Hormony anaboliczne wpływ na jakość treningu

Hormony anaboliczne wpływ na jakość treningu

hormony anaboliczne

W tym artykule przytoczę Wam wszystko co powinniście wiedzieć o hormonach anabolicznych. A dokładniej wyjaśnię Wam wpływ hormonów anabolicznych na efektywność treningu.

Na początek parę definicji. Zacznijmy od tego co to jest anabolizm. Anabolizm to reakcje chemiczne, w wyniku których z prostych substratów powstają związki złożone, gromadzące energię. To część metabolizmu, która związana jest ze wzrostem tkanek organizmu. W takim razie co to jest metabolizm? To proces, w którym powstają nowe tkanki i komórki, a stare ulegają rozkładowi. Procesy metaboliczne możemy podzielić na anabolizm i katabolizm.

Hormony anaboliczne o których w końcu mowa to chemiczne przekaźniki produkowanymi przez nasze tkanki, wydzielane do krwiobiegu, a następnie transportowanymi do tkanek docelowych w organizmie. A procesy anaboliczne odpowiedzialne są za wzrost młodych organizmów, tworzenie i wzrost organów i tkanek (wzrost siły, masy mięśniowej, rozrost szkieletu ,wzrost paznokci, włosów.) Natomiast procesy kataboliczne powodują zmniejszanie się rozmiarów i masy tkanek i organów. A powodem tych procesów jest m.in. niedożywienie, stres bądź nadmiar wysiłku fizycznego. W procesach tych białko rozkładane jest do aminokwasów, które mogą być spożytkowane przez organizm do innych celów. Pojedyncze tkanki nie mogą jednak realizować obu procesów. Specjalne hormony sterują tymi procesami poprzez ”przełączanie” komórek w tryb anaboliczny czy kataboliczny.

 

Podział hormonów anabolicznych

PODZIAŁ HORMONÓW: na podstawie struktury chemicznej hormony można podzielić na dwie grupy: o budowie steroidowej i o budowie (poli)peptydowej. Te pierwsze to małocząsteczkowe związki chemiczne, które przenikają przez błony komórkowe i dla których receptory znajdują się w jądrze komórek, na które oddziałują. Są syntezowane z cholesterolu przez nadnercza jądra i jajniki. (m.in. są to testosteron, estrogen, kortyzol). Te drugie zwane są też hormonami białkowymi, to grupa hormonów o zbliżonej budowie peptydowej. Mają funkcje regulacyjna w organizmie. Są produkowane przez organizm. (m.in. jest to insulina, hormon wzrostu i insulinoodporny faktor-I wzrostu (IGF-1).

ODPOWIEDŹ HORMONALNA: równowaga wewnętrzna -homeostaza jest niezbędna do wszystkich reakcji biochemicznych. Hormony pomagają w jej utrzymaniu kontrolując szybkość przebiegu reakcji chemicznych wewnątrz komórki. Przykładowo odpowiedź hormonalna na intensywny wysiłek: białko w mięśniach gdy zostaną naruszone podczas treningu rozpada się (katabolizm), ale na ratunek idą właśnie hormony anaboliczne, które odbudowują i nadbudowują nowe mięśnie. Hormonami amabolicznymi są: insulina, hormon wzrostu(GH), IGF-1, testosteron. A nimi zajmę się w kolejnych artykułach.

Omówię też hormony kataboliczne. Więc zapraszam od razu do lektury.

Hormony anaboliczne – podsumowanie

PODSUMOWANIE : wiemy już co to jest anabolizm, metabolizm, jak się dzieli procesy metaboliczne, znamy procesy metaboliczne i ich działanie, hormony anaboliczne o których będę mówić następnym razem. A także wiecie nieco więcej o pewnym podziale hormonów i o odpowiedzi hormonalnej. Znając hormony i ich działanie, możemy sterować i funkcjonować tak aby budować naszą sylwetkę jak najlepiej i najkorzystniejszej.

Redaktorka Pakernia24: Ania Stachoń

Ocena: 4.3/5 | Głosów: 6

Dodaj komentarz