Wpływ diety na wyniki sportowe

Odżywianie jest głównym czynnikiem wpływającym na ogólne wyniki sportowe sportowca. Niewłaściwe odżywianie może prowadzić do kontuzji, zmęczenia i słabego powrotu do zdrowia, z których wszystkie trzy mogą negatywnie wpływać na wydajność sportowca. Poznaj wymagania dotyczące codziennej diety treningowej.

Zdrowa dieta a dieta wydajnościowa

Odżywianie sportowe to nie tylko węglowodany, ale także aktywność paliwowa i białko do naprawy mięśni. Wszystkie witaminy i minerały odgrywają istotną rolę w pomaganiu naszemu ciału w jak najlepszym działaniu. Wapń i witamina D dla zdrowia kości, odpowiednia ilość żelaza zapobiega zmęczeniu a przeciwutleniacze wspomagają układ odpornościowy. W opracowaniu diety dostosowanej do konkretnego schematu treningu, wieku i płci potrzebny będzie certyfikowany specjalista od dietetyki sportowej. Zdrowe odżywianie jest uznawane za kluczowy elementmiędzy innymi wśród graczy futbolu amerykańskiego gdzie muskularna budowa ciała ,zwinność i szybkość to kluczowy element tego sportu. W Polsce sport ten nie jest tak popularny jak za oceanem, ale ma on również rzesze fanów i liczne grono kibiców. Dzięki możliwościom jakie daje internet sport ten można śledzić na żywo oraz obstawiać wyniki swoich ulubionych drużyn. Jeśli masz ochotę poczuć dreszczyk emocji oraz zdobycie bonusu na start sprawdź stronę internetową oferującą bonus betclic i baw się świetnie.

Podstawowa dieta treningowa powinna:

 • dostarczać wystarczającej ilości energii i składników odżywczych, aby sprostać wymaganiom treningu i ćwiczeń
 • zapewnić maksymalne nawodnienie przed, podczas i po wysiłku
 • poprawić adaptację i regenerację między sesjami treningowymi
 • obejmować szeroką gamę produktów spożywczych, takich jak pełnoziarniste pieczywo i płatki zbożowe, warzywa (szczególnie zielone liściaste odmiany), owoce, chude mięso i niskotłuszczowe produkty mleczne, aby poprawić długoterminowe nawyki żywieniowe
 • umożliwić sportowcom osiągnięcie optymalnej masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej w celu zwiększenia wydajności
 • promować krótko- i długoterminowe zdrowie sportowców

Przyjmowanie składników odżywczych podczas ćwiczeń

Podczas ćwiczeń trwających ponad 60 minut konieczne jest spożycie węglowodanów w celu uzupełnienia poziomu glukozy we krwi i opóźnienia zmęczenia. Obecne zalecenia sugerują, że 30-60 g węglowodanów jest wystarczające i może mieć postać lizaków, żeli sportowych, batonów sportowych lub kanapek z białym chlebem. Ważne jest, aby rozpocząć przyjmowanie wcześnie na początku ćwiczeń i spożywać regularne dawki przez cały okres ćwiczeń. Ważne jest również regularne spożywanie płynów podczas długich ćwiczeń, aby uniknąć odwodnienia. Do płynów tych zaliczają się między innymi: napoje sportowe, rozcieńczony sok owocowy oraz woda. Dla osób ćwiczących dłużej niż cztery godziny zaleca się do 90 gramów węglowodanów na godzinę.

Jedzenie po treningu

Po ćwiczeniach bardzo ważna jest wymiana glikogenu. Pokarmy zawierające węglowodany oraz płyny są nieodzownym elementem spożycia po wysiłku, szczególnie w ciągu pierwszej do dwóch godzin po wysiłku. Dobrą opcją na uzupełnieniemikro, makroelementów oraz witamin  worganizmie są napoje sportowe, soki, płatki zbożowe, mleko o niskiej zawartości tłuszczu, kanapki, makaron, owoce i jogurt.

Używanie suplementów diety w celu poprawy wyników sportowych

Odpowiednia ilość składników mineralnych oraz witamin świadczy o dobrze dobranej diecie.

Jeśli gospodarka ta jest zachwiana sportowcy bardzo często sięgają po suplementy diety w celu uzyskania równowagi wszystkich potrzebnych składników życiowych oraz poprawienie wyników sportowych. Suplementy diety można znaleźć w postaci tabletek, kapsułek, proszków lub płynów i obejmują szeroki zakres produktów, w tym:

 • witaminy
 • minerały
 • zioła
 • suplementy diety
 • produkty żywieniowe dla sportowców
 • naturalne suplementy diety.

Suplementów nie należy przyjmować bez porady wykwalifikowanego dietetykagdyż może się to okazać niebezpieczne dla twojego zdrowia.

Woda i wyniki sportowe

Odwodnienie może pogorszyć wyniki sportowe, aw skrajnych przypadkach może doprowadzić do zapaści, a nawet śmierci. Bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów przed, w trakcie i po wysiłku. Nie czekaj, aż będziesz spragniony. Przyjmowanie płynów jest szczególnie ważne w przypadku ćwiczeń trwających dłużej niż 60 minut, o dużej intensywności lub w ciepłych warunkach. Napoje sportowe zawierają sód, który pomaga we wchłanianiu. Kiedyś używano tabletek solnych w celu zwalczania skurczów mięśni, co w dzisiejszych czasach nie jest już zalecane. Brak wody, a nie sodu, wpływa na tkankę mięśniową. Utrzymujące się skurcze mięśni mogą być spowodowane niedoborami cynku lub magnezu.

Rzeczy do zapamiętania

Dobre odżywianie może poprawić wyniki sportowe.

Dobrze zaplanowana, pożywna dieta powinna zaspokoić większość potrzeb sportowca w zakresie witamin i minerałów oraz zapewnić wystarczającą ilość białka, aby promować wzrost i regenerację mięśni.

Podstawą diety powinny być produkty bogate w nierafinowane węglowodany, takie jak pełnoziarniste pieczywo i płatki zbożowe.

Woda to świetny wybór płynów dla sportowców, aby poprawić wydajność i zapobiec odwodnieniu.

Mariusz W.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz