SARM vs. prohormony – czym się różnią?

mężczyzna przygotowujący się do podnoszenia ciężarów

Wśród miłośników sportu, którzy walczą o wymarzoną sylwetkę, często pojawia się pomysł dodatkowych wspomagaczy i suplementów, które mają przyspieszyć proces przemiany. Wśród tych najpopularniejszych są SARMy i prohormony, które – wbrew pozorom – różnią się między sobą działaniem i właściwościami. To o tych różnicach piszemy więcej w poniższym artykule.

Czym jest SARM?

SARM – selektywne modulatory receptorów androgennych – produkty działające wybiórczo, często traktowane jako zdrowsza alternatywa dla sterydów anaboliczno-androgennych. Środki te nie mają budowy sterydowej i nie zmieniają swojej postaci do aktywnych metabolików (tj. nie konwertują działania aromatazy). 

SARMy przede wszystkim mają wspomagać organizm do dużego przyrostu masy mięśniowej. Wszystko to dzięki selektywnym modulatorom receptora androgenowego, które łączą się z receptorami, odpowiedzialnymi za wywołanie reakcji o charakterze anabolicznym. Dodatkowo poprawiają libido i poprawiają wyniki sportowe. 

Obecnie SARMy występują pod różnymi postaciami – głównie ze względu na wysoką przyswajalność i błyskawiczne działanie w mięśniach. 

Czym są prohormony?

Prohormony – środki, mające za zadanie uzupełniać poziom hormonów. Są to naturalne substancje anaboliczne, w skład których wchodzą m.in. fitosterole, pochodne aminokwasów i kwas ursolowy. Ich zadaniem jest wspierać rozbudową masy mięśniowej, redukować estrogeny i zmniejszać tkankę tłuszczową. Z tego też względu termin ten obowiązuje głównie w świecie sportu, ze wskazaniem na kulturystykę. Co warto podkreślić – prohormony nie są anabolicznymi sterydami. Ich zadaniem jest m.in. zwiększać przyswajalność wartości odżywczych, hamować katabolizm i oddziaływać na receptory androgenne (dlatego też po ich stosowaniu odnotowuje się wyższe stężenie testosteronu). 

Wśród najbardziej popularnych prohormomów (link), które zawiera się w suplementach, są:

  • androstendion,
  • 4-androstendiol,
  • 5-androstendiol.

Różnice, które musisz znać

Wielu początkujących sportowców uważa, z SARMy to środki alternatywne dla sterydów anabolicznych i prohormonów. Jest to jednak duże uproszczenie.

Podstawową różnicą jest fakt, że SARMy zdecydowanie częściej zalecane są mężczyznom – głównie dlatego, że kobiety rzadko kiedy chcą obniżać poziom estrogenu we krwi. Prohormony popularne są zarówno w przypadku Pań, jak i Panów – ze wskazaniem na osoby, które nie mają problemów w obrębie funkcjonowania wątroby. 

Dodatkowo prohormony – w przeciwieństwie do SARMów – bezpośrednio wpływają na poziom hormonów w organizmie. Ich zadaniem jest uzupełnianie konkretnych grup hormonów do pracy – w tym do pracy testosteronu. Udowodniono natomiast, że SARMy mogą przyczyniać się do obniżania naturalnej produkcji testosteronu, a tym samym – do zmniejszenia stężenia endogennego testosteronu. 

Na koniec warto podkreślić, że prohormony bierze się w dwu tygodniowych cyklach, po których należy zrobić 3-4 tygodniową przerwę. SARMy z kolei bierze się zwykle dwa razy dziennie – rano i wieczorem – nie dłużej niż zaleca producent konkretnego preparatu. 

Obie substancje (https://gymsanctuary.com/kategoria-produktu/sarm-i-prohormony/) nie są sterydami, obie wspierają rozbudowę beztłuszczowej masy mięśniowej i spadek niechcianej tkanki tłuszczowej. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku warto najpierw skonsultować swoją decyzję z trenerem i lekarzem prowadzącym, który przedstawi korzyści i ewentualne, możliwe reakcje niepożądane.

 

Wpis partnerski.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz