Najbardziej prestiżowe zawody kulturystyczne

Mr. Olympia to bez cienia wątpliwości najbardziej prestiżowe zawody kulturystyczne na świecie. Ich ranga jest tak ogromna, że przez większość ludzi uznawane są za mistrzostwa świata w kulturystyce. Tegoroczne finały odbędą się w niezwykle prestiżowym miejscu, jakim jest Las Vegas Convention Center. Mr. Olympia 2020 została zaplanowana na 9-13 września. Choć do imprezy jeszcze sporo czasu, to da się już zauważyć spore zainteresowanie biletami ze strony kibiców.

Kartka z historii..

Finały Mr. Olympia odbywają się regularnie od 1965 roku. W ponad 50 letniej historii tej prestiżowej imprezy udało się wyłonić tylko 15 mistrzów. To świadczy o olbrzymiej trudności, a zarazem fakcie, że dojście na szczyt bywa zdecydowanie cięższe, niż pozostanie na nim.

Najwięcej tytułów mistrzowskich Mr. Olympia zgarnął legendarny Ronnie Coleman. Postać ta znana jest nie tylko przez znawców, czy fanów kulturystyki. Coleman to osoba rozpoznawalna nawet przez “niedzielnych” przerzucaczy żelastwa na siłowniach. Amerykański kulturysta, a zawodowo policjant po tytuł Mr. Olympia sięgnął aż osiem razy z rzędu (1998-2005). Karierę zakończył latami 2006 i 2007, kiedy odpowiednio zdobył drugie i czwarte miejsce. Legalni bukmacherzy już zastanawiają się, kto będzie największym wygranym tegorocznej edycji Mr. Olympia. Betclic i jego oferta powitalna przeznaczona jest dla nowych klientów zakładów bukmacherskich. Wykorzystać ją można także na zakłady na kulturystykę.

Również osiem tytułów mistrzowskich na swoim koncie ma Lee Haney. To postać nieco mniej znana, zwłaszcza przez początkujących adeptów siłowni, czy kulturystyki. W dużej mierze z tego względu, że jego lata panowania przypadły na lata 1984-1991.

Siedem razy na samym szczycie Mr. Olympia znalazł się Arnold Schwarzenegger. Nie miał sobie równych w latach 1970-1975, a następnie na szczyt wrócił po pięciu latach przerwy – w roku 1980. Arnold Schwarzenegger to niezwykle barwna postać. Znany nie tylko z zamiłowania do swoich mięśni, czy kulturystyki, ale to także kultowa postać świata filmu. W ostatnich latach Schwarzenegger z powodzeniem realizuje się w polityce. Dwukrotnie był gubernatorem Kalifornii, a obecnie jako członek Partii Republikańskiej zaangażowany jest w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Czy Schwarzenegger i jego partia, w której głównym graczem jest Donald Trump znów “zdobędą” Biały Dom? Ten bukmacher, STS oprócz zakładów na kulturystykę, przyjmuje także typy ze świata polityki, czy szeroko pojętej rozrywki.

Siedem razy Mr. Olympię wygrał też Phil Heath, który uczynił to w latach 2011-17. Jak widać, jeśli ktoś utrzymał się dłużej na szczycie (poza Schwarzeneggerem, który powrócił po pięciu latach) to robił to latami z rzędu. Potwierdzają się więc słowa, że łatwiej utrzymać się na szczycie kulturystyki, niż tam wejść, czy wrócić.

Aktualnym mistrzem Mr. Olympia jest 38-letni Brandon Curry z Tennessee. Po raz pierwszy w zawodach wystartował w 2011 roku i jego upór i dążenie do jak najlepszej sylwetki zostało nagrodzone osiem lat później, właśnie w 2019 roku.

Kto okaże się najlepszy w 2020 roku? Na to jeszcze przyjdzie nam poczekać, choć środowisko już typuje swoich faworytów. Do zrobienia formy jeszcze trochę czasu, a więc w gruncie rzeczy, tak naprawdę typy są mocno wstępne.

Paweł M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *