mikrobiomie skóry głowy, może mieć związek z nadmierną produkcją sebum, silnym stresem, nieprawidłową gospodarką hormonalną lub zbyt niskim poziomem higieny. Jest często efektem narażenia na silne, długotrwale występujące zanieczyszczenie środowiska. Przyczyny powstania łupieżu mogą się łączyć i mogą mieć podłoże genetyczne. Często mają związek z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy oraz włosów, związanymi z kresem dojrzewania. Łupież dzieli się na odmianę suchą, białą oraz tłustą, przybierającą postać większych płatów i odcień żółty. Tłusty łupież jest częstym następstwem nieleczonego łupieżu suchego. Poza nimi wyróżnić można m. in. łupież biały skóry gładkiej, łupież pstry, azbestowy lub łupież różowy Giberta.
Co stosować na łupież?
Na łupież konieczna jest prawidłowo dobrana pielęgnacja skóry głowy i włosów. Przede wszystkim należy wyeliminować przyczynę powstania łupieżu, czyli najczęściej infekcję grzybiczą skóry głowy oraz często nadmierne wydzielanie sebum. Zastanawiasz się co skutecznie używać na łupież, by kuracja odpowiadała Twoim indywidualnym potrzebom? Przede wszystkim musisz określić specyfikę skóry głowy. Dla skóry głowy przetłuszczającej się warto dobrać szampon, który ograniczy produkcję sebum i zadba o doskonałe oczyszczenie. Świetnie sprawdza się szampon peelingujący i przeciwłupieżowy. Skóra wrażliwa, skłonna do podrażnień wymaga zastosowania delikatnego kosmetyku.
Co wpływa na skuteczność kuracji przeciwłupieżowej?
Za skuteczność kuracji przeciwłupieżowej przede wszystkim odpowiada regularność stosowania kosmetyków. Efekty zauważalne są już po około 3-4 tygodniach regularnego, prawidłowego używania szamponu przeciwłupieżowego. Trzymaj go na włosach tak długo, jak nakazuje producent. Poza stosowaniem szamponu ważna jest dieta i zdrowy styl życia. Dbaj o higienę skóry głowy, włosów, unikaj dzielenia z innymi osobami oparć, poduszek, ręcznika. Zastosuj zdrową dietę i staraj się unikać stresu. Łupież najczęściej jest schorzeniem nawracającym, jednak minimalizacja ryzyka nawrotów i regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków pozwalają ograniczyć reemisje.
Artykuł gościnny.