Czujesz ból, niestabilność kolana lub masz obrzęk, który utrudnia ci codzienne funkcjonowanie i nie pozwala na aktywność fizyczną? Co więcej, dolegliwości te uniemożliwiają wykonywanie czynności zawodowych czy domowych obowiązków? Nie przejmuj się. Jeszcze zatańczysz na niejednym weselu! Znamy metodę, dzięki której ból osłabnie, a rehabilitacja będzie skuteczniejsza. Co to takiego? To taśmy na kolana. Korzystają z niej wielcy sportowcy, których codziennie oglądasz w TV.
Coraz częściej sportowcy na całym świecie stosują kolorowe plastry, którymi oklejają całe ciało albo miejsca występowania kontuzji i bólu. Wynalazł je japoński doktor Kenzo Kase w latach 70. ub. wieku. Kinesiotaping to innowacyjna metoda fizjoterapii łącząca klasyczną medycynę z naturalnymi procesami leczenia. Celem tejpów, czyli plastrów, jest zmiana kierunku pracy siły mięśnia, a przez to złagodzenie bólu, poprawa krążenia i rozluźnienie napiętych mięśni.
Taśma na kolano
Plaster jest zwykle stosowany jako zamiennik stabilizatora lub szyny. Tejpy wykonane są z bawełny i kleju akrylowego, przez co ich grubość i ciężar zbliżone są do skóry. Wyróżniają się dużą elastycznością i rozciągliwością, bardzo dobrze przepuszczają powietrze i są wodoodporne. Taśma naklejona na ciało unosi skórę i powięź, dzięki czemu poprawia przepływ krwi i napływ substancji odżywczych niezbędnych do regeneracji tkanek.
Kinezjotaping to bardzo uniwersalna metoda leczenia wielu dolegliwości. Tejpy stosuje się na ból pourazowy i reumatyczny. Można je naklejać w obszarze kręgosłupa czy na kolano, łagodząc zarówno ból, jak i inne dolegliwości ograniczające ruch. Sprawdzają się w przypadku nadwyrężenia i napięcia mięśni, rozluźniając je i wspomagając ich prawidłową pracę. Plaster nie zawiera w sobie żadnych substancji chemicznych. Rozciąga się jedynie w wybranym kierunku, ale nie więcej niż o połowę długości.
Taśmy treningowe na kolana
Metoda jest adresowana do osób wykonujących nadmierną aktywność fizyczną, które przez to są narażone na kontuzje. Taśmy treningowe na kolana można wykorzystać także w celach profilaktycznych, aby zapobiec kontuzjom podczas wysiłku fizycznego. Redukcja nacisku na receptory skórne sprzyja łagodzeniu bólu. Tejpy aktywują naturalne procesy znieczulenia endogennego, a więc takiego, które ma źródło wewnątrz organizmu.
Wybór rodzaju plastra zależy przede wszystkim od typu kontuzji oraz jej miejsca. Najczęściej wykorzystuje się tapy w kształcie litery Y lub I. Można je przyklejać w różne miejsca, m.in. na mięśnie, na kręgosłup lub na plecy. Przynoszą również ulgę opuchniętym nogom, dlatego sklepy z akcesoriami sportowymi polecają je osobom pracującym w pozycji siedzącej.
Taśmy kinezjologiczne na kolana
Jedną z najczęściej kontuzjowanych okolic ciała jest staw kolanowy. Kolana pełnią ważną rolę w motoryce. W zasadzie umożliwiają człowiekowi poruszanie się, znosząc ogromne obciążenia podczas stania, chodu czy biegu. Dolegliwości związane z kontuzja kolana łagodzi taping. To bezpieczna i nieinwazyjna metoda, która wspomaga także proces rehabilitacji.
Według literatury fachowej, taping kolana można stosować w takich przypadkach, jak m.in. przeciążenie, skręcenie, naderwanie i obrzęk kolana, po operacji stawu kolanowego, niestabilność stawu kolanowego, choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, szpotawość kolan czy niedowład po udarze mózgu. Metoda pozwala na zachowanie pełnego zakresu ruchu i kontynuowanie aktywności fizycznej.
Taśma kinezjologiczna nie jest jednak pozbawiona wad. Ze względu na swoją strukturę nie może funkcjonalnie czy mechanicznie wspierać pracy mięśni. Taping kolana stosuje się w ramach profilaktyki u osób uprawiających sport z urazem stawu kolanowego. Taśma zmniejsza ryzyko wystąpienia ponownej kontuzji. Dzięki stosowaniu metody plastrowania dynamicznego zadowalające rezultaty można osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie.
Ćwiczenia z taśmą na kolano
W sklepach dostępne są taśmy na kolana do przysiadów, które powodują kompresję na staw kolanowy, działając jak sprężyna. Taśmy w zależności od mocy i długości potrafią poprawić wynik przysiadu od 10 do nawet 50 kg. Zostały zaprojektowane tak, aby ich długość pozwoliła na pełne owinięcie stawu. Końce wyposażone są w rzepy, co ułatwia ich założenie.
Taśmy treningowe są formą ochrony stawu kolanowego. Dzięki wzmocnieniu zewnętrznemu staw jest bardziej stabilny, a podnoszony ciężar bardziej kontrolowany. Daje również poczucie bezpieczeństwa u osób, które zmagały się wcześniej z kontuzją stawu. Trzeba jednak wykorzystywać tego typu wsparcie w sposób rozsądny. Po każdej serii ćwiczeń należy zdjąć taśmy, co umożliwi swobodny przepływ krwi przez staw kolanowy. Specjaliści przestrzegają przed korzystaniem z taśm przy każdym treningu nóg, gdyż takie działanie może osłabić struktury stawowe.
Jak naklejać taśmy kinezjologiczne na kolano?
Taping zawsze powinien odbywać się z udziałem fizjoterapeuty, który zdiagnozuje rodzaj i stopień kontuzji oraz w razie konieczności prawidłowo naklei plastry. Jeśli chcemy to zrobić samodzielnie, powinniśmy pamiętać, aby naklejać taśmę na skórę oczyszczoną i osuszoną, a tam, gdzie to konieczne także wygoloną. Taśmę nosimy maksymalnie przez pięć dni. Z naklejoną taśmą możemy się kąpać, ale należy dokładnie spłukać z niej mydło czy szampon. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o sterylności i precyzji.