Kurczak z makaronem sojowym, pieczona pierś w ostrym sosie curry czy może kurczak teriyaki – każde z tych trzech dań stanowi świetny pomysł na zbilansowany i pełnowartościowy posiłek po ciężkim treningu. Dlaczego warto jeść kurczaka? Jak przygotować mięso z kurczaka, aby było smaczne i lekkostrawne? Czym kierować się podczas wyboru drobiu?
Zalety jedzenia drobiu po treningu
Mięso drobiowe, zwłaszcza filety z piersi kurczaka, jest źródłem pełnowartościowego białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przeciwieństwie do tłustej wieprzowiny, która zawiera średnio 260 kcal na 100 gram, kurczak jest niskokaloryczne: 100 gram piersi dostarcza około 100 kcal, taka sama porcja udek dostarcza 130 kcal, zaś tuszka 160 kcal (wartości podane bez uwzględnienia skóry, pod którą znajduje się największa zawartość tłuszczu).
Dane podane za artykułem Wartości odżywcze drobiu. W mięsie drobiowym znajduje się także witamina A, B1, B2, B5, B6 i B12 oraz witamina PP. Z minerałów warto wymienić cynk, fosfor, żelazo, potas, selen oraz magnez.
Trzy odsłony kurczaka po azjatycku
Piersi z kurczaka pasują niemal do każdego dania: zarówno tego z kuchni śródziemnomorskiej, amerykańskiej, jak i kuchni azjatyckiej. Dzisiaj proponujemy trzy przepisy na pyszne i odżywcze dania z kurczakiem w roli głównej: w domowym sosie teriyaki, sałatkę z makaronem sojowym oraz pierś w sosie curry.
Azjatycki makaron sojowy stanowi świetną alternatywę dla białego ryżu. Przygotowywany jest ze skrobi ziemniaczanej, batatów lub z fasoli mung. Bardzo szybko się go przygotowuje: wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut. Zawiera w składzie kwas foliowy, witaminy z grupy B oraz witaminę E. Jest bezglutenowy, dzięki czemu nie obciążą nadmierne żołądka. Doskonale komponuje się z kurczakiem i warzywami gotowanymi na parze.
Kurczak Teriyaki
Składniki: 1 podwójna pierś kurczaka, 50 ml oleju roślinnego, 25 ml sosu sojowego, 3 łyżki octu ryżowego, 3 łyżki soku z limonki, 2 ząbki czosnku, 1 łyżeczka świeżego, startego imbiru, 2 łyżki miodu, 100 gram brązowego ryżu, 1/2 papryki czerwonej, 1 średnia cebula, 100 gram zielonego groszku.
Przygotowanie: Umytą i oczyszczoną pierś kurczaka marynujemy w sosie na bazie oleju, sosu sojowego, octu, miodu, soku z limonki, czosnku i imbiru przez 2-3 godziny. Następnie mięso razem z marynatą smażymy po dwie minuty z każdej strony i wkładamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika na około 15 minut.
W międzyczasie gotujemy opakowanie ryżu brązowego, a na patelni przysmażamy do zrumienienia pokrojoną w kostkę cebulę oraz paprykę. Dodajemy ugotowany ryż oraz zielony groszek. Całość chwile przysmażamy i podajemy z pokrojoną w grube plastry piersią kurczaka.
Sałatka z makaronem sojowym
Składniki: jedna podwójna pierś kurczaka, 2 papryczki chili, 1 małe opakowanie makaronu sojowego, czerwona papryka, 5 łyżek sosu sojowego, 150 gram zielonego groszku, 100 gram kukurydzy, natka pietruszki i szczypiorek.
Przygotowanie: Pierś z kurczaka ugotować na parze i pozostawić do ostygnięcia. Makaron sojowy przygotować wedle instrukcji na opakowaniu. Mięso pokroić w kostkę, podobnie jak paprykę. Makaron mieszamy z sosem sojowym (nie trzeba tu już nic dosalać, sam sos jest słony), kurczakiem oraz warzywami. Całość ozdabiamy świeżo pokrojoną natką pietruszki i szczypiorkiem.
Kurczak z makaronem sojowym i sosem curry
Makaron sojowy z kurczakiem można podać z sosem curry – w wersji łagodnej lub pikantnej.
Składniki: jedna podwójna pierś kurczaka, kilka łyżeczek przyprawy curry, opakowanie pasty curry (do wyboru stopień ostrości), 1 średniej wielkości cebula, 1 łyżka oleju, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, 200 gram jogurtu naturalnego, małe opakowanie makaronu sojowego.
Przygotowanie: Drobno posiekaną cebulkę bardzo krótko smażymy na oleju (ma się tylko zeszklić, nie może się zrumienić!), dodajemy jogurt, przyprawę curry oraz opakowanie pasty i delikatnie mieszamy. Gotujemy na bardzo wolnym ogniu czekając, aż sos zgęstnieje. Pierś z kurczaka przyprawiamy solą i pieprzem, pieczemy w folii spożywczej w temperaturze 170 stopni przez 25-30 minut. Mięso podajemy z ugotowanym makaronem sojowym.
Zasady przygotowywania drobiu
Mięso z kurczaka stanowi pełnowartościowy i zdrowy posiłek, jaki jest zalecany nie tylko osobom trenującym, ale także zmagającym się z nadwagą, osobom starszym oraz dzieciom. Aby jednak móc czerpać to, co najlepsze z mięsa drobiowego, należy przestrzegać kilku ważnych rzeczy.
Najlepiej kupować mięso zapakowane hermetycznie od producenta z datą produkcji i przydatności do spożycia – wówczas jest pewne, że mamy do czynienia z w pełni kontrolowanym procesem produkcyjnym mięsa. Wybierając mięso z kurczaka warto zwrócić uwagę na jego świeżość – po dotknięciu skórki tuszki powinna ona szybko zwrócić na swoje miejsce. Drugim aspektem jest jakość mięsa – nie ulega wątpliwości, iż te pochodzące od zwierząt żyjących na wolnym wybiegu oraz karmionych paszą bez dodatku GMO.
To tak zwane okazy zagrodowe, które rosną przez przynamniej 56 dni w certyfikowanych gospodarstwach. Cena takiego mięsa jest nieco wyższa niż tego pochodzącego z masowej hodowli, jednak walory smakowe rekomendują tę nawiązkę.
Jak przyrządzić kurczaka i z czym go podawać?
Przede wszystkim należy zrezygnować ze smażenia mięsa – ograniczamy w ten sposób ilość oleju dostarczanego do organizmu. Wystarczy jedynie użyć go do marynaty – tłuszcz to nośnik smaku i jego niewielka ilość jest wskazana. Doskonałą alternatywę stanowi duszenie, pieczenie oraz gotowanie kurczaka. W przypadku tej ostatniej czynności warto pamiętać, ze mięso, podobnie jak warzywa, wrzucamy do wrzątku a nie do zimnej wody, by w ten sposób zachować cenne wartości odżywcze.
Mięso drobiowe, podobnie jak ryż czy białe pieczywo, ma działanie zakwaszające organizm, dlatego powinno się je spożywać z produktami zasadotwórczymi, czyli gotowanymi na parze warzywami.