Produkty bogate w błonnik
Błonnik i produkty bogate w błonnik, to nic innego jak składniki pokarmowe, głównie pochodzenia roślinnego, nie ulegające trawieniu. Mają one znaczący i bardzo istotny wpływ, na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu pokarmowego.
Dzienne zalecane przez lekarzy i dietetyków spożycie powinno wynosić od 20 do 40gram błonnika. Nie należy zapominać że bardzo istotnym elementem w diecie bogatej w błonnik jest dostarczanie dużej ilości wody, ponieważ z nią właśnie wiążę się błonnik i wtedy pęcznieje dając uczucie sytości, powinno trzymać się żelaznych dwóch litrów płynów na dobę, w zależności od tego jaki mamy klimat i intensywność dnia.
Do kogo skierowana jest dieta bogata w błonnik: głównie osoby które cierpią na otyłość bądź chciałby zrzucić zbędne kilogramy, cukrzycy, osoby chore na kamnicę żółciową, przy miażdżycy, pomaga również uniknąć w przyszłości nowotworów jelita grubego.
Główne źródła
Produkty bogate w błonnik to głównie warzywa i owoce z owoców to: (porzeczki, maliny, awokado, czarne jagody, agrest i gruszka), więc warto wzbogacić swój jadłospis o właśnie te produkty które zobaczycie poniżej oraz owoce z listy powyżej.
- 1) Otręby
- 2) Kasze
- 3) Musli
- 4) Ryż
- 5) Pieczywo razowe
- 6) Rośliny strączkowe
- 7) Kapusta i sałata
- 8) Suszone owoce
- 9) Brokuły
- 10) Marchew
- 11) Jęczmień
Błonnik i jego zalety dla organizmu
Rola błonnika w organizmie jest niezbędna, poznaj kilka z podstawowych zalet które będą dla Ciebie, jeżeli wdrożysz w swój jadłospis produkty bogate w błonnik.
- 1) Obniżenie poziomu cholesterolu
- 2) Spowolnienie wchłaniania glukozy
- 3) Obniżenie ciśnienia
- 4) Ułatwia wypróżnianie, reguluje nasz metabolizm
- 5) Ochrania nasze jelita przed różnymi bakteriami i grzybami układu pokarmowego
- 6) Powoduje większe wydzielanie śliny co daję lepszą ochronę zębów
- 7) Daje uczucie sytości, głownie cenne przy odchudzanie ponieważ po prostu mniej jemy
- 8) Utrzymuje prawidłową florę bakteryjną jelit
Błonnik jestem na tak, lecz z głową…
Uwaga: Jak powszechnie wiadomo wszystko jest dla ludzi jednak w odpowiednich dawkach, dzienna zalecana porcja błonnika to 20 – 40 gram, granica jest indywidualna dla każdego z nas, nie można przesadzić w jego spożywaniu ponieważ możemy zauważyć nieprzyjemne dolegliwości. Zaczynając od biegunki, uczuć wzdęcia, bólów brzucha, to główne dolegliwości które oznaczają że przesadzasz. Zbyt duża ilość błonnika w diecie powoduje również zmniejszenie wchłaniania składników odżywczych takich jak: wapń, cynk i żelazo.
Błonnik apteczny w formie suplementu
Jestem zwolennikiem prawidłowego odżywiania, dlatego nigdy nie polecam zastąpienia pożywienia na suplementy diety, jednak czasem ze względów na napięty grafik nie możemy dopilnować odpowiednich dawek mikroelementów, i z pomocą przychodzą tabletki. Przed zastosowaniem jakichkolwiek suplementacji należy skonsultować się z dietetykiem, ponieważ możemy wyrządzić Sobie więcej szkody niż pożytku.
Na rynku istnieje wiele preparatów np. XENNA, w której głównym składnikiem są otręby pszenne, charakteryzują się one bardzo wysoką zawartością błonnika oraz bardzo dobrym wchłanianiem, a wszystko to dzięki mikronizacji czyli sproszkowanie produktu. Zalecana porcja przez producenta to 11g/ dzień, popijając minimum 250 ml. wody. Woda jest niezwykle istotna ponieważ błonnik potrzebuje ją aby mógł najlepiej działać, dzięki temu usuwane są również złogi i toksyny które zalegają w naszych jelitach.
Myślę że produkty bogate w błonnik już na stałe zagoszczą w twoim jadłospisie a tabletki będą jedynie uzupełnieniem diety która przyczyni się do prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu oraz jelit.
Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian