Ergometr wioślarski nazywany też wioślarzem treningowym to sprzęt kondycyjny, którego zadaniem jest imitowanie ruchów wiosłowania wykonywanych na wodzie. Dzięki treningom na wioślarzu poprawisz swoją siłę i wytrzymałość oraz spalisz nadmiar tkanki tłuszczowej. Urządzenie zbiera świetne opinie osób ćwiczących. To jeden z najmniej kontuzjogennych sprzętów fitness, a trening na nim to prawdziwa przyjemność. Ile w tym prawdy?
Ergometr wioślarski przydaje się w treningu kardio, HIIT oraz siłowym. Efekty ćwiczeń mogą być spektakularne. Zależą przede wszystkim od zaangażowania osoby ćwiczącej, stopnia zaawansowania treningowego, prawidłowej techniki oraz diety towarzyszącej aktywności fizycznej.
Jaka jest różnica między wioślarstwem a ergometrem?
Ergometr to uproszczona wersja wiosłowania, gdzie nie musisz martwić się o łopatki, siłę wiatru czy wielkości fal, które mogłyby zaburzyć tor jazdy. Nie obawiaj się, że stracisz równowagę w pojedynczej lub małej łodzi. Nie musisz kierować łodzią ani podążać za kimś. Po prostu usiądź i wiosłuj.
Czym jest ergometr w wioślarstwie? To maszyna służąca do ćwiczeń imitujących prawdziwe wiosłowanie na wodzie. Każda osoba początkująca zanim rozpocznie samodzielne wiosłowanie powinna dokładnie zapoznać się z zasadami treningu na ergometrze.
Ergometr wioślarski czym jest
Urządzenie w wersji klasycznej zbudowane jest z siodełka i prowadnicy na łożyskach kulkowych, korpusu z systemem oporu oraz systemem napędu, komputera treningowego i opcjonalnie z dodatków funkcjonalnych, np. pasa telemetrycznego. Treningi na wioślarzu pomagają szybko schudnąć. Szacuje się, że przeciętny użytkownik podczas treningu na maszynie wioślarskiej jest w stanie spalić 370 kalorii w ciągu 30 minut.
W siłowniach dostępne są różne rodzaje ergometrów wioślarskich. Są to m.in. ergometr mechaniczny (napędzany za pomocą tłoków hydraulicznych), magnetyczny (rozpędzamy koło zamachowe z magnesami, a obok niego znajduje się drugi zestaw magnesów, który je hamuje), wodny (podczas ćwiczeń opór stawia zbiornik wypełniony wodą), powietrzny (system oporu oparty o koło zamachowe hamowane przez powietrze). W ergometrze powietrzno-magnetycznym zastosowana jest fuzja systemu powietrznego i magnetycznego.
Ergometr wioślarski trening
Maszyna do wiosłowania jest doskonałym narzędziem do budowania siły. Ćwiczenia zalecane są wszystkim, którym zależy na mocnych plecach i rozbudowanych barkach. Większość modeli pozwala na szerokie i dogodne wybieranie oporu. W urządzeniach dostępnych na siłowniach dostosujemy opór do swojego poziomu sprawności. W miarę wytrenowania możemy ćwiczyć na naprawdę wysokich obciążeniach.
Ergometry wioślarskie są świetnym narzędziem do treningu interwałowego, który pomaga w utrzymaniu i poprawie kondycji fizycznej. Trening interwałowy na wioślarzu polega na cyklicznym naprzemiennym wykonywaniu intensywnych serii wiosłowania z krótkimi okresami odpoczynku. To efektywna technika ćwiczeń, która pozwala spalić więcej kalorii w krótszym czasie, poprawić wydolność serca i płuc, a także wzmocnić mięśnie górnej i dolnej partii ciała.
Angażując mięśnie nóg, zacznij od odepchnięcia się do tyłu, tak aby nogi zaczęły się prostować w kolanach. Będąc w połowie ruchu, zacznij odchylać nieznacznie tułów. Gdy nogi będą prawie proste, użyj ramion do przyciągnięcia uchwytu do dolnej części klatki piersiowej. Powoli wróć do pozycji początkowej, zaczynając od wyprostowania ramion, lekkiego pochylenia tułowia do przodu i zgięcia nóg. Utrzymuj stały rytm wiosłowania.
Co daje ergometr wioślarski?
Na rynku znajdziemy modele kosztujące od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Tańsze są proste modele magnetyczne z podstawowymi parametrami, a więcej trzeba zapłacić za modele z oporem wodnym ze 100 proc. odwzorowaniem prawdziwego ruchu wiosłowego. Np. w dostępnym na rynku modelu wioślarza magnetycznego zamontowano system oporu o wadze 16 kg. Wioślarz ma wygodną elektroniczną regulację oporu, zmienianą za pomocą komputera, który pozwala dopasować stopień trudności do najbardziej wymagających celów treningowych.
Konstrukcja zapewnia stabilność i komfort ćwiczeń. Model posiada rozbudowany komputer treningowy z wyświetlaczem, oferującym szeroki wybór programów treningowych oraz funkcję, dzięki której można sprawdzić wydolność organizmu. Dedykowane aplikacje pozwalają na interaktywne podróże po mapie, dzięki czemu codzienne treningi mogą być bardziej angażujące i ciekawe.
Stwierdzono, że trening na ergometrze poprawia ogólną wytrzymałość, uzupełnia trening siły i szybkości, wzmacnia wydolność i sprawność układu sercowo-naczyniowego, uzupełnia trening wielu różnych dyscyplin sportowych, poprawia mięśnie głębokie i postawę ciała oraz poprawia elastyczność i mobilność. Wioślarz treningowy nie obciąża nadmiernie stawów kolanowych, przez co minimalizuje ryzyko kontuzji.
Czy wioślarz jest dobry na brzuch?
Podczas treningu interwałowego na ergometrze wioślarskim możesz dostosować intensywność i długość serii do aktualnej formy fizycznej. Zacznij od krótszych serii z dłuższymi okresami odpoczynku, aby stopniowo zwiększać intensywność i skracać przerwy. Regularne treningi interwałowe na wioślarzu pozwalają zwiększyć wytrzymałość, wzmocnić mięśnie, spalić tłuszcz oraz poprawić ogólną kondycję.
Podczas wiosłowania pracuje ok. 80 proc. mięśni naszego ciała. Ergometr wzmacnia nie tylko plecy czy nogi, ale również biodra oraz brzuch. Lepsza stabilność mięśni w tych obszarach warunkuje prawidłową pozycję ciała podczas uprawiania sportu. Utrzymywanie ciała w odpowiedniej płaszczyźnie może poprawiać ekonomię pracy, dzięki czemu tempo wysiłków i odpowiednią moc możemy utrzymywać na wyższym poziomie przez dłuższy czas.