Trening Cardio – popraw swoją kondycje
Trening cardio jest to trening interwałowy np. naprzemienne ćwiczenia (szybki sprint) i mniej intensywne (np. marsz) taki trening zwiększa szybkość przemiany materii oraz zwiększa wydolność naczyniowo – oddechową naszego organizmu.
Trening cardio jest stworzony dla każdej osoby która chciałaby zwiększyć swoją kondycję oraz spalić zbędne kilogramy redukując tkankę tłuszczową, pozytywny aspekt takiego treningu dla naszego serca wynika z intensywności ćwiczeń, nasze serce zostaje zmuszone do cięższej pracy ponieważ podczas treningu wytrzymałościowego nasze mięśnie potrzebują dużo tlenu, a tlen transportowany jest przez krew którą pompuję do krwioobiegu nasze serce.
Dla odchudzających się zalecany jest trening o umiarkowanej intensywności i długim czasie trwania ponieważ wtedy spala się najlepiej tkanka tłuszczowa która redukuje się w środowisku tlenowym. Bardzo często popełnianym błędem przez początkujące osoby które chcą się odchudzić to zbyt duża intensywność treningu, po czym taka osoba bardzo szybko się zniechęca do tego rodzaju aktywności fizycznej, dostaje mega zakwasów, organizm czuje się wyczerpany, nie jest gotowy na takie roszady w konsekwencji przestajemy ćwiczyć i zostajemy w punkcie wyjścia.
Jak określić intensywność treningu cardio
Najłatwiejszą metodą jest mierzenie tętna podczas ćwiczeń. Do tego potrzebujemy pulsometru bądź po prostu palca i zegarka 🙂 za których pomocą zmierzymy ilość uderzeń na minutę.
Tętno umiarkowane, to tętno w którym trenujemy cardio, powinno utrzymywać się na poziomie 60 – 70 % tętna maksymalnego. Tętno maksymalne możemy obliczyć ze wzoru (220 – nasz wiek) np. tętno maksymalne 20 latka będzie 220-20 = 200 uderzeń/min. Czyli tętno idealne do spalania tłuszczu dla 20 latka to [(220-20) x 70 %] = 140 uderzeń na min.
Pozostałe widełki treningu cardio to:
strefa 1 (50 – 60 Tmax) – trening o niskiej intensywności dla poprawy kondycji zdrowia
strefa 3 (70 – 80% TMax) – trening służący poprawie wydolności fizycznej,
strefa 4 (80 – 90% Tmax) – trening o wysokiej intensywności, w którym organizm nie jest w stanie dostarczyć odpowiednich ilości tlenu i włączają się beztlenowe reakcje pozyskiwania energii,
strefa 5 (90 – 100% Tmax) – intensywność treningu bardzo wysoka, trening możliwy tylko na bardzo krótki czas.
Czas trwania treningu
Aby trening cardio przynosił rezultaty powinien być wykonywany minimum 3 razy w tygodniu od 30 minut wzwyż. W miarę zwiększenia naszego poziomu zaawansowania można zwiększać intensywność oraz czas treningu.
Do najskuteczniejszych metod ćwiczeń cardio należą: rower, bieganie, trening na siłowni z małymi ciężarami przy dużej intensywności oraz aerobik i skakanka. Tak więc wprowadź cardio do swojego grafiku i ciesz się zdrowiem i dobrą kondycją na dłużej, zapewniam cię że twoja odporność na stres i samopoczucie zmieni się diametralnie na plus !
Autor Pakernia24: Sebastian Walczak