Odżywki dla początkujących

Odżywki dla początkujących

 

odżywki dla początkujących

Suplementy. Jedno słowo, wiele skojarzeń. Tematyka suplementacji jest o tyle ważna, o ile słowo to pojawia się w sieci – a pojawia się co rusz. Patrząc przez pryzmat początkującego (czyt. laika) możemy wpaść w błędne koło (dez)informacji, dotyczące tego, które suplementy działają, a które są zwyczajnie niepotrzebne lub mało efektywne. Idąc naprzeciw oczekiwaniom osób początkujących, ten artykuł poświęcę zagadnieniu – odżywki dla początkujących, skupiając się przede wszystkim na osobach uprawiających sporty siłowo-sylwetkowe. Zapraszam do lektury.

Przeglądając lub udzielając się na forach tematycznych w poszukiwaniu wiedzy z pewnością natkniesz się na pytanie lub stwierdzenie dotyczące ”diety”. Dieta w sportach siłowo-sylwetkowych ma ogromne znaczenie. Odpowiedni udział kalorii oraz makroskładników jest kluczem do osiągania prawidłowych rezultatów. W wielkim skrócie – musisz spożywać określoną ilość kalorii, która z kolei składa się na określone „b/w/t”, czyli udział białek, węglowodanów oraz tłuszczy w diecie. Dobra, ale co ma dieta do suplementacji?

Okazuje się, że ma, i to bardzo wiele. Dzieląc suplementy dostępne na rynku na kilka kategorii, śmiem twierdzić, że najpopularniejszą z nich jest kategoria „uzupełniaczy diety”, do której możemy zaliczyć takie produkty jak:

* białko (serwatka, hydrolizat, izolat, kazeina lub mixy),

* gainery (przewaga węglowodanów w produkcie),

* bulki (stosunek 50/50 białek do węglowodanów).

Każdy ze wskazanych produktów ma jedno zadanie – sprawić, aby Wasze założenie dietetyczne zostały spełnione. Wbrew pozorom może się to okazać wyzwaniem, bowiem dieta w sportach siłowo-sylwetkowych opiera się na zwiększonej podaży białka, nawet na poziomie 2 – 2,2g/kgmc. Idąc tym tropem, osoba ważąca 80kg musi spożywać co najmniej 160g białka dziennie, aby zachować m.in. prawidłowy bilans azotowy, co ma ogromny wpływ na rozwój mięśni. Czy przytoczone 160g to dużo? Dla jednych tak, dla innych nie. Abstrahując od udziału białka, dla osób z problemem zwiększania masy ciała, z pewnością przydadzą się produkty typu gainer czy bulk. Ta dodatkowa porcja kalorii pozwoli na odnotowanie wzrostu wagi. Oczywiście, jeśli pozostałe posiłki stanowią spójną całość.

Suplementy pro-zdrowotne

Z uwagi na fakt, iż spożywane przez nas jedzenie jest coraz bardziej przetworzone, a co za tym idzie pozbawia się je witamin oraz minerałów, kolejną kategorią polecaną dla osób początkujących są suplementy pro-zdrowotne. Mowa tutaj o kompleksach witamin-minerałów oraz o typowych produktach ukierunkowanych na dany niedobór. Kwestia niedoborów witamin oraz minerałów to temat na osobny artykuł, aczkolwiek przy odrobinie wiedzy możemy stwierdzić, czy w naszym organizmie owe niedobory występują. Oprócz wspomnianych kompleksów witamin-minerałów, dla osób początkujących polecam suplementację witaminą C, magnezem, cynkiem czy kwasami tłuszczowymi Omega 3-6. Należy pamiętać, że nie tylko spora aktywność, ale i używki jak kawa czy alkohol dosłownie wypłukuje z nas niezbędne witaminy oraz minerały. Dla osób początkujących, bardzo ważne jest, aby nie tylko zadbać o prawidłowy udział kalorii oraz makroskładników w diecie, ale przede wszystkim o jakość pożywienia oraz odpowiednią suplementację pro-zdrowotną.

Odżywki dla początkujących – zakończenie

W tym artykule omówiłem podstawowe suplementy, które moim zdaniem powinny trafić na półki osób początkujących. Czy osoba początkująca musi zażywać suplementy? Oczywiście, że nie. Jeśli spełniasz swe założenia dietetyczne, a Twój jadłospis pozwala na uzupełnienie braków w aspekcie niedoborów witamin oraz minerałów, nie widzę sensu, aby wydawać pieniądze na suplementy. Z własnego doświadczenia wiem, że w wielu przypadkach jest to bardzo trudne. W następnych artykułach poruszę tematykę stosowania pozostałych suplementów u osób początkujących. Zdrowia.

Zaprzyjaźniony serwis P24 🙂

 

medical fitness

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz