Czasami mimo właściwej pielęgnacji na skórze trądzikowej pojawiają się nieestetyczne blizny. Ich leczenie nie należy do najłatwiejszych. Trudno je zamaskować makijażem, a jeszcze trudniej się z nimi pogodzić. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pomagają zmniejszyć widoczność blizn. Jednym z nich jest żel na blizny. Czy warto go stosować i jak to robić? Zobacz!
Żel na blizny – czym wyróżnia się taki kosmetyk?
Żel na blizny to kosmetyk, którego zadaniem jest zmniejszenie widoczności niedoskonałości na skórze. Powinien być lekki, szybko się wchłaniać, nie zatykać porów i jednocześnie posiadać właściwości nawilżające. Taki kosmetyk powinien też regenerować skórę i zapobiegać powstawaniu na nim kolejnych niedoskonałości.
Żel na blizny powinien uzupełniać poziom kolagenu i elastyny w skórze. Bowiem to od nich zależy, jak będą przebiegały procesy regeneracyjne w poszczególnych warstwach skóry. Zarówno elastyna, jak i kolagen są naturalnie wytwarzane przez organizm, ale po 25. roku życia ich synteza zwalania. Skóra traci zdolność do szybkiej regeneracji, a to niestety sprzyja powstawaniu blizn.
Innym ważnym zadaniem żelu na blizny potrądzikowe jest zapobieganie przerostom. Oznacza to, że substancje aktywne zawarte w kosmetyku powinny prowokować skórę do tworzenia nowej tkanki. W ten sposób będzie na w stanie nadbudować ubytki. Co zatem powinien zawierać w swojej formule dobry żel na blizny?
Jaki składniki powinny zawierać żele na blizny?
Powinny to być przede wszystkim substancje nawilżające, odżywiające i regenerujące skórę. Zalicza się do nich na przykład wyciąg z cebuli bogaty w witaminy i minerały, który ma właściwości wybielające i regenerujące oraz kolagen i elastynę. Żel na blizny powinien mieć w składzie również substancje łagodzące podrażnienia i wyciszające stany zapalne. Zalicza się do nich heparynę, allantoinę, glicerynę, pantenol czy chociażby witamina B5. Dobry kosmetyk może zawierać też retinoidy, kwas hialuronowy, witaminę C czy chociażby kwasy AHA.
Niektóre kosmetyki zawiera też silikony. Ich zadaniem jest wyrównanie tekstury skóry, rozjaśnienie oraz wygładzenie zbliznowacenia. Preparaty na bazie silikonu stosowane regularnie nie tylko zmniejszają widoczność blizn, ale również dbają o prawidłowe nawilżenie warstwy rogowej naskórka. Wspierają namnażanie fibroblastów budujących skórę i pomagają zredukować intensywność przebarwień.
Pamiętaj, na rynku kosmetycznym nie brakuje żeli na blizny. Jednak ich skuteczność zależy od składu, typu blizny oraz indywidualnych właściwości skóry. Przed zakupem wybranego produktu dobrze zapoznaj się z jego opisem i jeśli to możliwe, skonsultuj swój wybór z lekarzem lub farmaceutą.
Sposoby na blizny i przebarwienia na skórze
Żel o działaniu wybielająco-regenerującym to tylko jeden ze skutecznych sposobów na zmniejszenie widoczności blizny. Pomocne będą również:
- peelingi chemiczne – zabiegi kosmetyczne, w których na skórę nakłada się roztwory kwasów usuwających martwy naskórek i pobudzające regenerację skóry,
- mikrodermabrazja – profesjonalny zabieg kosmetyczny z użyciem specjalnej polerki, której zadaniem jest usunięcie pierwszej warstwy skóry,
- dermabrazja – mechaniczny zabieg usunięcia warstwy oraz górnych warstw skóry właściwej,
- laseroterapia – zabiegu z wykorzystaniem laserów o różnej długości, które mają pomóc w kontrolowany sposób uszkodzić komórki skóry, pobudzając ją w ten sposób do produkcji włókien kolagenowych i szybszej regeneracji.
Przy leczeniu blizn potrądzikowych pomocne będą też domowe sposoby, na przykład regularne stosowanie toniku z ogórka czy cytryny lub przemywanie skóry olejkiem z drzewa herbacianego.
Post gościnny.