Dieta ryżowa
Po przestudiowaniu paru rodzai diet, wcale się nie dziwie czemu o Polsce mówi się, że jest ona 100 lat za murzynami. Dieta ryżowa, jest znana bardzo wąskiemu gronu, bardzo mało poświęca się jej również miejsca w różnego typu artykułach. A przecież o tej diecie powinniśmy wiedzieć dużo, jak najwięcej. Powstała ona w roku 1934, jej twórca – Walter Kempner prowadził badania nad występowaniem u ludzi różnych chorób (w tym nadciśnienie i cukrzyca). Podczas swoich obserwacji dostrzegł, że jeżeli nasza dieta zawiera ryż, ryzyko zachorowania jest mniejsze.
Biorąc pod uwagę swoje badania stworzył dietę, której głównym składnikiem jest ryż, a dodatkami owoce, soki bogate w witaminy i żelazo. Do dziś w Stanach Zjednoczonych przepisuje się ją osobom przewlekle chorującym. Jest to nie tylko świetna dieta odchudzająca, ale także rekomenduje się ją jako jadłospis, który w znacznym stopniu poprawia kondycje i nasze zdrowie. Być może głównym aspektem, powodującym znikome wzmianki o tej diecie jest to, że jest ona bardzo rygorystyczna. Poprzez swoją małą kaloryczność (dzienny limit kalorii to 1000), powoduje znaczną utratę wagi. Jak przed każdą zmianą własnego jadłospisu należy się skonsultować jednak z lekarzem czy też dietetykiem, gdyż nagłe zmiany w żywieniu mogą powodować zaburzenia mające podłoże psychiczne i fizyczne.
Dieta ryżowa i jej skuteczność
Dlaczego dieta ryżowa jest tak skuteczna? Ryż, działa bardzo dobrze na redukcje wody z tkanek, co naturalnie wiążę się z utratą wagi. Dieta ryżowa oparta jest na zasadach homeostazy, czyli równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Ponadto ryż idealnie się sprawdza u cukrzyków, gdyż w dużym stopniu pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Do szeregu zalet możemy również zaliczyć walkę z cholesterolem (dzięki błonnikowi), chorobami serca, ponadto ziarna ryżu zawierają bardzo małe ilości tłuszczu.
Na co możemy sobie pozwolić, a czego powinniśmy unikać? Warto dodać do diety warzywa i owoce. Śmiało możemy stosować natomiast orzechy, ryby drożdże. Przede wszystkim chodzi o produkty, które są bogate w witaminę B1. Jak już wspomniałem, dieta ta jest bardzo rygorystyczna. Jedynymi przekąskami na jakie możemy sobie w niej pozwolić to banan, jabłko czy tez pomarańcza i to też w małej ilości. Alternatywą dla owoców mogą być jogurty naturalne lub pieczywo chrupkie, ale tutaj też ilość jest ograniczona (jedynie 1-2 kromki dziennie).
Jednak trzeba pamiętać, że ryżu jest wiele rodzai. Ta dieta opiera się na przede wszystkim na brązowym, naturalnym ryżu. Jest on bogaty w witaminy B1, B2, B6, magnez, potas, cynk, żelazo, wapń, czy fosfor. Podczas stosowania jej można pić wyłącznie wodę (2 litry na dzień) czy napary ziołowe.
Przeciwwskazania diety ryżowej
Kto nie powinien stosować diety ryżowej Przede wszystkim kobiety, które karmią piersią, czy są w ciąży. Odradza się ją również dorastającej młodzieży, przez to, że dieta ta może nie dostarczać odpowiednich dla nich składników.
Podsumowując – dieta ryżowa, jest dobra dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Należy jednak pamiętać, by nie stosować jej zbyt długo, gdyż nie dostarcza ona w dostatecznej ilości składników niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu . Dieta ta, pełni funkcję głównie oczyszczającą oraz leczniczą. Jest skierowana dla osób z nadciśnieniem oraz cukrzycą. Poprzez niską kaloryczność oraz rygorystyczne podejście, może być ciężka do utrzymania. Jednak możliwy spadek wagi, to aż 0,5 kg w dzień. Nie można jej stosować dłużej niż 3 tygodnie, bez uprzedniego skontaktowania się z lekarzem lub dietetykiem. Jest to dieta znana światu od kilkudziesięciu lat, kto chce zgubić zbędne kilogramy, może powinien się nad nią głęboko zastanowić? Pamiętajcie jednak, że przy takich dietach ważna jest silna wola, dyscyplina i systematyka.
Redaktor Pakernia24: Woliński Tomasz