HMB odżywki i suplementy

HMB – odżywka, suplement

hmb

HMB to tłuszczowa pochodna aminokwasu egzogennego – leucyny, powstaje w organizmie ludzkim. Można znaleźć go również w pokarmie takim jak grejpfruty, czy mięsie niektórych ryb. Odgrywa pewną rolę w syntezie białek, dzięki czemu znalazł zastosowanie w suplementacji sportowej.

Kwas ten ma działanie anty kataboliczne oraz anaboliczne, korzystnie wpływa na proces redukcji tkanki tłuszczowej. Suplement ten zyskał wielu przeciwników w czasie, gdy jego właściwości zostały mocno przereklamowane. Kładziono wówczas duży nacisk na wypromowanie HMB, jako środków jednocześnie spalających tkankę tłuszczową jak i budujących masę mięśniową, co w wielu przypadkach mijało się z prawdą. W tym czasie zyskał on wielu przeciwników, którzy zawiedzeni brakiem postępów upierali się, że suplement ten nie wykazuje żadnego działania. Przeprowadzone badania naukowe na osobach aktywnych fizycznie wykazały, że suplementacja HMB może mieć wyraźny wpływ na wysiłek oraz może tworzyć swoistą ochronę dla tkanek mięśniowych, w przypadku dużego obciążenia spowodowanego dużym wysiłkiem fizycznym.

HMB jest wręcz idealne dla osób niewytrenowanych, które podejmują aktywność fizyczną, jednakże nie oznacza to, że bardziej zapaleni sportowcy nie będą mogli wyciągnąć korzyści płynących ze stosowania preparatów zawierających HMB.

 

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz