Trening ogólnorozwojowy czy na poszczególne partie mięśni

trening ogólnorozwojowy.jpg

Ćwiczenia ogólnorozwojowe to atrakcyjna oferta dla osób, którym zależy na równomiernym i harmonijnym rozwoju ciała. W ten sposób można dbać o swoją sylwetkę w różnych wymiarach. Wykonując ćwiczenia ogólnorozwojowe, nie tylko poprawisz kondycję, ale także podniesiesz ogólną sprawność i rozwiniesz najważniejsze grupy mięśni. Czy trening ogólnorozwojowy jest lepszy niż ćwiczenie każdej partii mięśniowej w ramach odrębnych sesji treningowych?

Eksperci rekomendują ćwiczenia ogólnorozwojowe jako dobre rozwiązanie dla osób, które dotychczas nie miały wiele wspólnego z aktywnością fizyczną. Ćwiczenia z zasady dotyczą wielu różnych partii mięśniowych, przy czym plany treningowe można dostosować do wieku ćwiczącego i jego aktualnych potrzeb.

Trening ogólnorozwojowy czym jest

Trening ogólnorozwojowy angażuje do pracy całe ciało w różnych wymiarach. Wykonywany prawidłowo, musi przynieść pożądane efekty. Dzięki swojej prostocie po ćwiczenia może sięgnąć każda osoba z każdej grupy wiekowej. Nie wymagają skomplikowanych przyrządów, dzięki czemu mogą być wykonywane nawet w domu. 

Pompki, skłony czy przysiady wiążą się z licznymi korzyściami dla naszego zdrowia i tężyzny fizycznej. Do najważniejszych zalet treningu ogólnorozwojowego zaliczamy wzmocnienie mięśni, poprawę kondycji oraz metabolizmu, który wpływa na lepsze spalanie kalorii. Ćwicząc regularnie, zauważysz także poprawę samopoczucia.

Trening ogólnorozwojowy zalety

Aby trening był jak najbardziej efektywny, warto poświęcić na ćwiczenia od trzech do czterech dni w tygodniu. Dzięki temu intensywność nie będzie za mała, a jednocześnie będzie czas na regenerację. Dni wolne od treningu można poświęcić na inne aktywności fizyczne, takie jak jazda na rowerze czy pływanie.

Efekty będą jeszcze lepsze, jeśli trening połączysz ze zdrowym trybem życia i odpowiednią dietą. Dzięki ograniczeniu tłuszczów i cukrów oraz większemu spożyciu warzyw i owoców korzyści zdrowotne ćwiczeń ogólnorozwojowych będą widoczne szybciej niż myślisz.

Trening ogólnorozwojowy dla początkujących

Trening polegający na stymulowaniu jak największą ilości grup mięśniowych podczas każdego ćwiczenia sprawdza się u osób początkujących. Pozwala ogólnie wzmocnić całe ciało oraz zwiększyć wydolność krążeniowo-oddechową. Na początku treningu uczymy się podstawowych wzorców ruchowych, które wykorzystywane są podczas ćwiczeń wielostawowych, dzięki czemu wzmocnimy stawy, więzadła i ścięgna, co owocuje mniejszym ryzykiem kontuzji i dolegliwości bólowych.

Trening ogólnorozwojowy dla zaawansowanych

W przypadku osób zaawansowanych zaletą treningu ogólnorozwojowego jest częste stymulowanie mięśni do wzrostu. Ćwiczenia mięśni, których regeneracja nie trwa dłużej niż dwa dni, pozwolą 3-4 razy w tygodniu zaangażować do pracy każdy obszar ciała. 

Osoby zaawansowane powinny skupić się na rozwoju siły w podstawowych ćwiczeniach wielostawowych, dzięki czemu będą mogły stosować większe obciążenia w wyższych zakresach powtórzeń. W konsekwencji wzrośnie ogólna objętość treningowa, co w praktyce  oznacza szybszy rozrost mięśni.

Odmiany treningu dzielonego

Trening dzielony (inaczej split) pozwala precyzyjnie kształtować sylwetkę zgodnie z założonymi celami. Stosują go osoby, którym bardziej zależy na budowaniu sylwetki. Sprawdzi się on także u osób, których celem jest wyrównanie dysproporcji w budowie sylwetki, przełamanie stagnacji lub okresowe urozmaicenie w planie treningowym.

Dla biegaczy, pływaków czy lekkoatletów, którzy poszukują w treningach sposobu na wzmocnienie siły, split nie jest atrakcyjny. Jego wadą jest zbyt rzadkie trenowanie każdej grupy mięśni na przestrzeni tygodnia. Ćwiczenie jednej lub dwóch partii na każdej jednostce treningowej przez początkujących może negatywnie odbić się na technice ćwiczeń oraz narazić stawy i więzadła na kontuzje.

Wyróżnia się różne rodzaje treningu dzielonego, przy czym najpopularniejszym jest ćwiczenie jednej partii na każdym treningu. Ćwiczący mogą również zdecydować się na trening push-pull lub upper-lower body. Pierwszy polega na podziale jednostek treningowych na poświęcone ruchom wypychania i przyciągania, a drugi dzieli ciało na górną i dolną część, co pozwala relatywnie często stymulować każdą grupę mięśniową.

Trening ogólnorozwojowy czy dzielony

Split jest zdecydowanie lepszy na siłę w przypadku osób bardziej doświadczonych. Trening dzielony cenią kulturyści, którzy największą uwagę skupiają na rzeźbieniu sylwetki. Ta metoda treningowa jest wymagająca, a przy tym można łączyć ze sobą mięśnie antagonistyczne, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować równomierny rozwój każdej partii ciała.

W przypadku treningu na masę mięśniową bardziej sprawdzą się ćwiczenia ogólnorozwojowe. Efekt zależy od ilości dni przeznaczonych na ćwiczenia oraz częstotliwością powtórzeń i serii. Aby trening przyniósł lepsze efekty w budowie masy, należy stosować 6-8 powtórzeń w seriach po 4-5 ćwiczeń.

Trening na masę czy na redukcję

Trening całego ciała na każdej jednostce ćwiczeń przyniesie najlepsze efekty zarówno podczas budowania masy mięśniowej, jak w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia wielostawowe są bardzo energochłonne, pozwalając pracować z dużym obciążeniem, które stymuluje organizm do rozwoju mięśni. Każde powtórzenie przysiadów ze sztangą czy martwego ciągu angażuje do pracy wiele grup mięśniowych, które spalają znacznie większą ilość kalorii niż ćwiczenia izolowane.

Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz