Ginekomastia – inaczej męskie piersi – objawy
Ginekomastia to powiększenie się tkanki piersiowej u mężczyzn, poprzez rozrost tkanki gruczołowej, włóknistej oraz tłuszczowej. Sama nazwa wywodzi się od greckich słów – gyne (kobieta) oraz mastos (pierś).
Przerost jej, jest bardzo wstydliwym problemem dla płci męskiej. Problem ten występuje u noworodków które mają wysoki poziom estrogenów, jednak u nich ginekomastia szybko zanika po około miesiącu, później w okresie pokwitania oraz późnym okresie starości (tzw. przekwitania). Może on dotyczyć jednej lub obu z piersi i może być bardzo bolesny.
Twierdzi się, że odpowiedzialny jest za to powstanie w organizmie hormonu zwanego prolaktyną. Ten sam hormon u kobiet odpowiada za wytwarzanie mleka. To jedna z teorii bo inna mówi, że to winna nadmiaru estrogenów. Według większej liczby zwolenników to właśnie zaburzenie równowagi między androgenami i estrogenami jest wystarczającym bodźcem.
Innymi przyczynami ginekomastii są powikłania, jakie występują wśród ludzi chorujących na nerki, tych, którzy przeszli raka wątroby. Kolejnymi, którym ginekomastia może być znajoma to Ci, którzy przyjmowali estrogeny w lekach. Niektóre narkotyki też mogą wywoływać tę chorobę – heroina, marihuana. Ludzie otyli również mają tendencje do ginekomastii.
Istnieje druga choroba bardzo podobna do ginekomastii lecz o wiele łagodniejsza i łatwiejsza do skorygowania – lipomastia jest to nadmierne otłuszczenie naszego ciała w okolicy klatki piersiowej. Na szczęście w większości przypadków wystarczy odpowiednia dieta oraz ćwiczenia fizyczne a wszelkie objawy zanikają.
Ginakomastia – leczenie
Przyczyną ginekomastii może być przyjmowanie leków, więc należy je odstawić lub zastąpić je innymi. W innych przypadkach stosuje się domięśniowo testosteron, czy też maść dwuhydrotestosteronu. Podanie doustnie tamoksyfenu oraz testolaktonu może zniwelować problem.
Kiedy ginekomastia trwa 3-4 lata w okresie dojrzewania zalecane jest leczenie chirurgiczne. Operacja jest zalecana również w przypadkach, gdy leczenie nie przynosi zamierzonych efektów. W przypadku pseudoginekomastii, wówczas gdy osoba jest otyła zalecane są ćwiczenia fizyczne, dieta i w późniejszym czasie – liposukcja.
Zalecane badania które należy wykonać podczas podejrzeń o ginekomastie to: poziom testosteronu, estradiolu oraz poziomy hormonów tarczycy. Nie zawsze zwykłe metody działają, czasami niezbędne bywają hormony, lekarz prowadzący nasz przypadek ustala nam najlepsze leki dla naszej ginekomastii.
Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński – wszelkie prawa zastrzeżone.