Kolka kojarzy nam się głównie z czymś co przytrafiało nam się w dzieciństwie kiedy wybiegaliśmy na dwór po obfitym obiedzie. Łapie nagle i odbiera oddech kującym bólem. Kolka może być objawem różnych chorób.
Czym jest kolka brzuszna?
To gwałtowny skurcz mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej. Nazywana jest również bólem spastycznym. Może mieć wiele różnych przyczyn i dotyczyć układu trawiennego, moczowego czy rozrodczego u kobiet. Stanowi reakcję organizmu na przykład na złe nawyki żywieniowe jak posiłki ubogie w błonnik a bogate w tłuszcze. Samo określenie kolka dotyczy bólu, który pojawia się nagle, nasila się i uspokaja w kilkunastominutowych odstępach czasu.
Zazwyczaj mamy wtedy tendencję do sięgania po leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Jednak przynoszą one ulgę jedynie pozornie. Maskując źródło. Najlepiej zastosować leki, które zadziałają rozkurczowo na mięśnie gładkie. Takim lekiem jest Buscopan, dostępny bez recepty.
Cheat meal oznacza ból brzucha?
Pamiętasz swój ostatni cheat meal? Zazwyczaj bardzo starasz się pilnować diety, ale tego jednego dnia lubisz sobie pofolgować i zjeść coś bardzo tłustego. Od dawna marzył ci się soczysty hamburger z dodatkowymi frytkami i właśnie przyszła na niego pora. Niedługo święta a ty nie umiesz sobie odmówić spróbowania wszystkich potraw jakie pojawią się na stole? Jednak po ostatnim takim obfitym zjedzonym posiłku nagle złapał cię silny skurcz z prawej strony pod żebrami? Promieniował do prawej łopatki? A może dodatkowo pojawiły się również nudności, wymioty, zgaga i wzdęcia? Spokojnie, to jeszcze nie był zawał, ale warto się jednak przebadać. Takie dolegliwości są bowiem zazwyczaj objawem kolki wątrobowej. Jest to związane z przeciążeniem pęcherzyka żółciowego po zjedzeniu potrawy bogatej w tłuszcze, a same dolegliwości dotyczą nawet 15% Polaków. 3 razy częściej przytrafia się to niestety kobietom.
Pęcherzyk żółciowy to organ, który gromadzi wytworzoną w wątrobie żółć. Jest to enzym rozkładający tłuszcze w dwunastnicy, czyli na pierwszym odcinku jelita zaraz za żołądkiem. Woreczek kurczy się, a żółć jest z niego transportowana dalej. Kiedy w pęcherzyku pojawiają się złogi lub kamienie treść nie może swobodnie się z niego wydostać, a wtedy pojawiają się dolegliwości bólowe.
Więc spokojnie, to nie organizm karze cię za złamanie diety! Trzeba zastosować doraźne środki rozkurczowe dostępne w aptece takie jak Buscopan, a następnie skonsultować się ze swoim lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i wdroży leczenie. Kamienie żółciowe to nie przelewki.
Czy to może spotkać i ciebie?
Kamienie żółciowe i złogi mogą gromadzić się w samym woreczku, ale też i w drogach żółciowych. Ten rodzaj kolki brzusznej to przypadłość, która częściej dotyka kobiet niz mężczyzn. Szczególnie tych, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną, oraz osoby otyłe, seniorów i diabetyków. Jeśli jesteś na początku swojej drogi do bycia fit i masz trochę nadmiarowych kilogramów, kolka wątrobowa może spotkać i ciebie. Warto zwrócić uwagę na poziom trójglicerydów we krwi, gdyż podwyższony wynik również może skutkować postawaniem kamieni żółciowych.
Domowe sposoby na napad kamicy żółciowej
Kiedy pojawia się ból najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe. Jednak jak pisałam wcześniej, maskują one przyczynę. Najlepiej zaopatrzyć się w leki działające rozkurczowo, które pomogą pozbyć się przyczyny. Dobrym rozwiązaniem jest również ciepły okład położony na brzuchu. Jeśli nie masz termoforu, plastikowa butelka wypełniona ciepłą wodą powinna wystarczyć. Ziołowe leki na niestrawność i te działające żółciopędnie również przyniosą spodziewaną ulgę. Babcie stosowały napar z pokrzywy. Wystarczy suszone liście zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem. Pić małymi łyczkami. Pokrzywa działa korzystnie na wątrobę.
W pierwszych dniach po wystąpieniu kolki wątrobowej należy również zastosować dietę lekkostrawną. Najlepiej przez pierwsze dni przyjmować pokarmy jedynie w formie płynnej, i stopniowo wzbogacać posiłki o kleiki ryżowe i gotowane warzywa.
Jeśli sytuacja się powtarza koniecznie idź do lekarza
Kamienie w woreczku żółciowym mogą brzmieć niegroźnie. Szczęśliwym trafem może się zdarzyć, że nie będą one zbyt duże i po pewnym czasie jednak przejdą kanałem żółciowym i zostaną wydalone, ale nie każdy może na to liczyć. Następstwem nieleczonych kolek wątrobowych może być:
* Ostry stan zapalny pęcherzyka żółciowego – pojawia się również w następstwie ciężkich urazów, cukrzycy czy po zakażeniach wirusowych, pasożytniczych lub bakteryjnych
* Przewlekłe zapalenie woreczka żółciowego, skutkujące zgrubieniem i włóknieniem jego ścian
* Zapalenie dróg żółciowych
* Marskość żółciowa wątroby
* Ostre zapalenie trzustki – objawiające się silnym obrzękiem trzustki, które w ciężkich przypadkach wymaga hospitalizacji i jest trudne do wyleczenia
Jak zapobiegać kolkom wątrobowym?
Dieta, dieta i jeszcze raz dieta. Zazwyczaj kamienie żółciowe pojawiają się w efekcie stosowania diety bogatej w tłuszcze zwierzęce. Należy wyeliminować z diety sól i tłuszcze nasycone, oraz zrezygnować z alkoholu. Wprowadzić natomiast do diety chude mięso jak indyk czy kurczak, chude mleko i nabiał. Najlepiej gdyby potrawy były gotowane lub pieczone w folii. Dobrze też wspomóc pracę wątroby i całego układu trawiennego odpowiednimi preparatami ziołowymi.