Gluten – mieszanina dwóch białek roślinnych
Gluten to mieszanina dwóch białek roślinnych – gluteniny oraz gliadyny, występujących w ziarnach większości zbóż (m.in. w pszenicy, żyta oraz jęczmienia). Jest on powodem, przez który osoby chore na celiakię, muszą prowadzić restrykcyjną dietę.
Powinniśmy wiedzieć, że to właśnie dzięki glutenowi, przygotowywane w kuchni, ciasta charakteryzują się ciągliwą konsystencją, a na ich powierzchni powstają pęcherzyki powietrza, które towarzyszą jego wyrastaniu.
Gluten – choroba celiakia
Celiakia, to nic innego jak choroba, podczas której organizm reaguje immunologicznie na grupę białek, które tworzą gluten. Może prowadzić ona do zaniku kosmków jelitowych, co prowadzi do zatrzymania wchłaniania przez organizm składników odżywczych ze zjadanego pokarmu.
Choroba, jak każda inna, często przybiera różne stopnie nasilenia, przez co może się ona ujawnić dopiero w późniejszym momencie życia. To, czy mamy do czynienia z celiakią, możemy sprawdzić za pomocą testu labolatoryjnego, który sprawdzi ilość specyficznych przeciwciał w naszym organizmie.
W Internecie oraz książkach możemy natknąć się na coraz to bardziej popularną dietę bezglutenową, która stała się modna dzięki australisjkiemu naukowcu Peterze Gibsonie, który to w 2011 roku poinformował o wynikach swojego badania. Wykazały one, że nawet u zdrowych osób, gluten może prowadzić do problemów ze zdrowiem. Rzekomo powodował on bóle głowy, zmęczenie, niestrawność i bóle brzucha.
Pozwoliło to producentom żywności zarobić na bezglutenowych produktach – od pieczywa po pasztety, które były oczywiście odpowiednio droższe od tych ”glutenowych”.
Dopiero powtórne badania wykazały, że gluten w żaden sposób nie wpływa u zdrowych osób na funkcjonowanie ich organizmu.
Warto wiedzieć, że kolejne badania związane z gluten wykazały, że wyeliminowanie glutenu z diety, może prowadzić do poważnych w skutkach niedoborów: kwasu foliowego, witamin z grupy B, a także cynku selenu, wapnia i magnezu.
Redaktor Pakernia24: Walczak Sebastian