Dieta montignaca zrzuć zbędne kilogramy

Dieta montignaca – informacje, założenia

dieta montignaca

Jak powstała dieta montignaca ? Geneza nazwy sprowadza się do twórcy – Michela Montignaca, który był francuskim pracownikiem firm farmaceutycznych. Sam jednak nie miał wykształcenia medycznego. Francuz był otyły, szukał diety, która pozwoli mu zrzucić zbędne kilogramy. Pierwszy raz, jego książka została wydana w roku 1987. Od tego okresu książka została przetłumaczona na 18 języków, a wydano ją w 25 krajach. Dieta ta w Polsce apogeum popularności miała po 1999 roku. Wtedy ukazało się polskie tłumaczenie książki Montignaca, zaczęły powstawać nowe książki oparte o tą dietę, strony internetowe, fora dyskusyjne.

Schemat tworzenia się otyłości według Montignaca:

1. Człowiek spożywa produkty z węglowodanami
2. Poziom cukru we krwi wzrasta, tym gwałtowniej im wyższy jest indeks glikemiczny spożywanych pokarmów
3. Trzustka w odpowiedzi na wzrost cukru (glukozy) wydziela hormon – insulinę
4. Jeśli poziom cukru we krwi wzrasta gwałtownie, trzustka jest rozregulowana i wydziela więcej insuliny, niż jest to potrzebne do wyregulowania poziomu glukozy we krwi. Nadmiar insuliny powoduje anormalne magazynowanie w organizmie części tłuszczów spożywanych w ostatnim posiłku.

Założenia diety Montignaca

1. Spożywanie minimum trzech posiłków dziennie, niepomijanie żadnego z posiłków
2. Wybieranie pokarmów, które powodują możliwie najniższe stężenie cukru we krwi, unikanie tych o indeksie glikemicznym wyższym niż 50
3. Spożywanie dziennie co najmniej 1 grama białka na 1 kilogram masy ciała.
4. Spożywanie dziennie co najmniej 40 gramów błonnika, który obniża zawartość cukru we krwi i ułatwia metabolizm.
5.Unikanie nasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w wędlinach, maśle, smalcu, tłustych produktach mlecznych. Dopuszczalne tłuszcze to te znajdujące się jajkach, drobiu, oliwa z oliwek, tłuste ryby.
6. Spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych jak np. makarony z mąki pełnej, chleb pełnoziarnisty.
7. Unikanie cukru (glukozy – o wysokim IG) oraz produktów zawierających cukier. Dopuszczalne warunkowo są słodziki na bazie np. fruktozy.

Dieta Montignaca i jej dwa warianty – tłuszczowe i węglowodanowe. Ten pierwszy oparty jest na białkach i nienasyconych tłuszczach, węglowodany są dopuszczalne jedynie o indeksie glikemicznym nie wyższym niż 35. Natomiast węglowodanowa wersja opiera się na węglowodanach (IG nie wyższe niż 50) i białkach. Samą dietę można podzielić na 2 fazy. Pierwsza, tzw. restrykcyjna, to okres w którym organizm chudnie i należy przestrzegać wszystkich założeń. Druga faza zakłada czas, w którym waga jest utrzymywana na stałym poziomie. W niej można pozwolić sobie na małe odstępstwa oraz można łączyć tłuszcze i węglowodany. Głównym założeniem diety jest poprawne działanie trzustki. Powinno stosować się ją około 2-3 miesięcy. Według założeń schudniesz 1-2 kg na miesiąc.

 

Produkty, które są zalecane i zabronione:

Produkty zakazane

Są to produkty o indeksie glikemicznym powyżej IG równym 50, czyli:
-ziemniaki
-biała mąka
-kukurydza
-biały ryż
-białe pieczywo
-cukier
-słodycze
-miód
-banany
-winogrona
-suszone owoce
-frytki
-piwo

Produkty zalecane

-soja
-soczewica
-fasolka
-groch
-ryż brązowy
-chleb z otrębami
-makaron razowy
-ryby
-chude mięso
-odtłuszczony nabiał
-zielone warzywa
-pomidory
-czosnek
-brzoskwinie
-grejpfruty

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński – wszelkie prawa zastrzeżone.

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz