Trenbolon – skutki uboczne oraz czy warto?

trenbolon

Trenbolon to popularny steryd anaboliczny stosowany w celu zwiększenia masy mięśniowej i poprawy definicji mięśnia. Pierwotnie używany był w weterynarii jako środek do tuczenia bydła. Przynosi efekty pożądane z punktu widzenia kulturystów, ale ma liczne skutki uboczne. Tak jak większość sterydów, trenbolon zauważalnie szkodzi zdrowiu. Mimo to ma wielu zwolenników, którzy najczęściej nie zdają sobie sprawy, że to zabroniony i moralnie szkodliwy doping.

Co to jest Trenbolon? To jeden z najsilniejszych sterydów anaboliczno-androgennych (SAA) dostępnych na rynku. Znany ze swojej skuteczności w budowaniu masy mięśniowej, zwiększaniu siły i poprawie wydolności fizycznej, jest często stosowany przez kulturystów i sportowców w zaawansowanej fazie treningu.

Zastosowanie i popularność trenbolonu w kulturystyce

Trenbolon jest pochodną nandrolonu, zmodyfikowanej formy testosteronu. Zmiany w strukturze chemicznej nandrolonu nadają trenbolonowi unikalne właściwości anaboliczne i androgennne. Zwolennicy powołują się na liczne korzyści z trenbolonu w postaci wzrostu i rozmiaru mięśni w krótkim czasie.

Dzięki dodatkowemu efektowi spalania tłuszczu pozwala na osiągnięcie smukłej sylwetki. Dlatego jest lubiany przez kulturystów przygotowujących się do zawodów oraz modeli fitness. Ma ogromny wpływ na zwiększenie retencji azotu w tkance mięśniowej.

Substancja została po raz pierwszy zsyntetyzowana w latach 60. XX wieku jako steryd weterynaryjny stosowany w celu zwiększenia masy mięśniowej u bydła. W 1988 roku Unia Europejska zakazała podawania trenbolonu zwierzętom. Jego skuteczność szybko zwróciła uwagę sportowców i kulturystów, którzy zaczęli go stosować w treningu.

Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych po stosowaniu trenbolonu

Eksperci i praktycy zwracają uwagę na niezwykłe efekty działania trenbolonu, którym jednak towarzyszy szereg szkodliwych dla zdrowia skutków ubocznych. Trzeba pamiętać, że efekty trenbolonu są krótkotrwałe, zauważalne tylko w okresie jego stosowania, ale skutki uboczne trenbolonu zdecydowanie długofalowe.

Do najczęściej wymienianych należą zwiększony poziom agresji (istnieją osoby, które przez całą kurację są zdenerwowane), podwyższone ciśnienie krwi (co może prowadzić do udaru mózgu lub zawału serca), bezsenność, nagłe budzenie się w nocy oraz wzmożona potliwość w czasie snu.

Osoby zażywające trenbolon często doświadczają nagłych ataków mocnego kaszlu. Są one krótkie, gdyż trwają zazwyczaj 0,5-1 minuty, a ich przyczyną są małe ilości sterydu dostające się do krwioobiegu. Trenbolon blokuje układ hormonalny, powoduje krwotoki z nosa, bóle głowy, przetłuszczanie się skóry, przerost prostaty, trądzik czy zatrzymanie wody w organizmie. Występujące zaburzenia równowagi hormonalnej po trenbolonie są przyczyną częstej zmiany nastrojów. 

Trenbolon a problemy z wątrobą i nerkami

Sterydy anaboliczne wykazują działanie hepatotoksyczne (uszkadzają wątrobę). Skutkiem kuracji może być powstawanie cyst, a nawet nowotworów. Mogą mieć też negatywny wpływ na funkcjonowanie nerek. Długotrwałe stosowanie lub nadużywanie sterydów, szczególnie w postaci doustnej, może powodować ryzyko raka wątroby, zapalenia wątroby i cholestazy.

Ginekomastia

Warto pamiętać, że trenbolon jest sterydem jakościowym, zawierającym dużą ilość estrogenów. Podczas dawkowania konieczne jest przyjmowanie testosteronu jako hormonu równoważącego. W innym wypadku może to prowadzić do ginekomastii progesteronowej u mężczyzn. W skrócie oznacza to, że ich piersi zaczynają przypominać kobiece.

U panów obserwuje się spadek poziomu naturalnego testosteronu, czego konsekwencją są zaburzenie funkcji seksualnych, problemy z libido i wzwodem, obkurczanie jąder czy zaburzenia spermatogenezy i rozrost gruczołu krokowego. U kobiet przyjmujących sterydy anaboliczne obserwuje się zanikanie gruczołów piersiowych, występowanie owłosienia typu męskiego, obniżenie głosu oraz zaburzenia miesiączkowania z brakiem miesiączki włącznie.

Psychologiczne skutki uboczne

Chociaż sterydy nie wywołują euforii czy odurzenia jak typowa substancja uzależniająca, to osoby, które ich regularnie nadużywają, są narażone na poważne uzależnienie. Pragnienie, żeby nadal czuć się dobrze i osiągnąć pożądany wygląd może szybko przejąć kontrolę nad zdrowym rozsądkiem. Coraz większe użycie substancji prowadzi do uzależnienia, nad którym trudno zapanować.

U osób przyjmujących sterydy w niekontrolowany sposób może rozwinąć się tolerancja na te substancje, co często skutkuje przyjmowaniem zwiększonych dawek w celu uzyskania podobnych efektów. Sygnałem, że coś jest nie tak są wyraźne objawy odstawienia, które pojawiają się w momencie, gdy sterydy przestają być przyjmowane. Do objawów odstawienia można zaliczyć niski popęd seksualny, utratę apetytu, wahania nastroju, zmęczenie, bezsenność i depresję.

Niektórzy eksperci powołują się na wyniki badań na szczurach, którym wstrzyknięto trenbolon. Konkluzją z tych badań jest to, że preparat przyjmowany długoterminowo fatalnie wpływa na kondycję mózgu, gdyż działa neurodegeneracyjnie.

Trenbolon czy jest legalny

Stosowanie trenbolonu to forma nielegalnego dopingu chemicznego. W Polsce posiadanie sterydów anabolicznych jest legalne, ale tylko do użytku własnego w niewielkich ilościach. Produkcja, wprowadzanie do obrotu, sprzedaż oraz reklamowanie sterydów anabolicznych bez odpowiedniego zezwolenia jest nielegalne i podlega karze.

Sportowcy są regularnie testowani pod kątem obecności zakazanych substancji, a w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów antydopingowych mogą zostać ukarani dyskwalifikacją, zawieszeniem czy nawet dożywotnim zakazem uczestnictwa w zawodach.

Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj komentarz