Dekoder DVB-T2 – jaki wybrać do starszego telewizora?

Dekoder DVB-T2

Telewizja naziemna jest wciąż bardzo popularna wśród Polaków. Odbieranie programów nadawanych za pomocą nadajników naziemnych jest proste i praktycznie nie generuje kosztów. Ulubione kanały można mieć na co dzień bez żadnych abonamentów i podpisywania długoterminowych umów. Dla wielu osób to jedyne dostępne źródło sygnału telewizyjnego. Jaki dekoder należy wybrać, żeby korzystać z telewizji naziemnej?

Telewizja naziemna w Polsce – historia

Cyfrowa telewizja naziemna w Polsce funkcjonuje już od bardzo dawna. Pierwsze regularnie działające nadajniki uruchomiono już w 2010 roku. W 2013 ostatecznie zrezygnowano z nadania telewizji w formie sygnału analogowego, zamieniając go na nowocześniejszy sygnał cyfrowy DVB-T. 2022 rok przyniósł kolejne zmiany. To wówczas zmieniono sposób kodowania sygnału z DVB-T na DVB-T2. Ta pozornie nieistotna zmiana miała jednak poważne konsekwencje.

Kto potrzebuje dekodera do telewizji naziemnej?

Telewizory starszej generacji, które miały możliwość dekodowana sygnały cyfrowego DVB-T, nie zawsze obsługiwały też sygnał w nowym formacie, czyli DVB-T2. Brak właściwego dekodera (tunera) na wiosnę 2022 roku oznaczał dla niektórych osób brak dostępu do programów telewizji naziemnej. Na szczęście, nie okazało się to dużym problemem! Żeby oglądać telewizję naziemną po zmianach nie trzeba było wymieniać telewizora – wystarczającym rozwiązaniem jest zakup specjalnego tunera (dekodera DVB-T2).

Zmiana została zapowiedziana z dużym wyprzedzeniem, żeby wszyscy zdążyli się przygotować. Powstało wiele stron internetowych, na których można było sprawdzić, czy konkretny model telewizora odkoduje nowy sygnał. W przypadku konieczności zakupu tunera, można było uzyskać specjalne dofinansowanie. Co więcej, problem już nie pojawi się w przyszłości, ponieważ wszystkie telewizory sprzedawane od 2020 roku muszą być obowiązkowo wyposażone w tuner DVB-T2. Dlatego kupując obecnie każdy smart TV, masz pewność, że będzie odbierał telewizję naziemną.

Jaki dekoder do telewizji naziemnej najlepszy?

Jeśli znajdujesz się w gronie osób, które mają starszy telewizor i nie posiadasz jeszcze dekodera DVB-T2, nic straconego. Takie urządzenia cały czas są dostępne i w każdej chwili można je kupić. Tylko, czym właściwie kierować się przy wyborze?

Przystawki do oglądania telewizji naziemnej są oferowane przez wielu producentów i różnią się znacząco wyglądem i możliwościami. Na co zwrócić uwagę wybierają dekoder DVB-T2?

  • Wygodny pilot – przyjrzyj mu się dokładnie, ponieważ od teraz to właśnie tym pilotem będziesz przełączać kanały i wybierać opcje z menu. Powinien być poręczny, wygodny w obsłudze i intuicyjny.
  • Wielkość urządzenia – wybierz, czy wolisz urządzenie w wersji minimalistycznej, czy duży dekoder podobny do dekoderów satelitarnych.
  • Dodatkowe funkcje – dekoder DVB-T2 ma za zadanie przetwarzać przesłany sygnał odbierany przez antenę na obraz i dźwięk w twoim domu. Ale to przecież nie wszystko, bo zaawansowane modele mogą wię Nowoczesny tuner umożliwia także nagrywa wybranych kanałów, odtwarzanie filmów z wybranych zewnętrznych nośników, przerywanie programu w dowolnym momencie, ma także opcje kontroli rodzicielskiej.

Jak widać, stary telewizor to nic złego. Nie stanowi to przeszkody w odbieraniu darmowej telewizji naziemnej. Wystarczy dobrać odpowiedni dekoder i można cieszyć się programami w jakości HD. Dekodery DVB-T2 są łatwo dostępne i przy tym – niedrogie. Dlatego jeśli tylko jest taka potrzeba, warto przyjrzeć się dostępnym modelom i szybko dokonać zakupu, żeby cieszyć się z możliwości oglądania programów telewizyjnych bez ograniczeń.

Sprawdź dekodery do telewizji naziemnej w sklepie MediaMarkt, porównaj opinie i wybierz taki, który najlepiej spełnia twoje oczekiwania! Pomocne może okazać się także zdanie twoich przyjaciół lub członków rodziny, którzy kupowali już dekoder DVB-T2 i mogą podpowiedzieć konkretny sprzęt, który u nich się sprawdza!

Artykuł partnera.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz