Arnold Schwarzenegger wymiary oraz biografia kulturysty

Arnold Schwarzenegger ikona kulturystyki

arnold schwarzenegger

Witajcie w strefie kulturystyki ! Dziś rozpoczynamy nową serię, która co piątek będzie poszerzała się o nowe części. W serii tej będziemy przedstawiać sylwetki zarówno współczesnych kulturystów jak i tych, którzy królowali na scenach w poprzednich latach. W pierwszej części oddamy hołd legendzie. O kim mowa? Myślę, że po takim wstępie łatwo się domyśleć. To aktor, polityk i przede wszystkim kulturysta – Arnold Schwarzenegger.

Pochodzenie Arnolda Schwarzeneggera

Arnold Schwarzenegger urodził się na przedmieściach Grazu, w małej wiosce Thai (Austria). Jego ojciec, Gustav był komendantem lokalnej policji, w roku 1945 poślubił wdowę Aurelię (matkę Arnolda). Przyrodni brat kulturysty – Meinhard zginął w wypadku samochodowym. Arnold po latach wspominał, że nie miał zbyt dobrych relacji z ojcem, który faworyzował jego brata, natomiast z matką utrzymywał kontakt, aż do samej śmierci. Bohater naszego cyklu wychowywał się w biednej rodzinie, dorastał w 300 letnim domu, który pozbawiony był kanalizacji, centralnego ogrzewania oraz telefonu. Pod wpływem ojca uprawiał wiele sportów, między innymi piłkę nożną. To dziwne, ale dzięki niej Arnold w wieku 16 lat podniósł pierwszą sztangę. W ramach treningu wzmocnienia nóg trener zabrał swoich podopiecznych na siłownie.

Pierwsze chwile na siłowni

arnold cytat

Pierwsze chwile na siłowni dla Arnolda Schwarzeneggera były ciężkie. Nie bez kozery mówi się, że najwięksi wychodzą z piwnicy, bowiem tak właśnie mistrz rozpoczął swoją karierę. W wieku 16 lat pierwsze treningi, na prowizorycznej siłowni w piwnicy były ciężkie. Zimą panowała tam bardzo niska temperatura, która powodowała, że ręce przymarzały do sztangi. Trenował on 6 razy w tygodniu po 2 godziny.

W tym okresie mierzył 180 cm i ważył zaledwie 60 kg. Jak wspomniałem wcześniej Arnold wywodził się z biednej rodziny, więc nie było stać go na trenowanie w klubie sportowym. Jak większość początkowych kulturystów, jego pierwszy rok ćwiczeń ograniczał się głównie do treningów klatki piersiowej i bicepsów, nogi, które były początkowym założeniem – zupełnie pomijał. Robił jednak tak duże postępy, że dość szybko wystartował w swoich pierwszych zawodach w Steier Hof Hotel, w Graz w Austrii, gdzie doszedł do finału.

Wojsko, pierwsze tytuły

W 1965 roku Arnold Schwarzenegger dostał roczne powołanie do wojska, które było obowiązkowe dla każdego 18-letniego mężczyzny. Kilka tygodni od rozpoczęcia służby, Schwarzenegger chciał jechać na zawody. Nie otrzymał on jednak pozwolenia na opuszczenie jednostki, więc dopuścił się samowolki i opuścił służbę i wystąpił na zawodach Junior Mr. Europe, które ostatecznie wygrał. Po powrocie został ukarany tygodniowym aresztem, następnie jednak otrzymał pochwałę za wynik i rozkaz dodatkowych treningów po zajęciach. Po zakończeniu służby przeniósł się do Niemiec, gdzie wygrał zawody w trójboju siłowym i Mister Europa amatorów.

Kolejnym celem były zawody Mr. Universe w Londynie w roku 1966. Pomimo debiutu Arnold stał się gwiazdą wieczoru – przed konkursem każdy opowiadał o 19 – letnim Austriaku o potężnych ramionach (50 cm w bicepsie). Schwarzenegger w ciągu 3 lat nabrał aż 60 kg masy mięśniowej. Jego ówczesne rekordy były imponujące – wyciskał na ławce poziomej ponad 200 kg, w martwym ciągu wynik wynosił aż 310 kg. Na zawodach w Londynie Arnold zajął II miejsce, za Chetem Yortonem. Pomimo II miejsca, to Arnold był tego wieczoru najważniejszy, jego występ wywołał wielki aplauz, po raz pierwszy w historii jakikolwiek zawodnik był trzykrotnie wzywany do pozowania (bisował dwukrotnie). Gdzie doszukiwać się więc przyczyny porażki Arnolda? Otóż Austriak miał słabo rozwinięte nogi, które zaniechał podczas treningów.

Arnold Schwarzenegger – trening

Trening nóg to podstawa !

Dostrzegając przyczyny porażki, Arnold Schwarzenegger napisał list do swojego idola Rega Parka, z prośbą o rady jak trenować nogi. W odpowiedzi otrzymał więcej niż chciał – dostał zaproszenie na serię wspólnych pokazów w Anglii oraz tydzień wspólnych treningów z 3-krotnym Mr. Universe. Podczas tych dni Austriak wiele się nauczył i przystąpił do ciężkiego treningu nóg i łydek, które trenował codziennie. Po wygraniu Mister Universe NABBA amatorów, otrzymał zaproszenie od Rega Parka do jego prywatnego domu. Tam otrzymał wiele cennych rad, legendarny mistrz wyrobił również u Schwarzeneggera nawyk ciężkiego treningu nóg, które uznawał za fundament sylwetki. Zaowocowało to zwycięstwami w mistrzostwach Niemiec w trójboju siłowym oraz Mister International w Meksyku oraz Mister Universe NABBA w Londynie. Dzięki tym imponującym sukcesom otrzymał zaproszenie od samego Joe Weidera na zawody Mr. Universe IFBB 1968 w Miami. Wówczas Arnold był uważany za największego kulturystę świata. Na tych zawodach Arnold pokonał Rega Parka, jednak przegrał z 25 kg lżejszym Frankiem Zane.

Rozwój kariery

arnold schwarzenegger cytat

Joe Weider, współzałożyciel federacji IFBB wyciągnął rękę do 21-letniego chłopaka i pomógł przenieść się Arnoldowi do Santa Monica. Tam zaoferował mu pensje 200 dolarów tygodniowo za pisanie artykułów do jego pism (Muscle Builder oraz Mr. America), mieszkanie oraz volkswagena. Arnold Schwarzenegger wreszcie mógł spełniać się jako zawodowy kulturysta. Tam posiadał wszelkie warunki – trenował w słynnym klubie Gold’s Gym z takimi mistrzami jak Frank Zane, czy Dave Drapper. Miał wszystko, czego dusza kulturysty zapragnie – doskonały klimat, plaże, jedzenie, dochody oraz darmowe zaopatrzenie w suplementy. Już wtedy Arnold trenował 2 razy dziennie. W 1969 roku, Arnold udowodnił to, że ma predyspozycje by zostać najlepszym wygrywając Mister Universe IFBB. W dość szybkim tempie stał się idolem, ludzie na jego widok wrzeszczeli, kobiety mdlały. W 1969 Arnold wystąpił na Mr. Olympia, gdzie przegrał z „Mitem”, bo tak nazywany był Sergio Oliva. Arnold jednak jak na prawdziwego mistrza przystało z każdej porażki wyciągał wnioski, obiecał wrócić większy, z lepszą definicją. Jeszcze w tym samym roku wygrał Mister Universe NABBA w Londynie i zdobył tytuł zawodowego Mister Europe IFBB w Niemczech. Rok później Arnold zdobył swój 4 zawodowy tytuł Mr. Universe w Londynie. Mr. Olympia po raz pierwszy, drugi i … siódmy W roku 1970 będąc w imponującej formie, Arnold Schwarzenegger zdobył swój pierwszy tytuł Mr. Olympia pokonując swojego pogromcę sprzed roku – Sergio Olivie. Był to niesamowity okres dla Schwarzeneggera, w ciągu kilku tygodni pokonał ścisłą elitę kulturystyki, w jego tle pozostali: Reg Park, Dave Drapper, Franco Columbu, Boyer Coe, Dennis Tinerino i 3-krotny zwycięzca Mister Olimpia Sergio Oliva. Arnold spełnił swój cel postawiony w wieku 15 lat, wygrał najważniejszy tytuł w dziejach kulturystyki i dzierżył go nieprzerwanie przez 5 następnych konkursów. Kolejne 4 lata to przerwa w kulturystyce, na rzecz kariery filmowej. W 1980 powrócił do świata siłaczy i po raz 7 w karierze wygrał tytuł Mr. Olympia. Może to tylko spekulacje, ale gdyby nie przerwa Arnold miał szansę na 11 tytułów z rzędu, w tamtym czasie nie miał sobie równych.

Dziś Arnold Schwarzenegger to nie tylko legenda kulturystyki, ale również sceny filmowej. Największą sławę przyniosły mu takie filmy jak Terminator czy też legendarny film o kulturystyce – Pumping Iron. W roku 1986 Austriak poślubił Marię Shriver, z którą ma czwórkę dzieci. W latach 2003 – 2011 pełnił funkcję gubernatora Kalifornii. Arnold Alois Schwarzenegger, aktor, polityk, kulturysta – dla wielu legenda, niedościgniony wzór, mentor. Człowiek, który rozsławił świat kulturystyki, człowiek, który sprawił, ze wielu młodych ludzi garnęło się do ćwiczeń fizycznych. Pomimo wielkiej kariery, licznych sukcesów nadal pozostał tym radosnym, skromnym chłopakiem, którym był w dzieciństwie. Sam dorastał w biedzie, więc pomaga innym wydostać się z niej. Uważa, że gdy komuś pomoże sam czuje się lepiej. Tego wielkiego człowieka ciężko opisać w jakichkolwiek słowach, najlepiej udało się to Marii Shirver, jego małżonce – ”Arnold jest o wiele głębszym człowiekiem, niż uważają inni. To takie łatwe starać się go zaszufladkować, jednak to zupełnie niemożliwe. Gdy Bóg stworzył Arnolda, potłukł formę, z której został odlany. Jest jedyny w swoim rodzaju.” Nie bez powodu został on okrzyknięty tytułem „kulturysty wszech czasów” – Mr. Everything oraz The most perfectly developed man in the history of the world”, czyli ”najdoskonalej zbudowanym człowiekiem w historii świata”.

Arnold Schwarzenegger wymiary jako kulturysta

– waga – 116 kg
– wzrost – 188 cm
– obwód klatki piersiowej – 155 cm
– obwód pasa – 86 cm

 

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński

4.5/5 - (8 votes)

4 thoughts on “Arnold Schwarzenegger wymiary oraz biografia kulturysty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *