Markus Ruhl kulturysta, wymiary i biografia

Markus Ruhl europejczyk na scenie Mr. Olympia

markus ruhl

Istnieje tylko kilka prawdziwych gwiazd w świecie kulturystyki, ludzi, których nazwiska są rozpoznawane nawet przez tych, którzy nie mają pojęcia o tej dyscypliny. Ronnie Coleman, Arnold Schwarzenegger oraz Jay Cutler mają na pewno największe uznanie, a tuż za ich plecami znajdują się Lee Priest, Dexter Jackson oraz największy import z Niemiec – Markus Ruhl. Wielu widziało jego zdjęcia w czasopismach kulturystycznych, ale jednak niewielu wie jaka jest jego przeszłość. W tym artykule ukażemy wam jak z chudego, młodego piłkarza wyrósł kulturysta o najszerszych barkach w świecie kulturystyki

Markus Ruhl historia

Markus Ruhl urodził się w Darmstadt w Niemczech dnia 22 lutego 1972 roku. Jego ojciec zmarł, gdy Markus miał zaledwie 7 lat, pozostawiając matkę – krawcową samą z dwójką synów i córką. Markus był jednym z najwyższych dzieci i chciał grać w piłkę nożną. Za dzieciaka miał marzenie reprezentować Niemcy w Mistrzostwach Świata. Gdyby Markus Ruhl zaczął spełniać swoje marzenia, moglibyśmy dziś nie usłyszeć o jednym z najbardziej masywnych kulturystów świata.

Przygodę z kulturystyką zaczął w wieku 18 lat, był wątłym, lecz wysokim chłopakiem. Ważył 54 kilogramy. Powodem dla którego Markus Ruhl pierwszy raz poszedł na siłownię była kontuzja lewego kolana. Lekarz zalecił ćwiczenia na siłowni, by budować mięśnie w lewej nodze. Kiedy zaczynał trening nie nazywał tego kulturystyką ale treningiem do odzyskania sprawności. W tamtym czasie jeszcze nie myślał o wychodzeniu na scenę czy byciu zawodowym kulturystą. Początkowo poszedł na siłownię by być po prostu nieco większym od jego znajomych, przyjaciół. Jak się okazało Markus Ruhl w niesamowicie szybkim tempie zaczął rosnąć, zdecydowanie szybciej niż jego sąsiedzi. Zaczął zyskiwać przyjaciół na siłowni, którzy podzielali twierdzenie bycia większym i silniejszym. Stopniowo, gdy Markus widział efekty, zmienił swoją dziedzinę trybu.

Markus Ruhl do pierwszych zawodów był przygotowywany już w 1994 roku do Mistrzostw Amatorów w Hesji. Jednak podczas przygotowań odniósł kontuzję barku. W 1995 wystąpił w swoich pierwszych zawodach gdzie zdobył swój pierwszy tytuł w wadze ciężkiej w Pucharze Bachgau w Babenhausen. W swoich pierwszych zawodach ważył aż 110 kg. Wiedział jednak, że aby walczyć z najlepszymi musi być większy i lepiej zbudowany. Pracując w fabryce Volkswagena odkładał na swoje marzenia.

Wymiary Markusa Ruhla:

Wzrost: 178 cm
Waga poza sezonem: 145-150 kg
Waga konkursowa 123-127 kg
Ramię: 59 cm
Udo: 84 cm
Talia: 96 cm
Klatka piersiowa: 152 cm

Filmik z Markusem Ruhlem w roli głównej

Markus Ruhl w roku 1997, po 7 latach od pierwszego treningu ważył już 117 kg. Rozniósł konkurencje najpierw na Mistrzostwach Hesji, a następnie na Mistrzostwach Niemiec. Wayne DeMilla był tak zachwycony blond olbrzymem z Europy że fakt o pierwszym niemieckim kulturyście z pro-kartą zawodniczą stał się prawdą. I dzięki tej karcie zdobył 9 miejsce na GP IFBB w Offenbach. Miejsce mogłoby się wydawać mało imponujące, jednak warto dostrzec kto znajdował się wtedy w pierwszej piątce. Nazwiska takie jak – Levrone, El-Sonbatty, Priest, Dillet i Coleman na pewno robią wrażenie. W 1998 Markus wystąpił w Night of Cahmpions zajmując 9 miejsce. Ważąc 120 kg sympatyczny Niemiec, szybko stał się maskotką publiczności. W 1999 doszło do kontrowersyjnej decyzji, kiedy to Markus Ruhl na NOC zajął 4 miejsce, podczas gdy niektórzy przed nim znajdowali się w słabszej dyspozycji niż niemiecka bestia. Nawet publiczność nie zgadzała się z werdyktem krzycząc „bullshit”. Fakt jednak był taki, że dzięki temu wynikowi Markus Ruhl zakwalifikował się na najbardziej prestiżowe zawody – Mr. Olympia. Emocje sięgały zenitu – możliwość konkurowania z takimi zawodnikami jak Flex Wheeler czy Ronnie Coleman nadawała tempa. Jednak pierwszy konkurs nie był udany dla Markusa – pozytywny wynik w teście na sterydy sprawił, że został on zdyskwalifikowany. Jeszcze w tym roku w GP Wielkiej Brytanii w Manchesterze zdobył 7 miejsce.

Pierwsze wygrane zawody

W 2000 roku wygrał swoje pierwsze zawody z cyklu IFBB – Toronto Pro. Wystąpił na nich pomimo kontuzji stawu barkowego. Później zajął 2 miejsce na NOC zaraz po Jay Cutlerze. Na Mr. Olympia ważąc aż 127 kg zajął 7 miejsce. Startował także w GP Wielkiej Brytanii gdzie zajął 5 miejsce. W 2001 ponowny problem Ruhla z przepukliną dał o sobie znać. Sędziowie widząc zniekształcenia w okolicy pępka dali mu dopiero 14 miejsce. Markus popadł w depresję, bardzo poważnie myślał o zakończeniu kariery w wieku 29 lat. Jednak otrzymał wielkie wsparcie od rodziny i fanów i przetrwał ten ciężki dla siebie okres.

W 2002 roku przyszedł przełom, Ruhl wygrał swoje pierwsze NOC. Pokazał pełnie formy. Na Mr. Olympia był 8. W 2003 zadebiutował na zawodach Arnold Classic zdobywając wysokie 3 miejsce, za Jay’em Cutler’em i Chris’em Cormierem. W tym roku nie wystąpił na Mr. Olympia ponieważ zerwał triceps. Po raz kolejny widmo kontuzji zawisło nad niemiecką bestią. Rok 2004 zaczął z powrotem od Arnold Classic, gdzie zajął 5 miejsce. Mógł wylądować wyżej, gdyż powszechna opinia sądziła, że był lepiej zbudowany od będącego o jedno miejsce wyżej Krauta Guntera Schlierkampa. W tym roku jednak zajął przełomowe, najlepsze swoje miejsce na Mr. Olympia – 5. Był wielkim ulubieńcem publiczności, zdobył też nagrodę od Muscular Development równą 10.000 dolarów.

Markus wśród elity IFBB

W 2005 roku wszystkie oczy były zwrócone w kierunku Markusa Ruhla. W końcu przełamał pierwszą piątkę na Mr. Olympia, otrzymał status elity kulturystyki. Wszystko jakby zaczęło się układać, był w elicie, poślubił swoją długoletnią partnerkę Simone i przeniósł się do nowego domu na przedmieścia Frankfurtu. Jego płyty DVD z poradami treningowymi sprzedawały się jak ciepłe bułeczki na terenie Niemiec. Chciał tez kupić swoją siłownię w Kelsterbach. W tym roku też IFBB zaczęła stawiać na estetykę, proporcję i idealne mięśnie brzucha. Ponieważ Markus Ruhl był znany zawsze z wielkiej masy i trochę dużej talii, brzmiało jakby wyrok IFBB padał na niego. W tym też roku Markus musiał poddać się operacji nosa, gdyż ciągle krwawił. Zaledwie kilka tygodni przed Mr. Olympia nabawił się jakiegoś uszkodzenia mięśni, o którym nie powiedział. Na tych zawodach zajął najgorsze, dotychczas miejsce – 15. Próby ze zrzuceniem wagi, obniżeniem poziomu wody w organizmie nie przyniosły dobrych skutków. Markus Ruhl stracił swoje wymiary, to czym imponował. W 2006 roku powrócił do swojej ciężkiej wagi, zajął 8 miejsce na Mr. Olympia. Później na zawodach w Austrii zajął 3 miejsce. W tym roku doznał ciężkiej kontuzji po której wycofał się z kulturystyki. Powrócił w 2009 by zająć 3 miejsce na New York Pro i 15 na Mr. Olympia.

Preferowanym treningiem przez Markusa jest split. W poniedziałki trenował klatkę piersiową, we wtorek plecy, w środę triceps, w czwartek biceps, w piątek uda, w sobotę barki, w niedziele miał dzień wolny.

 

Redaktor Pakernia24: Woliński Tomasz

Ocena: 5/5 | Głosów: 6

Dodaj komentarz