Jay Cutler kulturysta, wymiary i biografia

jay cutler

Jay Cutler – biografia legendy kulturystyki

Jay Cutler to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kulturystyów na świecie, jest czterokrotnym Mr. Olympia, mistrzem zawodów Arnold Classic oraz wielokrotnie zajmował 2 miejsce na Mr. Olympia.

Jay Cutler urodził się w Worcester, około 80 km od Bostonu. Jego rodzina dorastała w małym miasteczku (6500 mieszkańców) zwanym Sterling Ma. Był najmłodszym dzieckiem, miał 3 braci i 3 siostry. Jego rodzice musieli dużo pracować by utrzymać tak wielką rodzinę. Siostry i bracia pomagali sobie nawzajem, wspierając również rodziców. Jay był bardzo aktywnym chłopcem, dużo nauczył się w młodym wieku. Jako dzieci mieli mało wolnego czasu pracowali ciężko zarówno w domu jak i w szkole.

Jay raczej nie pałał miłością do sportu, nie miał zwyczajnie na niego czasu. Sportem bardziej zainteresował się w trakcie uczęszczania do liceum. Wcześniej od czasu do czasu pograł, pobiegał z dzieciakami w sąsiedztwie. Miał jednak mało czasu na tego typu atrakcje, gdyż w wieku 11 lat zajął się biznesem wraz ze swoimi braćmi. Praca pozwoliła mu nie tylko zarobić dobre pieniądze, ale także rozwinąć swoje ciało. Dźwigał ciężary w weekendy, wakacje i latem. Bardzo nienawidził pracy, jednak nauczyła go ona etyki i cierpliwości, która owocuje do dziś.

Lata młodości

W liceum Jay Cutler zaczął grać w piłkę nożną. Miał idealne warunki, był dobrze zbudowany i szybki. Jednak jego prawdziwą pasją stały się ciężary, był ciekaw jak jego ciało zareaguje na trening siłowy. W wieku 12 lat już zaczął czytać magazyny sportowe z wielkimi kulturystami. Już wtedy miał jeden cel – stać się najlepszym kulturystą na świecie. Zaczął występować w paru konkursach, w 1993 wygrał swoją kategorię wagową w teen nationals. Po tym zwycięstwie Jay zddobył rozgłos, z wielkimi nadziejami planował swoją przyszłość. W swoim pierwszym podejściu zdobył swoją pro – kartę w 1996 roku. Po zdobyciu pro – karty przyszedł czas na kontrakt z Joe Weiderem, razem z nim biznes kulturystyki otworzył się na Cutlera. Zaczął występować na seminariach kulturystycznych, pokazach, zaczął zarabiać.

W roku 1998 pobrał się z Kerry Courtemanche w Las Vegas, oboje zamieszkali w Worcester. Jay Cutler zaczął rywalizacje na najwyższym poziomie w roku 1998, jednak nie odniósł początkowo większych sukcesów. Zajął 11 miejsce w NOC w 98 roku, później odpowiednio 3 i 4 miejsce na zawodach IronMan i Arnold Classic. Z nadzieją podszedł do Mr. Olympia, ale tam był dopiero 15-ty. Rok później było już lepiej, zajął 8 miejsce, jednak ciągle miał w głowie plan zostania najlepszym, był bliski osiągnięcia tego zajmując dwa drugie miejsca na zawodach w Europie. W 2000 roku podpisał nowy kontrakt z firmą ISS Research i zdecydował się poświęcić cały rok, by przygotować się do wygrania Mr. Olympia i zdetronizowania Ronnie Colemana.

Popularność

Jay Cutler zyskiwał popularność, występował w każdy weekend, ruszyła jego strona internetowa, koszulki z jego podobiznami sprzedawały się jak świeże bułeczki. Dopiero wtedy Jay był w fazie, gdzie mógł sobie pozwolić na najlepszy trening, najlepsze jedzenie, atmosfera wtedy też była niesamowita. Zdobył nowych przyjaciół, był skoncentrowany na treningach bardziej niż kiedykolwiek. Na siłowni był dwa razy dziennie. Z pełną mobilizacją wystąpił w Mr. Olympia, gdzie zajął kontrowersyjne 2 miejsce (tuż za Ronnie Colemanem). Ale Jay Cutler wcale się nie załamał, powstał z kolan. Był podekscytowany, nigdy nie był tak blisko sukcesu.

Trening bicepsów – Cutler

Po tym konkursie Mr. Olympia postanowił wygrać konkurs organizowany przez Arnolda Schwarzeneggera. Wiedział, że aby wygrać go, musiałby mieć podobną formę do tej z Mr. Olympia, lub podobną. Wykonał niesamowity krok w przód wygrywając Arnold Classic w 2002 roku. Zdecydował przenieść się do Las Vegas i skupić się na przygotowaniach do Mr. Olympia. Zbudował przepiękny, wielki dom w Summerlin LV, gdzie przeprowadził się w Lipcu 2002. W tym roku zdecydował się opuścić zawody Mr. Olympia i skupić się na biznesie, który kwitł. W 2003 roku wrócił z wielką siłą wygrywając IronMan, Arnolda i SF Pro. Wziął udział ponownie w Mr. Olympia i po raz drugi zabrakło mu niewiele do 1 miejsca. Po tym wydarzeniu podpisał kontrakt z wówczas baronem wśród suplementów – MuscleTech. Był wtedy jednym z najpopularniejszych kulturystów świata.

Droga do celu

W 2004 Jay Cutler roku wygrał Arnold Classic i ponownie był drugi na Mr. Olympia. Wiedział, że jest bliżej osiągnięcia swojego celu. W 2005 zdecydował się pominąc zawody Arnolda i skupić się na Mr. Olympia. Tam ponownie był 2, ale tracił do Ronniego już niewiele. Wiedział, że rok 2006 będzie jego rokiem. Ciężkie, intensywne trening na Gold’s Gym’ie, litry potu, krew w końcu się opłaciły i w 2006 roku pokonał Ronnie Colemana, zostając Mr. Olympia w wieku 33 lat. Jay Cutler był mistrzem, po wielu próbach w końcu mu się udało. Stanie się nowym Mr. Olympia otworzyło wiele ścieżek. Od tego momentu Jay był rozchwytywany, nigdy nie był tak zapracowany jak teraz. W lutym 2007 przeprowadził się do nowego, jeszcze większego domu. Podszedł do obrony tytułu jesienią 2007, pokonał, lecz nie bez trudności – Victora Martineza.

Strata tytułu

W 2008 roku stracił tytuł na rzecz Dextera Jacksona. Był załamany, stwierdził, że musi przegrupować wiele rzeczy. Z czasem uruchomił on Cutler Athletics oraz swoją linię odzieży – Swole Monkey. Zaczął dystrybucje na swojej stronie internetowej, stało się to niezwykle popularne. W 2009 i 2010 Cutler wrócił na tron Mr. Olympia imponując formą. Już wtedy apetyt na zwycięstwa był wielki i liczył, że 2011 rok będzie jego. W sierpniu 2011 doszło do ciężkiego momentu w życiu Jay’a, jego pies Tracy zginął. Była to jedna z najcięższych chwil w jego życiu. Był z nim 10 lat, od czasu pierwszych wielkich chwil w kulturystyce. Sam Jay wielokrotnie wspominał, że swoje psy traktował jak dzieci. Wypowiadał się, że są jego rodziną, kochał je niesamowicie. Ten rok był niezwykle ciężki dla Jay’a. Po śmierci jego psa, doszło do kolejnej tragedii. Na sesji zdjęciowej, dwa tygodnie przed zawodami zerwał swój lewy biceps. Pomimo tego Jay wystąpił w konkursie, gdzie zajął 2 miejsce tuż za Philem Heathem. W lutym 2012 zdecydował się na operacje. Jego ręka była unieruchomiona na 2 miesiące. Chciał jak najszybciej wrócić do treningów. Jednak w pewnym momencie zrozumiał, że nie jest możliwe po takiej kontuzji w szybkim tempie wrocić w 100 % i trzeba będzie porzucić myśli o wystepach w 2012 roku.

Na miesiąc przed Mr. Olympia, Jay Cutler stracił swojego największego przyjaciela, jakiego kiedykolwiek miał. Jego piesek Scrappy zmarł w wieku 17 lat. Jay nie mógł wyrazić jak bardzo było mu ciężko. On był dla niego jak dziecko. Zdecydował się jednak występować w 2013 roku.

Dziś Jay Cutler trenuje 5 dni w tygodniu, jest uzależniony od siłowni. Wierzy, że najlepsze jest jeszcze przed nim. Trenuje by być najlepszym i wierzy, że jeszcze uda mu się zdobyć 5 tytuł Mr. Olympia.

Jay Cutler wymiary:

wzrost: 175 cm
kark: 50 cm
klatka piersiowa:150 cm
ramię:57 cm
pas:86 cm
udo:79 cm
łydka:51 cm

 

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *