Rowerek treningowy nie tylko do zrzucania wagi – poznaj zalety tego urządzenia

rowerek do ćwiczeń

Rower stacjonarny – dlaczego warto mieć go w domu?
Rower treningowy to idealne rozwiązanie służące poprawie sylwetki, kondycji oraz powrotowi do zdrowia. Jest to bardzo popularne urządzenie do ćwiczeń cardio. Dzięki niemu możemy poprawić działanie układu krążenia oraz oddechowego. Zwiększa się wytrzymałość organizmu oraz spalamy kalorie, a co za tym idzie – chudniemy. Jest to sprzęt, który nie obciąża stawów w takim stopniu jak bieganie. Nie powstają tutaj wstrząsy i nie ma obciążenia, jakie wynika z naszego ciężaru ciała. Rowerek do ćwiczeń polecany jest osobom, które mają problemy ze stawami, kolanami oraz biodrami.

Regularne ćwiczenia pozwolą na wzmocnienie mięśni nóg. Jeśli ustawimy sobie większy opór, to wówczas będziemy mieli uczucie, jakbyśmy jechali pod górkę. A to ukształtuje i wzmocni naszą siłę i wytrzymałość. Ile kalorii można spalić podczas jazdy? Jest to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od masy ciała osoby ćwiczącej, czasu trwania treningu oraz jego intensywności. Oczywiście im wyższe parametry, tym większa ilość spalonej tkanki tłuszczowej.

Przyjęte zostało, że średnio spala się podczas jazdy od 300 do 750 kcal na godzinę. Jeśli zależy nam na dokładnym kontrolowaniu spalonych kalorii, to najlepiej skorzystać z pulsometru, w który wyposażony jest rower stacjonarny. Mierzy on czas treningu, uwzględnia masę ciała oraz tętno. Rowerki do ćwiczeń stacjonarne to także rowery służące do rehabilitacji. Jest on powszechnie stosowany u osób, które doznały urazów kończyn dolnych. Także osoby po zawale najczęściej ćwiczą na takich rowerkach, aby zwiększyć wydolność oddechową.

Tutaj fajnym rozwiązaniem jest rower rehabilitacyjny marki Body Sculpture. Posiada wielofunkcyjny komputer, który pokazuje na bieżąco prędkość, czas, spalone kalorie oraz pokonany dystans. Istnieje możliwość regulowania oporu, jest bardzo lekki, a maksymalne obciążenie tego modelu to aż 100 kg. Także osoby, które chcą szybko wrócić do zdrowia i formy powinny zdecydować się bez wahania na rower stacjonarny.

Jak trenować na rowerku stacjonarnym, aby osiągnąć spektakularne efekty?

Jeśli decydujemy się na zakup roweru, to na pewno wiemy, co chcemy dzięki niemu osiągnąć. Jeśli naszym celem jest schudnięcie, to najlepiej trenować kilka razy w tygodniu. Czas takiego treningu powinien wynosić minimum 20 minut, oczywiście z obciążeniem pod górę. Oczywiście wszystko zależy od naszej kondycji. Na początku należy zacząć od mniejszego tempa, które zwiększamy w miarę możliwości. Bardzo dobre efekty daje trening interwałowy, czyli na zmianę jedziemy szybko bądź bardzo szybko, a potem odpoczywamy i jedziemy powoli. Początkowo może to być w proporcjach 1:2.

Rowerek do domu może służyć jako urządzenie do zbudowania kondycji. Tutaj najlepsze będą interwały. Czyli, jak w przypadku odchudzania, naprzemienna jazda szybko i spokojnie. Trening taki nie powinien trwać więcej niż 20 minut. Nie należy ćwiczyć dzień po dniu, a najlepiej dwa lub trzy razy w tygodniu. Do tego rodzaju ćwiczeń idealnie nadaje się rower stacjonarny poziomy NORDICTRACK VR21. Stworzony z myślą o treningach cardio. Posiada 25 poziomów obciążenia i aż 32 programy stworzone przez profesjonalnych trenerów. Wielofunkcyjny komputer, wbudowane głośniki, uchwyt na bidon, to tylko niektóre zalety tego modelu. Jest to urządzenie, które przypadnie do gustu nie tylko początkującym sportowcom, ale także profesjonalistom.

Jak ćwiczyć podczas rehabilitacji na rowerze stacjonarnym?

Rehabilitacja stawów kończyn dolnych, bądź rehabilitacja po zawale zazwyczaj związana jest z jazdą na rowerze. Rowery rehabilitacyjne są tak skonstruowane, że nie obciążają stawów. Zmniejszają i wyeliminowują bóle oraz przywracają siłę mięśniową w nogach. Dzięki rowerkowi możemy zapobiec kolejnym urazom oraz poprawić znacznie swoją wydolność. Taki wysiłek fizyczny jest polecany także osobom zdrowym w starszym wieku. Rower rehabilitacyjny nie jest drogim zakupem, a może znacznie poprawić standard życia.

Jest to bezpieczna forma treningu nawet w początkowej fazie rehabilitacji. Jazda na rowerze wspomaga układ sercowo-naczyniowy oraz pozwala na zrzucenie zbędnych kalorii. Rozpoczynając rehabilitację na rowerze należy zacząć na początek od spokojniejszej jazdy. W miarę możliwości należy zwiększać opór. Wszystko zależne jest od możliwości ruchowych i kondycyjnych osoby rehabilitowanej. Ważne jest, aby ćwiczyć regularnie, przynajmniej 3 razy w tygodniu po 20-30 minut. Podczas treningu należy na bieżąco monitorować tętno. Jest to szczególnie istotne u osób, które przebyły zawał serca. Trening na rowerku stacjonarnym z pewnością pozwoli na szybki powrót do zdrowia.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem rowerka stacjonarnego?

Jeśli chcemy kupić rower stacjonarny, to najpierw musimy wiedzieć komu i po co ma służyć. Jeśli chcemy trenować, schudnąć lub poprawić swoją kondycję, to najlepszym rozwiązaniem będzie rower magnetyczny poziomy. Są to urządzenia stworzone z myślą o amatorach i profesjonalistach. Posiadają wiele użytecznych funkcji, które wspomagają naszą walkę ze zbędnymi kilogramami. Jeśli natomiast nie lubimy jeździć na rowerze na zewnątrz, a chcemy mieć trochę ruchu, lub potrzebujemy dojść do zdrowia, to najlepszym rozwiązaniem będzie rower magnetyczny pionowy. Tutaj szczególnie polecany jest model HMS M9239. Jest to połączenie wysokiej jakości produktu z przystępną ceną. Stabilna konstrukcja, funkcjonalny wyświetlacz i koło zamachowe o wadze 9 kg gwarantuje nam trwałość na lata.

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz