Gainer odżywka węglowodanowo białkowa

Gainer – odżywka węglowodanowo – białkowa

gainer odżywka

Każdy z nas idąc na siłownię oczekuje przyrostu masy mięśniowej. Większość laików rozpoczynając pierwsze treningi są zainteresowani kupnem suplementów. Pierwszy suplement, który się nasuwa na myśl to kreatyna, drugim w kolejności jest bohater tego artykułu – gainer.

Czym on jest? To odżywka węglowodanowo – białkowa z dużą przewagą węglowodanów. Najczęściej na 100 g produktu zawiera ona od kilkunastu do nawet 30 g białka, od sześćdziesięciu kilku do nawet 90 g węglowodanów, oraz śladowe ilość tłuszczu (kilkanaście gram). Są to główne składniki, czyli inaczej makroskładniki.

Głównym źródłem białka w Gainerach jest serwatka, może ona być przetworzona na wiele sposobów, co wiąże się z jego przyswajalnością. Gdy zostaną połączone wszystkie jego rodzaje w jeden produkt, nasze mięśnie otrzymają budulec niemal natychmiast od spożycia do kilku godzin po. Jednak taka formuła jest bardzo rzadka, gdyż zależy nam na jak najszybszym dostarczeniu tego budulca, królem w tym elemencie jest białko serwatki. Podobnie sprawa ma się z węglowodanami.

Głównymi źródłami węglowodanów w Gainerach jest glukoza, dekstroza i maltodekstryna. Gdy zestawimy cukry o różnym poziomie glukozy (różnym indeksie glikemicznym) dostarczymy organizmowi energii na długi czas. Nie należy jednak przesadzać z ilością, zbyt duża dawka węglowodanów nie zostanie wykorzystana w całości, a nawet zostanie odłożona w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej.

Tłuszcze, które również znajdziemy w gainerach mają specyficzne wartości. Głównie są to tłuszcze MCT i CLA. Te pierwsze są doskonałym źródłem energii, niemal równomiernym do węglowodanów, ich zaletą jest także to, że nie odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. CLA natomiast, to sprzężony kwas linolowy, który jest odpowiedzialny za wzmocnienie układu odpornościowego, wspomaga nasz organizm w walce z cholesterolem i cukrem.

Gainer z dodatkami wspomagającymi:

– przyswajalność składników,
– przyspieszają przyrost siły
– przyspieszają przyrost masy mięśniowej

Jakie są to dodatki ? W większości kreatyna, glutamina, bcaa, tauryna czy sterole roślinne oraz enzymy trawienne. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie dodatek, suplement diety.

 

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński – wszelkie prawa zastrzeżone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *