Żele energetyczne to prawdziwy hit na rynku w skrócie jest to suplement w płynnej formie, który cieszy się szczególną sympatią w sportach wytrzymałościowych oraz siłowo-wytrzymałościowych np. wśród biegaczy, kolarzy oraz triathlonistów.
Swoją popularność zawdzięcza dzięki szybkiemu uzupełnieniu energii, niezbędnej podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Największą zaletą jest wygodna tubka, dzięki której w prosty, wygodny i szybki sposób, dostarczymy energię bez zatrzymywania się na trasie.
Co zawierają żele energetyczne ?
Na rynku istnieje wiele żeli energetycznych, najczęściej w swoim składzie zawierają specjalnie dobrane węglowodany o różnym czasie wchłaniania, witaminy, kofeinę, taurynę oraz sód który pomaga w przyswajaniu węglowodanów.
Kofeina daje nam uczucie pobudzenia poprzez zwiększoną aktywność układu nerwowego a tauryna znacznie opóźnia uczucie zmęczenia. W tym suplemencie producenci często dorzucają aminokwasy BCAA, które przyczyniają się do zwiększonej regeneracji powysiłkowej oraz chronią mięśnie przez katabolizmem. Elektrolity potas i sód mają pozytywny wpływ w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, kiedy tracimy dużo wody wraz z potem.
Kiedy sięgać po żele energetyczne ?
Celem żelu jest szybki zastrzyk energii, która jest niezbędna podczas bardzo intensywnej pracy mięśni. Żel ma lekką konsystencje, która nie zaburza pracy układu pokarmowego, dzięki czemu pozwala trenować dłużej i intensywnej co wpływa znacząco na wyniki sportowe.
Kiedy sięgać – najczęściej podczas długiego i wyczerpującego treningu wytrzymałościowego lub podczas zawodów w których pokonywany jest znaczny dystans np. półmaraton. Aczkolwiek osoby, które trenują sporty indywidualne na pewno docenią jego pozytywny wpływ na trening.
Żel podczas biegu nie powinien powodować kolki, wzdęć oraz spadku energii i ospałości. Gdzie często może się to zdarzyć podczas skonsumowania zwykłego jedzenia. Żel trzeba popić dostateczną ilością wody aby został szybko i dobrze przyswojony przez organizm, istnieją również żele bez popijania.
Żel energetyczny sprawdza się doskonale po około 40 – 60 minutach aktywności fizycznej, kiedy w mięśniach kończy się zapas glikogenu, to najlepszy moment na przyswojenie pierwszej porcji. Osobiście nie wyobrażam sobie treningu w którym po 7-8 kilometrach nie naładuje energii, konsumując żel 🙂
Żele energetyczne – testy i ich wynik
Testy pokazują wyraźnie, że sportowcy, którzy korzystają z żeli energetycznych podczas intensywnych treningów oraz zawodów osiągają lepsze wyniki i czasy końcowe. Ich organizm jest w lepszej kondycji, zawodnicy są mniej zmęczeni i bardziej wydolni od grupy, która trenuje „na czysto”.
Żele energetyczne – które wybrać ?
Nasza redakcja szczególnie poleca, żele firmy OLIMP !
Na rynku istnieje wiele tanich żeli energetycznych, lecz nie są one nic warte. Jeżeli zdecydujesz się na żel znanej i renomowanej firmy jaką bez wątpienia jest firma OLIMP, na pewno nie będziesz żałować a rezultaty będą znaczące.
Cenne wskazówki !
Ważna rada – testuj różnego rodzaju żele i dopasuj idealny pod Siebie, tylko podczas treningów !
Nigdy nie testuj niczego podczas zawodów, ponieważ może się okazać, że konkretny produkt działa na Ciebie negatywnie. Każdy organizm reaguje inaczej i lepiej dmuchać na zimne 🙂
- Lepiej zapobiegać niż leczyć, spożywaj żel zanim zaczniesz odczuwać głód na trasie.
- Żel najlepiej popijać wodą a nie izotonikiem, aby się nie przesłodzić !
WNIOSKI – podsumowanie
Żele energetyczne są idealne dla każdej osoby, która trenuje bardzo intensywnie i potrzebuje bardzo dobrego błyskawicznego źródła energii. Dzięki czemu będziesz mógł np. biec na bardzo wysokich obrotach a twoja siła i energia nie spadnie drastycznie co pomoże utrzymać tempo oraz komfort i dobre samopoczucie na trasie.
Osobiście stosuje, żele energetyczne podczas długich biegów i w tej chwili nie wyobrażam sobie treningu w którym po około 8 kilometrach nie naładuje swoich „baterii” i nie sięgnę po tubkę.
Redaktor Pakernia24 oraz SKLEPU: Walczak Sebastian