Zakwasy najlepsze sposoby na ich zwalczenie

Czym są zakwasy, jakie sposoby ?

zakwasy

Warto na początku zacząć od tego czym są popularne zakwasy. Każdy z nas na pewno miał takie dni, gdy wykonując wysiłek fizyczny, na drugi dzień czuł mniejszy bądź większy ból w mięśniach. Wtedy wielu z nas zaczynało dzień słowami – ”ale mam zakwasy”. Zakwasy fachowo zwane są opóźnioną bolesnością mięśni, z angielskiego delayed onsed muscle sorensses. Ból ten, jak już wcześniej wspomniałem pojawia się w przeciągu 24 do 72 godzin po wykonaniu wysiłku fizycznego.

Zazwyczaj ustępują w okolicach 4-5 dni. Są one błędnie kojarzone z tworzeniem kwasu mlekowego w mięśniach. Kwas ten jest wypłukiwany z mięśni po 2 godzinach od intensywnego treningu, następnie jest on zużywany przez wątrobę. Zakwaszenie jest spowodowane mikrourazami mięśni, które podczas okresu wspomnianych 5 dni nie tylko się regenerują, ale i wzmacniają. Popularne stwierdzenie jeśli boli, to znaczy, że rośnie ma swoje odzwierciedlenie w naturze.

Sposoby na zakwasy

Przedstawię wam sposoby na zakwasy które pozwolą nam sobie poradzić z tym bardzo uciążliwym bólem mięśni. Na samym wstępie warto przytoczyć przykład piwa. Pomimo powszechnego stwierdzenia, że piwo jest dobre na zakwasy, ta teoria nie jest jednak potwierdzona. Co więcej, piwo może zaprzepaścić trud związany z ćwiczeniami, gdyż jest kaloryczne.

Jakie są więc sposoby na zakwasy? Jednym z najlepszych, dostępnych dla wszystkich jest prysznic. Puszczanie na przemian zimnej i ciepłej wody zrelaksuje obolałe mięśnie. Zarówno ten sposób jak i gorąca kąpiel zregeneruje nasze mięśnie wyłącznie na chwile. Jednym z najlepszych sposobów na rozluźnienie mięśni jest masaż oraz sauna. Idealnie rozluźnią spięte mięśnie jednocześnie kojąc ich ból. Warto pić dużo wody, która usunie toksyny z organizmu. Najgorszym co możemy zrobić to siedzieć w miejscu, warto się rozciągać, nawet do kilku razy dziennie. W skrajnych przypadkach można zastosować leki i maści, które zdecydowanie ukoją nasz ból. Poza tymi ogólnie znanymi sposobami istnieją również domowe metody walki z zakwasami – herbata z odrobiną sody oczyszczonej (ma właściwości odkwaszające), sok pomidorowy ( uzupełnia niedobór elektrolitów) oraz ciepłe kompresy w miejsca gdzie odczuwalne są zakwasy. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej diecie bogatej w proteiny oraz witaminę C oraz o śnie, który jest lekarstwem na wszystko

 

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz