Katabolizm a Anabolizm kulturystycznie
W tym artykule dowiesz się czym jest katabolizm i anabolizm w pojęciu kulturystycznym, na początek chcę uogólnić te dwa terminy, katabolizm jako rozpad tkanek i anabolizm jako wzrost tkanek, zapraszam do lektury.
Katabolizm mięśni
Katabolizm następuje najczęściej po treningu oraz rano po przebudzeniu, jednak nie zawsze do tego zjawiska dochodzi w tych momentach. Do rozpadu dochodzi kiedy brakuje glikogenu w mięśniach, czyli nasze mięśnie nie mają skąd pobierać energii do działania. Dlaczego katabolizm dopada nas po treningu, ponieważ podczas intensywnych ćwiczeń tracimy całą naszą energię, natomiast jeżeli chodzi o poranny katabolizm to dzieje się to przez nie dostarczenie składników odżywczych do naszego organizmu przez całą noc, często to nawet 7 – 10 godzin!
Aby przerwać proces katabolizmu niezbędne jest szybkie dostarczenie węglowodanów szybko-wchłaniających oraz białka które zawiera całą gamę aminokwasów. Z pomocą przybywają również suplementy anty-kataboliczne które są dostępne na rynku jako: HMB, Glutamina i białko, zdania na temat działania i sensu wspomagania się tymi substancjami są podzielone. Na zakończenie, katabolizm to ogólnie przekształcanie się naszych tkanek w energię, jest to reakcja obronna na nie dostarczenie przez nas odpowiedniej ilości składników odżywczych które pozwalają wejść w stan anaboliczny (wzrostu). I ciekawostka: życie w stresie i pośpiechu nasila proces katabolizmu, ponieważ wytwarzany jest hormon zwany kortyzolem.
Do hormonów katabolizmu zaliczamy: kortyzol, adrenalina, cytolina, glukagon.
Anabolizm mięsni
Anabolizm jest to część metabolizmu która ma bezpośredni związek ze wzrostem mięśni, anabolizm to (wzrost), katabolizm (rozkład). W tym procesie dochodzi do tworzenia i wzrostu tkanek np. masy mięśniowej, rozmiarów ciała oraz siły naszych mięśni.
Do hormonów anabolicznych zaliczamy: estrogeny, HGH, insulinę i testosteron.
Anabolizm najbardziej skupia się w młodym wieku w okresie dojrzewania. Wtedy nasze tkanki rozwijają się w niesamowitym tempie i nie ma wtedy mowy o katabolizmie chyba że nie odżywiamy się prawidłowo. Proces anaboliczny zachodzi również u osób na tkz. masie, ponieważ spożywając sporą nadwyżkę kaloryczną magazynujemy nadmiar pożywienia w postaci energii, wtedy jesteśmy w fazie anabolicznej. Jednak trzeba uważać co się je i przestrzegać podstawowych zasad prawidłowego odżywiania ponieważ prócz mięsni w procesie anabolicznym, możemy również przybrać na niechcianym tłuszczu…
Na zakończenie jeżeli chcesz osiągnąć progres na siłowni dbaj o dobre odżywianie i staraj się nie dopuszczać do katabolizmu mięsni. KRÓTKO: Anabolizm to wzrost, katabolizm rozpad tkanek!
Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian