Bieganie dla początkujących czyli jak zacząć biegać

Bieganie to samo zdrowie!

bieganie dla początkujących

Temat jakże aktualny – bieganie. Zbliża się lato, wielu z nas chce zaprezentować idealną formę na plaży. Pierwsze co przychodzi do głowy każdemu to – zacznę biegać ! Ale czy mamy o tym pojęcie ? Mam nadzieje, że ten artykuł okaże się wam pomocny, byście zbyt wcześnie nie zniechęcili się zadyszką i trudem wykonywanego treningu biegowego.

Mówi się, że bieganie to najprostsza forma ruchu. Ale jak to bywa w świecie – nawet najprostsze może być dla innego najtrudniejsze. Na początku wiadomo, nikt nie rodzi się mistrzem i należy się poświęcić by dojść do jakichkolwiek efektów. W miarę upływu czasu idzie nam coraz lepiej i nie wyobrażamy sobie usiąść na miejscu, gdy widzimy efekty. I tak biegamy, stopniowo zwiększając dystans, podłoże, ale może o tym później.

Co daje bieganie ?

Tak zachwalamy bieganie, ale co nam daje ? Na pewno przynosi szybsze efekty niż inne formy aktywności ruchowej. Nie musimy wydawać dużych pieniędzy na sprzęt, możemy to zrobić małym nakładem finansowym. Plusem jest to, że biegać możemy wszędzie – na hali, na świeżym powietrzu, na siłowni (bieżnia). Idealny antydepresant, który kształci naszą sylwetkę spalając tłuszcz i zwiększa wydolność organizmu.

Wróćmy do tego co warto wiedzieć zanim zaczniemy biegać. Nie można się od razu podpalać. Najlepiej zacząć od dobrego rozciągnięcia organizmu, następnie przejść w marsz przez kilka minut a później stopniowo zwiększać szybkość i przejść do biegu. Należy stosować zasadę step by step – krok po kroku. Nie od razu Rzym zbudowano :). Bieganie bez celu, bez ustalenia odległości może być strasznie nużące, warto pomyśleć by ustalić sobie przed treningiem trasę, czy też ilość metrów jaką chcemy pokonać. Jednak wszystko zależy od nas. Od tego co siedzi nam w głowie, czyli od naszych chęci. Jeśli z góry poddajemy się w myślach jesteśmy skazani na porażkę. Ktoś kiedyś mądrze powiedział, nie ma nieodpowiedniego czasu, nie ma złych czy słabych warunków – są jedynie słabe charaktery. Stosując tę zasadę skupmy się na wstaniu sprzed telewizora i zmotywowaniu się do działania. Jak już wspomniałem nie można się podpalać. Na początku odpowiednie będzie przebiegnięcie 15-20 minut truchtem, co pozwoli ocenić naszą kondycje.

Początki są niezwykle trudne, ale najważniejsze to cierpliwość. Dobrze jest biegać 3-4 razy w tygodniu, stosując na przemian marsz i bieg. Nie poddawajcie się na początku, zaciśnijcie zęby i powiedźcie sobie, że dacie radę. Monitujcie swoje osiągnięcia, to pozwoli wam na lepszą kontrolę postępów.

Podbicia butów bieganie

Istnieją 3 rodzaje podbicia butów do biegania – stability (normalne podbicie), motion-control (niskie podbicie), cushioned (wysokie podbicie). Pierwsze z systemami stabilizującymi tłumią wstrząsy. Drugie z systemami podtrzymującymi kontrolują ruch stopy, to buty o prostym kształcie. Ostatnie to buty z systemami amortyzującymi, miękkie o elastycznej podeszwie, pozwalają na swobodny ruch i chronią stopę przed wstrząsami. Zależy też czy będziemy biegać po chodnikach czy naturalnych terenach. W pierwszym przypadku warto uzbroić się o buty przeznaczone do biegania po ulicy, w drugim buty trailowe. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno butów, warto ich zakup skonsultować ze specjalistą.

 

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński – wszelkie prawa zastrzeżone

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz