Pływanie łódką lub kajakiem to jedna z twoich ulubionych aktywności fizycznych, do wiosny jeszcze trochę czasu, a Ty tęsknisz za wiosłem w dłoni? Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki – wioślarz, wystarczy zajrzeć do pobliskiej siłowni. Zaskoczymy Cię jednak, bo oprócz mięśni ramion i pleców, po porządnym treningu poczujesz także mięśnie nóg i brzucha. Wioślarz, zwany inaczej trenażerem lub ergometrem wioślarskim, to jeden z najbardziej popularnych sprzętów treningowych. Spotykany na każdej siłowni, z sukcesem używany do treningu domowego. Jego uniwersalność, łatwość w obsłudze, ale również możliwość wykonania ogólnorozwojowego treningu sprawia, że w wioślarza wyposażone są niemal wszystkie siłownie zewnętrzne. Użycie ergometru wioślarskiego w bardzo prosty sposób pozwala wykonać efektywny trening całego ciała nakierowany na spalanie tkanki tłuszczowej i budowę masy mięśniowej.
Trening na wioślarzu – jakie mięśnie aktywizuje?
Trening przy użyciu wioślarza jest treningiem ogólnorozwojowym, co oznacza, że w trakcie wykonywania ćwiczeń zaangażowanych jest jednocześnie kilka grup mięśniowych. Do najbardziej zaktywizowanych mięśni należą mięsnie ramion (min. naramienny, dwugłowy ramienia oraz trójgłowy ramienia), mięśnie grzbietu (min. czworoboczny, najszerszy grzbietu czy podłopatkowy) oraz klatki piersiowej. Inaczej niż przy klasycznym wiosłowaniu, w trakcie używania wioślarza mocno pracowały będą również mięśnie kończyn dolnych, takie jak: mięsień pośladkowy, mięsień prosty uda i dwugłowy uda, mięsień brzuchaty łydki. Aktywizacja nóg jest bardzo ważna, ponieważ pozwala odciążyć nieco pracę mięśni ramion, które i tak z reguły są słabsze i mniej wytrzymałe. Co ważne, podczas ćwiczeń należy świadomie zaktywizować do pracy mięśnie brzucha. Ich napięcie pozwoli utrzymać tzw. centrum i uchronić kręgosłup przed kontuzją.
Trening na wioślarzu – dla kogo?
Dzięki szerokiej gamie ustawień urządzenia jakim jest ergometr wioślarski, ćwiczenia na nim polecane są każdemu niezależnie od wieku, kondycji i siły. Będzie on odpowiedni dla osób, którym zależy na poprawieniu kondycji i utracie wagi poprzez zastosowanie treningu wydolnościowego. Plusem tego treningu, czyli tzw. cardio, będzie polepszenie wytrzymałości organizmu, ale również poprawienie wydolności serca i układu oddechowego. Możliwość zwiększania oporu sprawi, że z powodzeniem może na nim ćwiczyć każdy, dla kogo ważny będzie przyrost siły mięśni i masy mięśniowej. Szczególną uwagę do techniki będą musiały przykładać jednak osoby mające problemy z kręgosłupem. Pozycja przyjmowana w trakcie ćwiczeń, zbyt duże obciążenie, a także ruch tułowia wykonywany w trakcie ćwiczeń (odchylenie i powrót do pozycji wyjściowej) mogą sprzyjać kontuzjom i przeciążeniom kręgosłupa. Aby tego uniknąć należy rozsądnie, czyli stosownie do możliwości, wybrać opór oraz skupić uwagę na pracy mięśni brzucha; zwłaszcza mięśni głębokich, które odgrywają kluczową rolę w stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa.