Pamięć mięśniowa
Pamięć mięśniowa to bardzo interesujące zjawisko które coraz częściej staje się tematem rozmów na siłowniach na całym Świecie. Bardzo często zdarza się, że musimy zrobić sobie przerwę od treningów a powodów jest na prawdę wiele – od tych błahych które zależą od nas – brak czasu, więcej obowiązków w domu, narodziny dziecka, depresja, brak motywacji, po bardziej niezależne od nas jak ciężka kontuzja, brak środków finansowych czy też wypadek.
Z własnego doświadczenia wiem, że przerwy od treningów mogą mieć dużą rozbieżność czasową, od miesiąca do nawet kilku lat. Jeżeli wcześniej chodziłeś na siłownię z pełnym zaangażowaniem i oddaniem przez kilka lat nie załamuj się, twój wysiłek nie poszedł na marne, na ratunek przyjdzie Ci właśnie pamięć mięśniowa.
Tak, to prawda po powrocie na siłownię na przykład po ciężkiej kontuzji w pół roku możemy osiągnąć ten sam efekt co początkujący w kilka lat ! Jak to możliwe postaram się opisać w dalszej części tego artykułu.
Regularne treningi zmieniają wrażliwość tkanek mięśniowych i są bardziej podatne na bodźce treningowe, nie jest to jeszcze udowodnione badaniami, jednak liczne przypadki oraz medycyna potwierdzają tą regułę.
Pamięć mięśniowa – naukowo w prosty sposób
Pamięć mięśniowa z naukowego punktu widzenia w sposób prosty i zrozumiały. Kiedy przestajemy ćwiczyć nasza masa mięśniowa ulega zredukowaniu do minimum, nasz organizm już jej nie potrzebuje, jest dla niego jedynie zbędnym balastem który zabiera cenną energię do funkcjonowania organizmu.
W wyniku braku aktywności fizycznej następuję rozkład białek na aminokwasy, które znajdują swoją rolę na przykład w dostarczaniu energii do innych tkanek. Jednakże co bardzo ważne dla nas oraz pamięci mięśniowej w całym tym procesie nie zmniejsza się ilość jąder komórkowych.
Co to dla nas oznacza? To że po odsunięciu się od ćwiczeń nasza masa oraz mięśnie spadają lecz dzięki wytrenowaniu i rozmnożeniu jąder komórkowych której ilość w naszym organizmie pozostaje taka sama w szybszym tempie możemy odbudować swoją sylwetkę sprzed np. kontuzji.
Pamięć mięśniowa z mojego doświadczenia
Jestem jedną z osób która doświadczyła ”magii” jaką jest pamięć mięśniowa, kilka lat temu przebyłem ciężką chorobę która uniemożliwiła mi trenować przez ponad rok. Ponieważ kocham siłownię nie mogłem tego tak zostawić, pragnąłem jak najszybciej wrócić na salę treningową i tak zrobiłem, po półtora roku wróciłem do ćwiczeń – wcześniej trenowałem około 3 lat. W niespełna 5 miesięcy wróciłem do formy sprzed choroby na co wcześniej potrzebowałbym dwa lata!
Wiem że prócz pamięci mięśniowej wpływ na szybkie odbudowanie swojej formy sprzed choroby ma również doświadczenie oraz wiedza, to całkiem logiczne ponieważ zaczynając długi czas uczymy się jak dobrze i technicznie wykonywać ćwiczenia, jak prawidłowo się odżywiać czy też wiele razy błądzimy z powodu złych nawyków których trzeba się wyzbyć a na to potrzeba trochę czasu.
Pamięć mięśniowa a doping
Jak sprawa ma się w przypadku osób które zażywają środki dopingujące tzw. sterydy ? Jak zapewne się domyślacie wraz ze wzrostem masy i siły rośnie ilość jąder miozynowych, oznacza to że osoby w trakcie czy też długo po odstawieniu niedozwolonych środków szybciej osiągają rezultaty i mają lepsze efekty od kolegów którzy trenują na czysto.
Jednak nie zachęcam do zażywania sterydów ponieważ uczynią wam więcej szkody niż pożytku. A w tym pięknym sporcie jakim jest kulturystyka, nie chodzi o oszustwo, lecz o dyscyplinę, cierpliwość, konsekwencję oraz determinację.
Na zakończenie, odbudowanie masy mięśniowej zawsze jest szybsze niż budowanie masy mięśniowej od zera, to wszystko właśnie za sprawą pamięci mięśniowej.
Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian