Porównanie różnych stylów treningowych – CrossFit, trening siłowy i HIIT

Porównanie różnych stylów treningowych

Każdy może na siłowni rozwijać swoją tężyznę fizyczną uprawiając wiele różnych stylów treningu – od HIIT przez full body workout po trening siłowy i kondycyjny. Ważne, aby precyzyjnie określić cele, jakie chcesz osiągnąć, co pozwoli na odpowiedni dobór narzędzi do ich realizacji. W wyborze stylu treningowego należy także uwzględnić wiek, płeć, wagę i wzrost osoby ćwiczącej, schorzenia oraz kontuzje wynikające z uprawiania sportu. Istotne są twój tryb życia oraz dotychczasowa aktywność fizyczna.

Czasy, gdy w klubach fitness były wyłącznie maty i piłki lekarskie są już dawno za nami. Obecnie ćwiczących wspiera technologia. Różne przyrządy i narzędzia wykorzystywane przy aktywnościach mają na celu nie tylko poprawę jakości wykonywanych ćwiczeń oraz kontrolę naszego stanu zdrowia. Ważne są też upodobania klienta, gdyż tylko trening wykonywany z pasją jest skuteczny.

Czym różnią się style treningowe

Poszczególne rodzaje treningu różnią się między sobą intensywnością, celem oraz wykorzystywaniem dodatkowego obciążenia czy innego sprzętu. Oferują to nam trenerzy personalni oraz centra fitness. Rodzaj treningu, w zależności od tego, czy chcemy poprawić swoją wydolność, czy skupić się na rozbudowaniu i zwiększeniu siły mięśni, możemy wybrać samodzielnie.

Co to jest CrossFit

CrossFit to rodzaj intensywnego treningu łączącego m.in. bieganie, podnoszenie ciężarów czy wspinanie po linie. Zakłada nie tylko poprawę wydolności organizmu, ale także wyszczuplenie ciała oraz wzmocnienie mięśni. Ze względu na możliwość dostosowania treningów do predyspozycji ćwiczącego może być uprawiany przez osoby w każdym wieku. Ten styl treningu może być doskonałą opcją, jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, poprawić swoją wydolność, zbudować masę mięśniową, ukształtować sylwetkę oraz zadbać o swoje samopoczucie

Nie musisz się obawiać, gdyż jako początkujący zaczniesz od zdecydowanie mniejszych objętości oraz ciężarów, które będziesz zwiększać wraz ze wzrostem doświadczenia i umiejętności. Trening CrossFit zwiększa siłę i wytrzymałość mięśniową oraz buduje kondycję fizyczną poprzez zróżnicowane aerobowe, siłowe, wytrzymałościowe, gimnastyczne oraz ze sztangą. Celem treningu jest zbliżanie się do granic możliwości, jakie jesteśmy w stanie osiągnąć w czasie bardzo intensywnego wysiłku fizycznego. Osobom ćwiczącym regularnie CrossFit zapewnia osiągnięcie najwyższego poziomu sprawności i utrzymanie wysportowanej sylwetki.

Konstruując trening w systemie CrossFit, łączy się trzy grupy ćwiczeń: gimnastyczne, ciężarowe oraz tzw. cardio. Ćwiczenia mogą odbywać się na świeżym powietrzu lub w specjalnie wyposażonych i przystosowanych do tego salach. W CrossFit wykorzystuje się powszechnie piłki lekarskie, ciężarki, odważniki, sztangi, drążki do podciągnięć, koła gimnastyczne, pudła. Ważnym elementem jest rywalizacja uczestników ćwiczeń. Dlatego na specjalnej tablicy są wypisywane imiona lub nazwiska ćwiczących, co ułatwia ocenę ich postępów. Dzięki stałej kontroli wyników treningi stają się ciekawsze i bardziej angażują zawodników. Crossfit jest na tyle intensywną dyscypliną, że jeśli podejdziesz do niego poważnie, pierwsze efekty dostrzeżesz nawet po miesiącu regularnych ćwiczeń.

Czym charakteryzuje się trening siłowy

W przypadku treningu siłowego ćwiczenia mogą być realizowane z wykorzystaniem masy własnego ciała oraz z zastosowaniem innych ciężarów, w tym maszyn treningowych. Dzięki gumom i taśmom do ćwiczeń możesz wykonać aktywności na prawie wszystkie partie ciała. Najczęściej na taki styl treningowy decydują się mężczyźni, którym zależy na rozbudowie siły i masy mięśniowej oraz redukcji tkanki tłuszczowej. 

Regularne wykonując trening siłowy, poprawisz sylwetkę, zwiększysz gęstość kości, wzmocnisz stawy, obniżysz zły cholesterol, zmniejszysz stres, podwyższysz poziom hormonu szczęścia. Trening siłowy to również mocniejsze serce, poprawa postawy ciała i utrzymania równowagi, a także napięcia i jędrności skóry. Skuteczny może być zarówno trening w domu, jak i na siłowni. Oprócz aktywności fizycznej ćwiczący powinni zwrócić uwagę na dietę.

Trening interwałowy HIIT

Trening HIIT jest programem przeznaczonym dla osób chcących szybko spalić tkankę tłuszczową oraz poprawić kondycję. Intensywny trening interwałowy polega na wykonywaniu ćwiczeń na zasadzie interwału. Oznacza to, że podczas treningu przez krótki czas wykonuje się bardzo intensywne ćwiczenia, przeplatając je mniej energicznymi.

Celem tego stylu treningowego jest osiągnięcie stałego poziomu tętna podczas wykonywania ćwiczeń. Dzięki temu organizm spala wiele kalorii, także spalając tkankę tłuszczową. Trening tego typu jest najlepszym i najszybszym sposobem na pozbycie się nadmiarowych kilogramów. Trening HIIT daje trzy razy lepsze efekty w odchudzaniu niż ćwiczenia kardio, a jego wykonanie zajmuje dużo mniej czasu. HIIT pozwala spalić 25-30 proc. kalorii więcej niż podczas treningu oporowego, kolarstwa czy biegania wykonywanego w tym samym czasie.

Trening może bazować na dowolnym rodzaju ćwiczeń wytrzymałościowych lub siłowych, np. bieganiu, jeździe na rowerze, skakaniu na skakance, przysiadach, pompkach. Czas trwania okresów intensywnego i umiarkowanego wysiłku można ustalać dowolnie w zależności od swojej kondycji, ale jeden trening trwa zwykle do 30 minut.

Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz