Joe Weider biografia pioniera kulturystyki

 

Joe Weider prekursor kulturystyki

joe weider

Witajcie w drugiej części serii poświęconej kulturystom. Ta część poświęcona jest komuś, bez kogo ten sport praktycznie by nie istniał. Mowa o zmarłym już, Joe Weider, który uznawany jest za pioniera współczesnej formy tego sportu.

Ojciec kulturystyki

Dziś powszechnie akceptowanym jest, że aby być zdrowym trzeba wykonywać ćwiczenia i stosować dobrze zbilansowaną dietę. Jednak nie zawsze tak było. Świat zawdzięcza to zrozumienie, w dużej mierze dzięki wielkiej pracy Joe Weidera.

Jest on uznawany za człowieka, który zmienił sposób, w jaki świat pojmował związek między treningami, a żywieniem i zdrowiem. To on stworzył wielkie imperium magazynów traktujących o siłowni, które było pierwszym źródłem informacji na temat treningów, żywienia i jego ukochanego sportu – kulturystyki. Magazyn ten był kierowany dla kobiet i mężczyzn chcących poprawić swoje życie fizyczne. To on stworzył popularne i nadal sprzedawane maszyny, które są widoczne do dziś w salach treningowych i domach na całym świecie. On również przyczynił się do powstania ogromnej branży suplementów i witamin. Dziś Joe Weider jest synonimem zdrowia i kondycji.

Walka o kulturystykę

Joe Weider Fitness MuscleJoe Weider nie ustawał w wysiłkach by dotrzeć do zbiorowej świadomości ludzi. Korzystając ze swojej wiedzy pomagał innym by mogli prowadzić zdrowsze, szczęśliwsze życie. Od 1936, Joe swoją wiadomością skłonił sportowców, trenerów i sportowych naukowców na całym świecie do stosowania zasad zgodnych z wytycznymi zawartymi w jego treningach. Joe Weider skłonił społeczność medyczną do zmiany zdania na temat treningu oporowego, który uznawał za istotną broń w walce z procesem starzenia się. Również psychologowie dzięki niemuzaakceptowali fakt, że ćwiczenia istotnie wpływają na zdrowie psychiczne.

Jego pasja doprowadziła do powstania kulturystyki, która wyłoniła się z cienia konkurencji podnoszenia ciężarów, a dziś ma ogromną liczbę zawodników uczestniczących na całym świecie. Przez lata nadzorował imperium wydawnicze, które obejmowało Biblię kulturystyki Muscle & Fitness, Muscle & Fitness Hers, Flex for the hard-corebodybuilder, Men’s Fitness for the activeman, Shape for the activewoman iFit Pregnancy and Natural Health.

Życiorys

Joe Weider urodził się w 1920 roku w Montrealu, w Kanadzie, w trakcie Wielkiego Kryzysu. W wieku 12 lat Joe opuścił szkołę. Był zmuszony do pracy, w której ciągnął mały wagon dostarczający owoce i artykuły spożywcze na rynek – przez 10 godzin dziennie, był to akt przeżycia dla niego i jego rodziny. Ważył zaledwie 52 kg przy wzroście 170 cm, przez co stał się łatwym łupem dla nastolatków, którzy liczyli na szybki zarobek. Skłoniło go to, do złożenia wniosku o przyjęcie do drużyny wrestingowej. Trener jednak odmówił mu ze względu na jego warunki fizyczne, oraz w obawie, że mógłby zostać zraniony. Niezrażony Joe Weider, udał się do miejscowego kiosku i kupił dwie używane gazety (w tym Milo BarbellCo.’sStrengthmagazine z roku 1930).

Publikacje te zainspirowały młodego Weidera do podnoszenia ciężarów, a później do produkcji własnego magazynu. Joe oczyścił starą lokalną stację kolejową ze starej osi i dwóch kół zamachowych, z których zrobił prowizoryczną sztangę. Podnosił, pompował i wyciskał ten „złom” bez końca a jego chuda budowa ciała została nagrodzona przyrostem mięśni. W wieku 15 lat Joe Weider poradził sobie z demonami przeszłości, dzięki rozwinięciu muskulatury – tyrani, którzy znęcali się nad nim, zaakceptowali jego towarzystwo. Wtedy też skaut z Verdun Barbell Club w Montrealu zaprosił Weidera do dołączenia do wspólnych treningów. Dwa lata później wystąpił w swoim pierwszym amatorskim konkursie – Montreal District Senior Meet, gdzie podniósł o ponad 30 kg więcej niż konkurencji w jego klasie wagowej. Jego całkowity wynik był lepszy od zawodników z wag ciężkich, co pozwoliło mu na osiągnięcie na skale narodową.

 

Dreams come true

WeiderSukces ten oraz transformacja po roku ćwiczeń zainspirowała go do oświecenia innych ludzi. Było to niezwykle trudne wyzwanie dla Joe Weidera, gdyż rok 1930 był dość złym dla żelaznego sportu – siłownie były celowo ukrywane przed społeczeństwem. Ciężarowcy komunikowali się głównie przez korespondencję oraz czasopisma, w których często były podawane niepełne i błędne informacje. Joe Weider pracował na pełny etat przez okres 5 lat. Początkowo mył naczynia, lecz dość szybko awansował na pomocnika kucharza. Jego marzeniem jednak było publikowanie magazynów, w których będą zawarte dokładne, kompletne rady. Pomimo niskiego budżetu – 7$ w jego kieszeni, rozpoczął pracę nad tym co będzie zawarte w pierwszym numerze jego magazynu – YourPhysique, który został opublikowany w sierpniu 1940. Zamówienia napływały, a w ciągu 18 miesięcy Joe Weider zarobił 10.000 dolarów – swoją małą fortunę (w czasach gdy bochenek chleba kosztował zaledwie 4 centy). Pamiętając własne trudności w tworzeniu sprzętu do ćwiczeń, w 1942 roku założył wysyłkowe WeiderBarbell Co, do dziś jego magazyn oferuje zestawy sprzętów i innych urządzeń oraz wszystkie witaminy i suplementy potrzebne do zwiększania masy mięśniowej.

Joe WeiderW 1946 Joe i jego brat Ben wynajęli Montreal’s Monument National Theater (Narodowy Teatr) w Montrealu by zorganizować pierwszy konkurs Mr. Canada oraz utworzyli Międzynarodową Federację Kulturystów. W 1965 roku założony został konkurs Mr. Olympia, który jest czołowym konkursem wśród światowej kulturystyki. Najbardziej znanymi zwycięzcami są Arnold Schwarzenegger i Ronnie Coleman. W uznaniu za poświęcenie kobiet w dziedzinach sportowych, Joe stworzył Ms. Olympia w 1978 oraz Fitness Olympia w roku 1995. Obecnie, aż 170 krajów jest zrzeszonych w IFBB, co sprawia, że organizacja ta jest w czołowej siódemce międzynarodowych federacji sportowych świata.

Najbardziej trwałym dodatkiem do nauki związanej z kulturystyką są opracowane przez niego – zasady Joe Weidera (WeiderPrinciples). Nad formułowaniem zasad, oraz swoich magazynów Joe Weider spędził niezliczone setki godzin w różnych siłowniach, studiował i katalogował ruchy i techniki, które stały się skuteczne dla kulturystów, ciężarowców. W 1950 roku opublikował swoje 12-letnie obserwacje – ochrzcił je jako„The Weider Training Principles”, które zawierały ponad 30 teorii i technik, które na zawsze zmieniły środki i podejście za pomocą których ludzie mogli budować silne i muskularne ciało. Od wczesnych czasów do dziś IFBB rozwinęła się ogromnie. Położony w WoodlandHills, Kalifornia, WeiderHealth and Fitness jest liderem w branży żywienia sportowców.

Niestety, 23 marca 2013 w wieku 93 lat Joe Weider zmarł na atak serca w swoim domu w Los Angeles. Był wzorem dla wielu kulturystów, zarówno współczesnych jak i tych którzy sztangi odłożyli już w kąt. Arnold Schwarzenegger wspomina Joe w słowach – ”Joe Weider był tytanem przemysłu fitness, człowiekiem o wielkim sercu i jednym z najżyczliwszych ludzi, jakich spotkałem”.Pozostawił po sobie wielki dobytek – wiedzę, która pomaga innym zdobywać szlify w świecie kulturystyki. Każdy, nawet osoba niezwiązana ze światem ciężarów kojarzy zestaw ćwiczeń, które zrewolucjonizowały świat treningów.
Mowa między innymi o A6W. Poniżej przedstawiamy ten trening:

 

a6w weider

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz