Kondycja, jak poprawić kondycję ?

kondycja jak ją poprawićKondycja, jest główną podstawą w każdej dyscyplinie sportowej, tak samo przydatna jest w naszym codziennym życiu, jak na przykład przy wchodzeniu na 6 piętro bez zadyszki, czy w pracy, czy też przy zabawie z dzieckiem. Jeśli czytasz to żeby się dowiedzieć jak wypracować kondycję to świetnie trafiłeś bo właśnie o tym będzie ten artykuł !.

Kondycje mają wszystkie stworzenia na świecie czy to pies czy kot czy inne zwierzę, wszyscy ją mamy tylko w mniejszym lub większym stopniu wytrenowania, jeden przebiegnie kilometr i zieje jak smok, drugi przebiegnie 10 km i nie czuję zmęczenia, co ich różni ?

Czas poświęcony na trening! Otóż żeby wypracować kondycję potrzeba czasu i zaangażowania, ponieważ trening kondycyjny różni się od zwykłego treningu z ciężarami, jego główną cechą są szybkie serie i krótkie przerwy, oraz oczywiście dieta, bo co z tego że trening zostanie zrobiony dobrze, a potem zje się tłuste i nie zdrowe jedzenie, które także ma wpływ na naszą kondycję, to jak jeść same owoce i warzywa w dzień żeby zrzucić parę kilo, a na noc zjeść fastfooda typu kebab.

Kondycja, jak zacząć

Głównym pytaniem jakie musi sobie zadać osoba chcąca wytrenować kondycję jest „Do czego mi jest potrzebna kondycja?”, czy do wydajniejszego życia codziennego, czy jakiejś konkretnej dyscypliny sportowej, odpowiadając sobie na to pytanie można łatwiej ukierunkować rodzaj wysiłku. Ja wezmę za przykład życie codzienne, lepsze samopoczucie i brak zadyszki przy wchodzeniu po schodach.. Osoba początkująca powinna ułożyć sobie cykl treningowy zaczynając od kondycji tlenowej, przechodząc następnie do treningu beztlenowego tzw. Interwałowego. Kondycje tlenową wytrenujesz za pomocą ćwiczeń aerobicznych, najpopularniejsze z nich to:

Bieganie

– Jazda na rowerze

– Pływanie

– ćwiczenia na urządzeniach stacjonarnych typu: rowerek stacjonarny, bieżnia stacjonarna, ergometr wioślarski, stepper.

– Biegi narciarskie

Trening beztlenowy, interwałowy polega na tym że na zmianę ćwiczy się z wyższą i niższą intensywnością, dla osób początkujących może to być np. marsz i na zmianę trucht, dla zaawansowanego może to być średni bieg na zmianę ze sprintem, bieg interwałowy to spory wysiłek i nie powinien trwać dłużej niż od 20 do 25 minut. Ale dlaczego akurat taki trening na kondycję? Otóż dzięki niemu nasze ciało uczy się pracować przy niedostatku tlenu, co ma wpływ na zakwaszenie mięśni, organizm który wytrenuję się poprzez trening interwałowy będzie lepiej i wydajniej pracował mimo jak pisałem wyżej „zakwaszenia mięśni”.

Kondycja, podsumowanie

Podsumowując cały artykuł, kondycja jest potrzebna i trenowanie jej jest bardzo przydatne dla zdrowia jak i wyglądu bo przy intensywnym treningu spalamy też duże ilości niepotrzebnego tłuszczu. Mam nadzieję że tych parę słów, przybliżyło was czytelnicy do zaangażowania się w trening i zbudowanie świetnej kondycji na lata!.

Redaktor Pakernia24: Bartek Janczak

Ocena: 5/5 | Głosów: 3

Dodaj komentarz