Poznaj sekret 65-letniego kulturysty w jaki sposób je i trenuje?

Dusan Dudas 65-letni kulturysta

Dusan Dudas to 65-letni były kulturysta oraz trener osobisty pochodzący ze Słowacji, od 1994 roku mieszkaniec Nowej Zelandii. Trzeba przyznać, że jego aktualna forma robi wielkie wrażenie, Dudas jest weganinem od około 10 lat, twierdzi, że dieta roślinna daje mu siłę, zdrowie i witalność.

Dusan zdobył 4-krotnie, pierwsze miejsce na amatorskich zawodach kulturystycznych „Mr. New Zeland”, ostatni z nich zdobył w 2015 roku, mając 60 lat. Jego złota rada, aby zachować formę w każdym wieku to:

„jedz dużo surowych owoców i warzyw, podnosisz ciężary zamiast cardio i nie przesadzaj na siłowni.” 

Lata młodości

Dustan Dudas to jedna z tych osób, dla których czas się zatrzymał, wielokrotnie jest zaczepiany przez ludzi na plaży, kiedy odpowiada na pytanie dotyczące wieku, nikt mu nie wierzy, że ma 65 lat…

Dudas cieszy się dobrym zdrowiem, cały czas trenuje i jest znany dzięki swojemu nietypowemu podejściu do diety i treningu:

„Ludzie myślą, że najlepsze białko pochodzi tylko z mięsa i nabiału, ale zapominają o jednej ważnej rzeczy” – powiedział. 
„Jeśli goryle, słonie są jednymi z najsilniejszych zwierząt na planecie, które jedzą tylko rośliny, dlaczego ja nie mogę?”  

Dudas jest aktualnie na emeryturze od zawodowej kulturystyki, pracuje jako dietetyk i trener osobisty, propaguje swój prozdrowotny styl życia, ma mnóstwo klientów, którzy chcą spróbować jego sekretu na – silne, wyrzeźbione i silne ciało.

Dlaczego został weganinem?

Dusan, przeszedł na dietę rośliną, kiedy w wieku 52 lat nagle stracił przytomność. Diagnoza – wysoki cholesterol oraz nadciśnienie, miał również predyspozycje genetyczne, które wynikały z problemów z sercem w jego rodzinie. Lekarze twierdzili, że niezbędne będzie wprowadzenie leków do jego codziennej rutyny.

Dudas dostał od swojej żony książkę, na temat weganizmu i korzyści zdrowotnych, które przynosi. Dusan dał się przekonać i postanowił, że spróbuje przejść na weganizm.

„Zostałem weganinem z dnia na dzień. Przez trzy tygodnie nie jadłem nic poza świeżymi warzywami i zieleniną” – powiedział Dudas. 
„Wtedy, kiedy poszedłem do specjalisty, to on prawie upadł, ponieważ nie mógł uwierzyć, jak fantastyczny był mój stan”.

Dieta Dusana Dudasa

Dieta Dusana jest dość przewidująca, codziennie je niemalże to samo. Rano kiedy się przebudzi, pije herbatę z liści pokrzywy oraz wodę destylowaną.

Następnie sięga po sok ze świeżo wyciśniętych marchewek, jabłek, buraka oraz 2 małych korzeni kurkumy, imbiru i brokułów. W ciągu dnia zjada również sałatkę owocową z bananów, jabłek oraz trawy pszenicznej i cytryny. Następnie aby uzupełnić proteiny i błonnik, je porcję surowego owsa, które nasącza w mleku sojowym.

W jego diecie znajduje się również: brązowy ryż, gotowana soczewica, czosnek, odżywcze drożdże, wegański kurczak, pieczone bataty, pieczona dynia. Ta dieta zapewnia mu zdrową sylwetkę oraz wspaniałe samopoczucie.

Dieta Dudasa ma około 2500 kalorii, 65-latek nie liczy dokładnie ilości i kaloryczności swojego pożywienia. Jego jedyną miarą jest obserwacja swojego własnego ciała w lustrze. Dusan sprawdza w jaki sposób jego ciało reaguje na to co je, jeżeli przytyje, wprowadza małą korektę w swojej diecie.

Trening według 65-latka

Dudas nie jest entuzjastą treningu cardio:

„Czy to nie jest bardzo nudne uprawianie cardio przez trzy godziny? Ludzie chodzą na siłownię na godzinę, ponieważ nie mają czasu”

Twierdzi, że przy odpowiednio dobranej diecie, spalanie tkanki tłuszczowej dzięki ćwiczeniom cardio nie jest koneiczne. Twierdzi, że dieta roślinna, spowoduje utrzymanie wagi oraz utratę zbędnej tkanki tłuszczowej.

„Nie uprawiam cardio, mogę schudnąć, kiedy tylko zechcę” –
„Sukces w kulturystyce to w 80% prawidłowa dieta”.

Dudas trenuje 4 razy w tygodniu, nigdy nie trenuje dłużej niż godzinę, twierdzi, że trening dłuższy niż godzina to strata czasu…

To zdanie kieruje z pewnością do kulturystów naturalnych – Dudas twierdzi, że zbyt ciężkie treningi spowodują rozpad mięśni, ponad zdolność organizmu do ich odbudowy. Jego jednym z ulubionych ćwiczeń jest przysiad.

„Jest coś fantastycznego w tym ćwiczeniu. Wzmacnia całe ciało i serce i płuca, ponieważ ciężko oddychasz. Dlatego uwielbiam przysiady”

Dudas bardzo powoli i dokładnie wykonuje każde ćwiczenie, wykorzystuje pełen zakres ruchu, wykonuje około 8 powtórzeń każdego ćwiczenia, wykonując kilka serii.

Życzymy dużo zdrowia i wiele ochoty do treningów 65-letniemu kulturyście, rób to co kochasz i dawaj przykład swoim rówieśnikom, pokazuj jak dobrze można wyglądać w wieku emerytalnym!

Co sądzicie o formie Dustana Dudasa? Piszcie w komentarzach!

Redaktor Pakernia24: Tobiasz Ozdoba

Ocena: 5/5 | Głosów: 2

One thought on “Poznaj sekret 65-letniego kulturysty w jaki sposób je i trenuje?

  1. Cały ten weganizm to może jest i dobry ale na chwilę coś ala detoks, na dłuższą metę Cię wykonczy, pierwsze psychicznie/umyslowo, choć mówi że je kurczaka, to skutki nie będą tak drastyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *