Dieta bezglutenowa dozwolone i zabronione produkty

Dieta bezglutenowa

dieta bezglutenowa logo

Dieta bezglutenowa polega na całkowitym wykluczeniu glutenu, czyli pewnego rodzaju białka. Jego źródłem są pszenica, żyto, przenżyto, orkisz i jęczmień. Jest ona przeznaczona dla osób, które są uczulone na gluten. Jak już wspomniałem celem leczenia i diety jest całkowite usunięcie glutenu z pożywienia. Ta alergia pokarmowa może zmniejszyć swoje nasilenie, czy też po pewnym czasie zniknąć całkowicie.

Posiłki dozwolone w diecie bezglutenowej

Dieta bezglutenowa zakłada przyjmowanie posiłków opartych na mące kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa. Z racji tego, że te rośliny nie zawierają glutenu to są bezpieczne dla organizmu. Do naszego menu możemy dodać również kaszę jaglaną, orzechy, soczewicę, ciecierzycę, sezam, siemię lniane, ziarna słonecznika, bezglutenowy owies. Warto dodać, że posiłki bezglutenowe są oznaczone przekreślonym kłosem.

Posiłki zabronione w diecie bezglutenowej

Zabronione w tej diecie jest stosowanie w pożywieniach – mąka pszenna, żytnia, makarony zwykłe, otręby pszenne, kawa zbożowa, kaszanka, pasztetowa, salceson, chleb biały,razowy i bułki, ciasta, herbatniki i inne słodycze zawierające mąke pszenną, kasza manna, kasza jęczmienna.

Poza jajami, rybami, mięsami, owocami i chlebem i makaronem bezglutenowym można dodać ciastka ryżowe, chipsy kukurydziane oraz popcorn. Dla osób, które przepadzają za słodyczami świetnym zastąpieniem mogą być: cukier, dżem, miód, ciasta i ciastka oparte na wcześniej wymienionych dozwolonych produktach. Przy stosowaniu tej diety trzeba jednak pamiętać, że nie jest to dieta odchudzająca. Kaloryczność produktów dozwolonych jest bardzo podobna do tych, które są normalnie spożywane.

 

Redaktor Pakernia24: Tomasz Woliński – wszystkie prawa zastrzeżone.

Ocena: 5/5 | Głosów: 4

Dodaj komentarz