Duet wody i tlenu stanowi podstawę funkcjonowania naszego organizmu. Niestety, większość z nas skutecznie go zaniedbuje pijąc znacznie za mało wody, co w dłuższej perspektywie może mieć bardzo złe konsekwencje. Jakie?
Woda i jej rola w organizmie
Woda uczestniczy w każdym procesie metabolicznym jaki zachodzi w ludzkim ciele. Bez niej mózg oraz układ nerwowy nie mają szans na funkcjonowanie. Organizm jest w stanie wyprodukować sam zaledwie 8% wody, której potrzebuje, więc nasza w tym rola, aby dostarczyć mu kolejnych 92%. Nie każde płyny uczestniczą w tym procesie, a jedynie są bardzo dobrym sprzymierzeńcem odwodnienia. Mowa głównie o alkoholu, kofeinie, napojach gazowanych oraz przetworzonych sokach. Spożywanie ich w nadmiernych ilościach może spowodować w nim prawdziwe wodne spustoszenie. Podobnie dzieje się w przypadku stresu oraz zbyt dużej aktywności fizycznej. Jak to w życiu – wszystko jest dla ludzi, ale w nadmiarze po prostu szkodzi.
Warto wiedzieć to, że wiele substancji odżywczych rozpuszcza się w wodzie. Następnie są one transportowane (w płynnej formie) do każdej komórki w naszym ciele. W konsekwencji woda m.in. pobudza pracę jelit oraz hamuje zachodzące w jelicie cienkim procesy gnilne. Oprócz tej funkcji pełni ona także różnie ważną – działa niczym odtruwanie usuwając z organizmu produkty przemiany materii. Kolejne dobrodziejstwa wody, to ochrona narządów wewnętrznych, a także wpływ na prawidłową termoregulację.
Jakie są konsekwencje zbyt małej ilości spożywania wody? Do objawów, które często towarzyszą przewlekłemu odwodnieniu należą m.in. bóle w dole pleców, bóle jelita grubego, depresja, stres, niestrawność, niepokój, bóle szyi, problemy z nauką, zaparcia, poddenerwowanie, wysokie ciśnienie, bóle głowy i wiele innych.
Jakie jest zapotrzebowanie na wodę?
Aby organizm dorosłej osoby mógł prawidłowo funkcjonować, należy dostarczyć mu średnio 2,5l wody dziennie. Zapotrzebowanie na nią jest jednak kwestią indywidualną, która jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Mowa m.in. o płci, wieku, stopniu aktywności fizycznej, diecie, a także warunkach środowiskowych. Aby mieć pewność, że spożywamy ją w odpowiednich ilościach, a także stosujemy odpowiednią dietę, warto poradzić się specjalistów ds. żywienia. Taką pewność możemy uzyskać wybierając firmy oferujące catering dietetyczny. Ten pomocny jest nie tylko w kwestii konsultacji, ale także skomponowania odpowiedniego jadłospisu, a następnie – jego dostarczenia.
Dokładnie woda to podstawa ! Trzeba dbać o prawidłowe odżywianie jak i nawadnianie organizmu 🙂
hejka