Odżywki i suplementy dla biegaczy

Suplementy dla biegaczy. Jak wspomóc swoje bieganie ?

odżywki dla biegaczy

Odżywki dla biegaczy słów kilka. Trening fizyczny i dobrze zbilansowana dieta to dla niektórych osób za mało. Chcą i szukają czegoś co przyspieszy ich efekty. Sięgają więc po suplementy. Dziś zajmiemy się suplementami dla osób, które chcą biegać, biegają i biegać będą.

Wszyscy doskonale wiemy, że odpowiednia dieta jest w stanie zagwarantować nam wszelkie składniki, które mogą dać impuls naszemu organizmowi do rozrastania się, czy poprawiania efektów. Niestety nie wszyscy o takową dietę dbają, lub też zwyczajnie ciężko jest wiecznie pilnować posiłków (no chyba, że nasze życie składa się wyłącznie z treningów, regeneracji i jedzenia). Nie inaczej jest z biegaczami, a nawet udowodnione jest, że osoby, które biegają mają problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Dlatego ważne jest dostarczanie ich w suplementach. Najlepiej zadbać o to by suplementy miały w swoim składzie witaminę C, E, beta karoten czy też selen. Pomagają zapobiegać uszkadzaniu się tkanek. Dodatkowo, Ci którzy trenują wytrzymałościowo, a przyjmują duże ilości witaminy E, mogą liczyć na mniejsze uszkodzenia spowodowane powstawaniem wolnych rodników.

Warto zainwestować również w suplementy białkowe. W tym aspekcie aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, czyli BCAA ma największą renomę. Odpowiada ono za regenerację, dodatkowo jest sugerowana osobom będącym na redukcji i tych, których bilans węglowodanów w diecie jest zbyt niski. Warto również przyjrzeć się glutaminie. Suplement ten pozwala obniżyć ryzyko infekcji, co jest ważne dla biegaczy, którzy biegają o różnych porach roku. Silny i odporny organizm jest niezwykle ważny dla każdego biegacza. Wszyscy, którzy biegają mniej lub bardziej zawodowo, powinni dbać o swój aparat ruchowy. Sprawny kościec oraz mięśnie są niezwykle ważne. Idealnym protektorem w postaci suplementu jest glukozamina, która swojego czasu była rekomendowana jako suplement istotny w odbudowie chrząstki.

Suplementy możemy podzielić również na te, które stymulują naszą adaptacje przedwysiłkową, wspomagają nas podczas treningów, oraz regenerują nas po. Taki podział jest zdecydowanie prostszy dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć przede wszystkim suplementy, które nas pobudzają, czyli energetyczne takie jak żeń-szeń, kofeina, tauryna i guarana. Beta-alanina, która obniża poziom kwasu mlekowego w organizmie pozwoli nam na dłuższy wysiłek. Warto zainwestować w kreatynę (siła i energia dla mięśni), argininę(wzrost tlenku azotu, większy przepływ krwi do mięśni, lepsza wydolność i wytrzymałość) i l-karnitynę (korzystamy z zapasów energetycznych). W drugiej grupie widnieją gównie węglowodany, które poprzez utrzymywanie wysokiego poziomu glikogenu mogą posłużyć za źródło energii. Suplementy odpowiadające za regenerację mięśniową to wspomniane wcześniej BCAA (naprawa włókien mięśniowych), L-glutamina, która chroni mięśnie oraz wspomniane wcześniej witaminy i minerały.

Jest wiele sprzecznych opinii czy warto stosować suplementy. Jest wielu przeciwników, według których odpowiednia dieta i sen, regeneracja zapewnia wszystko, co potrzebne organizmowi. Ja sam jestem zdania, może to głównie przez tryb życia, który stosuje (pewnie nie tylko ja), że suplementacja jest niezbędna… zwłaszcza gdy się pracuje i mało czasu jest zarówno na sen jak i jedzenie o stałych porach.

 

Redaktor Pakernia24: Woliński Tomasz wszelkie prawa zastrzeżone.

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz