Jaki wpływ na zdrowie Twojego dziecka mają witaminy z grupy B?

Witaminy z grupy B

Rodzice bardzo dokładnie zwracają uwagę na to, jakie produkty podają swoim dzieciom. Zazwyczaj im większa różnorodność i im więcej kolorów na talerzu, tym lepiej, bo oznacza to, że taki posiłek dostarcza wiele różnych witamin i minerałów. Czy wiesz jednak, jakie konkretne substancje odżywcze znajdują się w poszczególnych produktach i jak wpływają one na zdrowie Twojego kilkulatka? W tym artykule bierzemy na tapet witaminy z grupy B. Dowiedz się, dlaczego są one niezbędne w jadłospisie dziecka.

Witaminy z grupy B a prawidłowy rozwój organizmu

Powszechnie dużo się mówi o roli witaminy D czy C. Jednak pozostałe minerały i witaminy – w tym te z grupy z B – pełnią równie ważne funkcje. Zobacz, dlaczego warto zadbać o ich odpowiedni poziom w organizmie Twojego dziecka.

Witamina B1 (znana także jako tiamina) pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca. W dodatku wraz ryboflawiną, niacyną, biotyną, witaminą B5, B6 i B12 utrzymują prawidłowy metabolizm energetyczny. Organizm dziecka jest podatny na różne infekcje, dlatego w celu wzmocnienia pracy układu odpornościowego warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy B6 i B12. Co więcej – obie z nich wspierają prawidłową produkcję czerwonych krwinek.

Ryboflawina (czyli witamina B2) pomaga w zachowaniu prawidłowego widzenia, a kwas pantotenowy (czyli witamina B5) pomaga w utrzymaniu sprawności umysłowej na odpowiednim poziomie. Wszystkie witaminy z tej grupy pomagają też we właściwym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Wspomniane wyżej funkcje wybranych witamin z grupy B to oczywiście tylko część ich wpływu na organizm człowieka. Poszczególne z nich oddziałują również na utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych, zmniejszają uczucie zmęczenia i pełnią jeszcze kilka innych a istotnych ról.

Produkty, które powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, w jakich produktach znajdziesz wymienione powyżej witaminy z grupy B, to możesz wesprzeć się tą przygotowaną przez nas ściągą:

  • witamina B1: rośliny strączkowe, drożdże, pieczywo pełnoziarniste, wątróbka, jajka;
  • witamina B2: szpinak, migdały, nabiał, kurczak;
  • witamina B3: grzyby, szpinak, pomidory, tuńczyk;
  • witamina B5: nasiona słonecznika, łosoś, kurczak, awokado;
  • witamina B6: banany, awokado, łosoś, kurczak, suszone morele;
  • witamina B7: wątróbka, drożdże, orzechy włoskie, awokado;
  • witamina B9: szpinak, brukselka, otręby pszenne, wątróbka;
  • witamina B12: wątróbka, jajka, sery.

Jeżeli Twoje dziecko zmaga się z niedoborami którejś witaminy z grupy B, a do tego jest niejadkiem, więc trudno zachęcić je do spożywania bogatych w składniki odżywcze produktów, to możesz sięgnąć po pomoc suplementów diety. W sklepie internetowym Shaman.pl czekają na Ciebie produkty w różnorodnych formach. Możesz więc wybrać suplementy pod postacią żelek, tabletek do ssania czy sprayu o słodkim owocowym smaku – i to od różnych producentów (w tym od polskich marek).

 

Artykuł sponsorowany.

Ocena: 5/5 | Głosów: 1

Dodaj komentarz