Przetrenowanie organizmu pierwsze objawy

Przetrenowanie organizmu objawy, jak sobie z nimi radzić ?

przetrenowanie organizmu objawy

Przetrenowanie organizmu może przydarzyć się każdemu, kto zbyt mocno wyeksploatuje ciało podczas treningów. Wystarczy, że będziemy zbyt nadmiernie trenować i nie damy naszemu ciału odpowiedniego czasu na regeneracje. Podczas intensywnego treningu wyczerpujemy zasoby glikogenu i odwadniamy organizm. Początkowe symptomy są często bagatelizowane przez nas. Jakie to objawy ? To silne wyczerpanie, duszność, ogólnie zniechęcenie, apatia, niechęć do treningów, bezsenność, rozdrażnienie, bóle stawów i mięśni, zawroty głowy, brak apetytu, pogorszenie kondycji, słabsze wyniki, pocenie się, wyższe tętno, gorsza koordynacja ruchowa, przyśpieszony oddech.

By zdiagnozować przetrenowanie organizmu warto zrobić sobie wyniki krwi. Wyczerpanie może objawiać się spadkiem hemoglobiny, erytrocytów i hematokrytu. Zbyt dużej intensywności współgrającej ze słabą regeneracja towarzyszy spadek testosteronu. By uniknąć przetrenowania trzeba znać własne granice i dostosowywać trening właśnie do nich. Warto wzbogacić trening o odpowiednią dietę bogatej w białko i witaminy. Różnorakie używki w formie papierosów czy alkoholu również mogą wpływać na nasze samopoczucie psychofizyczne. W momencie gdy chorujemy i po przebyciu rekonwalescencji warto wrócić do treningów metodą małych kroczków. Nie należy porywać się od razu na pracę w pełnych obrotach, gdyż możemy się przetrenować.

 

Jak zapobiegać i leczyć przetrenowanie organizmu?

Jak już wspomniałem trzeba pamiętać o własnych granicach. Trzeba zmniejszyć intensywność wykonywanego treningu. Należy dać czas organizmowi na regeneracje i odpoczynek. Trening trzeba wzbogacić o ćwiczenia rozluźniające, które pozwolą naszym mięśniom na krótki odpoczynek oraz zlikwidowanie ich napięcia. Trzeba pamiętać również o odpowiedniej diecie, bogatej w witaminy B i C. Sen jest lekarstwem na wszystko, odpowiednio regeneruje i przyspiesza powrót do formy. Odpowiednie nawodnienie organizmu sprawia, że niwelujemy symptom przetrenowania jakim jest odwodnienie. Podczas okresu przetrenowania warto pomyśleć o czymś co nas odpręży, idealnymi formami są basen, sauna, czy masaże.

Przetrenowanie należy traktować poważnie. Wczesne symptomy pomijane przez nas mogą doprowadzić do przewlekłych kontuzji, które wielokrotnie wiążą się z zakończeniem sportowej kariery. Trzeba znać swoje możliwości i granice własnego organizmu.

Na koniec, tak bardziej w formie humorystycznej filmik o przetrenowaniu.

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *