Alkohol a siłownia i trening

Alkohol a siłownia i trening

alkohol a siłownia

Wiele osób ćwiczących na siłowni zastanawia się jaki skutek ma alkohol podczas ich starań o wymarzoną sylwetkę. Żyjemy w czasach w których co tydzień mamy wiele okazji na imprezowanie, a co za tym idzie w parze picie alkoholu. Czy jest on dla nas ćwiczących zagrożeniem czy może nie jest aż tak straszny? Jakie skutki daje picie alkoholu podczas ćwiczeń siłowych, czy można to jakoś pogodzić, na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule „alkohol a siłownia”.

Alkohol odwadnia nasz organizm i wypłukuje wraz z moczem witaminy które są niezbędne do prawidłowego rozwijania masy mięśniowej. Jak powszechnie wiemy odwodnienie prowadzi do katabolizmu, czyli po prostu tracimy nasze efekty treningu. Odwodnienie prowadzi do spadku efektywności treningu, nasze serce musi pracować ciężej żeby utrzymać prawidłowy przepływ krwi do mózgu oraz naszych cennych mięśni. Dodatkowo alkohol to puste kalorie, które nie dają nam nic poza spadkami formy, należy to zapamiętać podczas sięgania po kieliszek czy kufel piwa.

Jedno piwo czy lampka wina w weekend to nic tragicznego, pod warunkiem że wszystko jest pod kontrolą, co to oznacza, to że nawet zawodowym kulturystą zdarza się wypić kufelek piwa po ciężkim treningu, tak otwarcie mówił w wywiadzie Mariusz Pudzianowski oraz Robert Burneika, jedno piwo potrafi czasem złagodzić zakwasy i wyluzować organizm (obniżyć poziom kortyzulu). Jednak nie każdy potrafi kontrolować swoje zapędy do alkoholu, i jedno piwo przeradza się w sześciopak co ma już tragiczny wpływ na nasz organizm. Wniosek jest prosty, jeżeli masz silną wolę i potrafisz wypić tylko lampę wina czy jedno piwo, to nic złego się nie stanie. Jeżeli jednak posiadasz tkz. ssanie na alkohol, nie próbuj nawet po niego sięgać.

 

Jak radzić sobie kiedy jednak musimy świętować z alkoholem

Pierwsza rada to przede wszystkim picie bardzo dużej ilości wody najlepiej mineralnej, ponieważ jak wiemy już alkohol odwadnia, my musimy uzupełniać stale płyny aby były na prawidłowym poziomie, przed libacją wypij litr płynów, w trakcie również staraj się stale je uzupełniać, przed snem wypij litr wody.

Druga rada – warto sięgnąć po witaminy, cały kompleks + witamina C, dlaczego? dlatego że podczas picia wypłukujemy wraz z moczem witaminy z naszego organizmu, a one są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz rozwoju naszej muskulatury. Pozwoli to zmniejszyć trochę szkody.

Trzecia rada – przed snem wypij shake proteinowy aby nie doprowadzić do katabolizmu nocnego, fakt może być to niezmiernie ciężkie kiedy mocno się podtrujemy, ale niestety musimy pocierpieć za naszą głupotę.

Czwarta rada – podczas samej imprezy staraj się jeść zdrowo, unikaj przekąsek typu czipsy, słodycze czy słone paluszki, postaraj się jeść dużo mięsa oraz węglowodanów. Ponieważ nie dosyć że pijesz alkohol i szkodzisz swojej formie, to zniszczysz swoją diete kulturystyczną i przybędzie Ci tłuszczu.

Piąta rada – rano po imprezie postaraj się zjeść pełnowartościowe śniadanie oraz wypić bardzo dużo płynów aby uzupełnić straty po ciężkiej nocy…

Skutki picia alkoholu dla trenującego na siłowni

Skutki picia alkoholu – jeżeli w tygodniu ciężko trenujesz aby posiadać imponującą muskulaturę a w weekend ostro dajesz sobie w palnik podczas imprezy, tracisz całe efekty treningu, twoje ciało nie ma wystarczająco czasu aby w pełni się zregenerować a ty stajesz się słabszy i mniejszy.

Alkohol zwłaszcza słodkie drinki czy piwa mają bardzo dużo kalorii oraz cukru, co podczas odchudzania zaburza całe efekty prowadzonej diety, a trening cardio staje się udręką ponieważ nasza kondycja dostaje wyraźnie w kość.

Alkohol zaburza hormon wzrostu nawet o 70%, jest to bardzo wielka strata ponieważ jest on niezbędny podczas budowania masy mięśniowej. Dodatkowo picie alkoholu podczas trenowania wytwarza w wątrobie toksyczne substancje, które obniżają również poziom testosteronu, a ten jest odpowiedzialny za wzrost masy mięśniowej, wytrzymałości oraz definicji mięśni.

Alkohol a siłownia – podsumowanie

Wniosek może być tylko jeden, nie warto pić alkoholu podczas treningów siłowych, ćwicząc robimy krok do przodu a sięgając po alohol i ostro imprezując dwa do tyłu. Wybór jest prosty chcesz być wielki to nie pij. ’ Albo chcesz być fajny i mały, albo mniej fajny i ogromny ’. Wszystko zależy od Ciebie.

Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian

Ocena: 4.4/5 | Głosów: 14

Dodaj komentarz